gdy niemowlę jest grube
Mama

Co czuje matka naprawdę grubego niemowlęcia? Ja wiem!

Wszyscy mają być szczupli, wysocy i od linijki. Niemowlęta też, a jak nie to przywołamy ich mamy do porządku. Brzmi znajomo? Ten tekst jest dla ciebie.

Przyzwyczailiśmy się już do tego, że światem rządzi kult ciała. Szczupłego, odpowiednio wyrzeźbionego, zdrowego ciała. Koniecznie młodego, dodajmy. Z dziećmi jest tylko nieco inaczej. Te pulchne jeszcze niedawno określano jako zdrowe, ale dziś już chyba nikt nie da się na to nabrać: otyłość wśród dzieci to realny problem XXI w. Także w Polsce, gdzie wg danych Instytutu Żywności i Żywienia już co piąte dziecko w wieku szkolnym ma nadwagę. Czy wyglądają zdrowo? Polemizowałabym, szczególnie wiedząc o tym, jakie konsekwencje dla ich zdrowia w przyszłości może mieć otyłość teraz, w dzieciństwie. 

okiem mamy


Takie niemowlęta z kolei... o, tu przydałyby się pulchne policzki, prawda? W ich przypadku nadal chcielibyśmy radośnie chwytać te poliki palcami i mówić, jaki rozkoszny cherubinek z tego bobasa. Gorzej, jeśli niemowlę cherubinka wcale nie przypomina, a wyglądem bliżej mu do posagów Buddy. Czyli pulchna buźka tak, ale nie daj Boże, gdyby miało być grube. Wtedy na miejscu jest zwracanie uwagi matce i załamywanie rączek nad kołyską. 

Ojejku, jakie grube niemowlę!

Czy szczucie idealną sylwetką naprawdę może dotyczyć niemowląt? Chyba tak, skoro ktoś wpadł na pomysł siłowni dla niemowląt. Przeczytałam niedawno na portalu Refinery29 artykuł o grubym niemowlęciu, napisany przez jego matkę, pisarkę Caroline Stanley. Kobieta prosi w nim panie, żeby przestały zawstydzać jej ośmiomiesięczną córkę z powodu jej tuszy. Apel zaadresowany jest do pań, ponieważ - jak donosi Stanley - do tej pory wagę jej córeczki skomentowało już prawie 50 kobiet i ani jeden mężczyzna. 

Stanley napisała, że za każdym razem, kiedy wyjdzie z domu, ktoś uważa za stosowne powiedzieć coś na temat wagi jej córki. Niektórzy uważają, że nazywanie jej grubą to komplement, inni sądzą, że powinni pocieszyć matkę: "Nie martw się, jak zacznie biegać to schudnie". Stanley nie jest zachwycona. Sama przez większość życia miała problemy z wagą i akceptacją swojego ciała i boi się, że dzięki tym "życzliwym" obcym ludziom teraz to samo czeka  jej córkę.

Jestem szczupła, a moje dziecko jest grube

Należę do tych szczęśliwców, którzy bez żadnego wysiłku zachowują szczupłą sylwetkę. To pewnie kwestia genów. A jednak czytając tekst Caroline Stanley wiedziałam dokładnie, co czuje, bo sama byłam mamą bardzo grubego niemowlęcia. I pisząc "bardzo grubego" mam na myśli właśnie to: bardzo grube niemowlę.

Moja córka w dniu porodu ważyła niecałe 3,5 kg. Szybko zaczęła przybierać na wadze i przez większość pierwszego roku swojego życia plasowała się w magiczny sposób powyżej 97 centyla. Co to oznacza? Na przykład to, że jej rączki i nóżki składały się z samych fałdek, pulchnych oponek, które wymagały skupienia podczas dokładnego oczyszczania patyczkami higienicznymi i skrupulatnego osuszania flanelowymi pieluchami, żeby nie dopuścić do odparzeń. 

Nie przekarmiałam córki, co wiele spojrzeń życzliwych przechodniów starało mi się dać do zrozumienia. Karmiłam piersią, a córka nie należała do tych niemowląt-koneserów, wiszących na matce-karmicielce przez całą dobę – nic z tych rzeczy! Domagała się mleka co 3-4 godziny, ssała przez około 10 minut i już była najedzona. I tyła. I stawała się coraz większa. 

Pani da dziecku wodę zamiast mleka!

Jeden z lekarzy zasugerował, żebym zastąpiła jeden z mlecznych posiłków wodą: żeby się dziecię odchudziło. Na szczęście nasza pani pediatra była mądra, oczytana i bardzo kompetentna. Córkę zobaczyła pierwszy raz, kiedy mała miała 3 miesiące. "Duże dziecko" – oznajmiła bez większych emocji: "Będzie później osiągać różne etapy rozwoju". Zaniepokoiłam się. Pani dr pospieszyła z wyjaśnieniem: później przekręci się na brzuszek, później usiądzie, później zacznie chodzić. "Większość dużych dzieci tak ma".

Moje dziecko później? Nie ma mowy! A jednak. Miała spory poślizg. Usiadła samodzielnie,  o ile dobrze pamiętam, kiedy miała 9 miesięcy. Nasza wspaniała lekarka uspokajała na każdej wizycie i przy każdym kolejnym przekroczonym 97 centylu: "Nie ma się czym przejmować. U dzieci karmionych piersią nie mówimy o nadwadze. Wyrośnie". Są nawet badania, które potwierdzają, że dzieci karmione piersią są mniej zagrożone otyłością w przyszłości

Na razie jednak moje dziecko było niemowlęciem i było bardzo grube. Przyznam się wam szczerze, że bałam się, że nie wyrośnie z tego. Ale co mi pozostawało innego niż wziąć słowa lekarki za dobrą monetę? Przecież do głowy nie przyszłoby mi odchudzanie niemowlęcia.

Jakie wyraziste to niemowlę!

Ludzie lubili komentować tuszę mojej córki. Że duża, że gruba, że pulchna, że "zdrowa". Wyrazista. Przystojna (!). Nie powiem, bywało mi przykro, zwłaszcza, że dla mnie ona była po prostu śliczna. Całkiem idealna! Aż pewnego dnia, w drugim roku życia, przestała być gruba. Tak po prostu. Pani dr miała rację: wyrosła. A badania naukowe nie pozostawiają żadnych wątpliwości: im dłuższe karmienie piersią, tym mniejsze ryzyko otyłości u dzieci w przyszłości.

Teraz moja córka ma już prawie 9 lat i jest najdrobniejszą dziewczynką w swojej klasie. Pomimo dobrego apetytu wagowo plasuje się poniżej 10 centyla, wzrost równo na 10. Chudzina, można żebra liczyć – to nowe komentarze na temat jej budowy ciała. Obcych ludzi naprawdę trudno zadowolić, prawda? Kiedy niedawno natknęłam się na zdjęcia córki, zrobione na plaży, kiedy miała 10 miesięcy, byłam w szoku: ona naprawdę przypominała figurkę Michelin! Zdążyłam już zapomnieć jak bardzo... Świat jest niesamowity w tym, jak potrafi nas ciągle zadziwiać.

Szczucie szczupłą sylwetką

Apeluję, drodzy obcy: dajmy niemowlętom spokój. Ich matkom też! Nie podchodźmy do nich, nie dorzucajmy swoich 3 groszy. Skupmy się na sobie.

Stanley pisze w swoim artykule: “Żyjemy w czasach, gdy terror szczupłego ciała jest wszechobecny – zwłaszcza dla kobiet. Jest mi bardzo przykro, że ludzie czują się dobrze przenosząc to podejście na moje dziecko. Moja córka zasługuje na szansę, by budować poczucie pewności siebie i własnej wartości bez waszych komentarzy. Mam nadzieję, że przemierzając ten świat, będzie na tyle mądra i niezależna, by nie przejmować się tym, co o niej myślicie, a jeśli dobrze wypełnię swoje zadanie, będzie też na tyle odważna, żeby wam o tym głośno powiedzieć". 

Być może któraś z was też karmi, a jej dziecko także wyskoczyło poza siatki centylowe i też wywołuje sensację swoją buddyjską posturą. Jeśli to czytasz, chciałabym ci powiedzieć, żebyś nie przejmowała się ludźmi. Powiedzmy nie zaszczuwaniu szczupłą sylwetką. I błagam, niech wam nie przyjdzie do głowy odchudzanie niemowlęcia! *

* Mówimy o niemowlętach karmionych piersią. Niemowlętom karmionym mlekiem modyfikowanym należy podawać porcje mleka odpowiednie dla wieku i przestrzegać pór karmienia. Tkanki tłuszczowe, które powstaną w pierwszych dwóch latach życia u dzieci karmionych innymi pokarmami niż wyłącznie mlekiem mamy (czyli także już u niemowląt karmionych piersią w okresie rozszerzania diety), pozostaną już na zawsze. Nigdy nie wolno odchudzać dziecka na własną rękę, bez nadzoru lekarza.

Zobacz też:

To nadmiar białka (a nie cukru i tłuszczu) powoduje u dziecka nadwagę? [WIDEO]

waga dziecka w 7 miesiącu życia
fotolia.com
Rozwój
Ile powinno ważyć 7-miesięczne dziecko? Normy
Na wagę 7-miesięcznego dziecka wpływa nietlyko apetyt ale i jego temperament, a także zakres ruchów.

7-miesięczne dziecko powinno podwoić już wagę urodzeniową i oprócz tego przybrać jeszcze ok. 0,7-1 kg. Dzieci podwajają wagę urodzeniową w 5-6 miesiącu życia. Potem zaczynają nieco wolniej przybierać na wadze, bo ok. 0,4-0,5 kg miesięcznie. Od czego zależy waga maluszka? Na tym etapie rozwoju dzieci karmione piersią, które dotąd były pulchne, szczupleją. Z kolei dzieci karmione mlekiem modyfikowanym teraz mogą zrobić się okrąglejsze. Na wagę 7-miesięcznego dziecka wpływa także jego temperamen t i zakres ruchów. Dziecko spokojne, które mało się rusza, prawdopodobnie będzie pulchniejsze. Z kolei ruchliwe, energiczne dziecko spali więcej kalorii, a mniej "odłoży". Pamiętaj, że waga urodzeniowa jest punktem wyjścia do oceny, czy waga 7-miesięcznego dziecka jest w normie. Służą do tego siatki centylowe, które pomagają określić, jak się mają waga i wzrost dziecka w stosunku do średnich wyników dla dzieci w tym wieku. Waga między 25. a 75. centylem jest w normie. Norma rozszerzona to 10.-90. centyl.  Kiedy udać się do lekarza? Bezwzględnie powinnaś zgłosić się do pediatry, jeżeli dziecko nagle zaczyna tracić na wadze. Skontaktuj się z nim także, jeżeli dziecko zbyt wolno przybiera na wadze i znacznie odstaje od norm dla jego wieku. Lekarz oceni, czy jest to powód do niepokoju, czy cecha indywidualna twojego dziecka. Dzieci karmione piersią są zazwyczaj szczuplejsze od rówieśników karmionych butelką. Także ruchliwe dzieci będą wolniej przybierać na wadze od swoich spokojnych rówieśników. Prawdopodobnie wprowadziłaś już do jadłospisu dziecka stałe pokarmy. Dziecko trawi je inaczej niż twoje mleko, więc nie denerwuj się kilkudniowym przestojem na wadze. Natomiast utrata wagi może świadczyć o nietolerancji jakiegoś składnika pokarmowego. Waga poniżej 10. centyla określana jest jako niedowaga. Skrajna niedowaga to waga poniżej 3....

waga niemowlaka
Adobe Stock
Rozwój
Waga niemowlaka od urodzenia do 12 miesiąca: ile powinien przybierać? [TABELA]
Czasem mały przyrost wagi niemowlaka budzi niepokój rodziców. Warto więc wiedzieć, jaki jest prawidłowy przyrost wagi niemowlaka i jak korzystać z siatek centylowych. Nasza tabela pomoże ci sprawdzić, czy twoje dziecko dobrze przybiera na wadze w 1. roku życia.

Waga niemowlaka to jeden z tych objawów, który może świadczyć o prawidłowym (albo nieprawidłowym!) rozwoju dziecka. Pediatrzy podkreślają jednak, że to wcale nie waga niemowlaka jest najważniejsza, ale to, czy waga dziecka jest odpowiednia do jego wzrostu . Przyrost wagi niemowlaka warto kontrolować w oparciu o naszą tabelę. Sprawdź, ile dokładnie powinien przybierać na wadze niemowlak karmiony piersią i butelką od urodzenia do 12. miesiąca życia. Waga niemowlaka: spadek po porodzie Noworodki tuż po urodzeniu ważą najczęściej 3000–3500 g , choć nawet spore odstępstwa od tej normy nie są żadnym powodem do niepokoju. Zdrowy, donoszony noworodek może ważyć w dniu narodzin równie dobrze pół kilograma więcej albo pół kilograma mniej niż statystyczny Jaś. O małej urodzeniowej masie ciała lekarze mówią dopiero, jeśli dziecko urodzi się lżejsze niż 2500 g . Wtedy najpewniej konieczna będzie obserwacja zdrowia dziecka, bo tak mała waga noworodka może być objawem zaburzeń pracy łożyska (nie dostarczało odpowiedniej ilość pożywienia podczas ciąży) lub choroby dziecka, np. genetycznej . Drobniejsze są także dzieci z ciąży mnogiej i te noworodki, których mamy paliły w ciąży albo odżywiały się nieprawidłowo. Co ważne, po narodzinach zdrowe dziecko traci 5–10% swojej wagi urodzeniowej. To zupełnie naturalne. Najpóźniej w ciągu tygodnia od narodzin powinno odbić się i zacząć przybierać na wadze. Spa - „Akademia Młodych Rodziców” Ile niemowlę powinno przybierać na wadze? W pierwszych 4 miesiącach życia niemowlę  przybiera średnio 120–225 g na tydzień . W kolejnych miesiącach przyrost wagi niemowlaka to już tylko 90–150 g na tydzień . Półroczne niemowlę przybiera na wadze jeszcze mniej – 50–80 g na tydzień . Między 4. a 6. miesiącem...

niemowlę, gruby
Zdrowie
Pączek w maśle – czyli o tym, kiedy waga niemowlaka jest… za duża
Cieszysz się, że twoje niemowlę ma doskonały apetyt i jest tłuściutkie? Uważaj jednak, by nie dopuścić do sytuacji, gdy waga niemowlaka staje się problemem.

Im większa waga niemowlaka, tym – według wielu opinii – dziecko jest zdrowsze i silniejsze. To jednak nie jest do końca prawda. Niemowlę rzeczywiście powinno mieć stosunkowo dużo tkanki tłuszczowej, ale od zdrowej i przyjemniej pulchności do tzw. otyłości prostej – wcale nie jest tak daleko. Waga niemowlaka przekłada się na zdrowie w dorosłości! Prof. dr hab. Jerzy Socha, pediatra gastroenterolog z Centrum Zdrowia Dziecka, przestrzega: – Znaczna nadwaga w dzieciństwie może spowodować wystąpienie wielu chorób w wieku dorosłym, których dałoby się uniknąć dzięki właściwemu odżywianiu. Z  dzieci, które mają otyłość, częściej wyrastają osoby cierpiące na nadciśnienie, choroby serca, miażdżycę, cukrzycę typu 2 czy kamicę żółciową. Otyłe nastolatki są często piętnowane przez rówieśników, dlatego otyłości nieraz towarzyszy niska samoocena, a nawet stany depresyjne. Jak uniknąć otyłości? Te najprostsze sposoby działają najlepiej By uniknąć problemów ze zbędnymi kilogramami, powinnaś już od narodzin dziecka dbać o jego prawidłowe żywienie. Jak ma to wyglądać? Karm wyłącznie piersią przez pierwszych 6 miesięcy życia dziecka. Potem nadal pozwalaj mu ssać pierś przynajmniej do końca 1. roku. Dzieci karmione naturalnie są znacznie mniej narażone na otyłość niż te, którym podaje się butelkę. Przede wszystkim takie niemowlę dostaje posiłek na żądanie – to znaczy je wtedy, gdy ma na to ochotę. Poza tym mleko kobiece ma skład idealnie dopasowany do potrzeb rozwojowych dziecka – w przeciwieństwie do mleka krowiego jest raczej ubogie w białka, a bogate w tłuszcze wielonienasycone. Czytaj więcej o składzie mleka kobiecego.   Nie przekarmiaj dziecka, jeżeli podajesz mu mleko modyfikowane. Korzystaj ze wskazówek, ile proszku wsypać do wody, ile mieszanki przygotować i jak często ją...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz