wózkowa hołmofis, retro biuro
Fotolia.com
Mama

Wózkowa hołmofis: siłownia dla niemowląt – hit czy idiotyzm?

W USA, jak to w USA, coraz to ciekawsze pomysły. Tym razem sukcesy święcą siłownie dla maluchów. Czy niemowlę na siłce to superidea, bo sposób na aktywność od małego, czy piramidalna bzdura i chwilowa moda? Co myślicie?

Półtoraroczna Kalina na siłce... Z hantelkiem lub na minibieżni.... W lajkrowych legginsach... Ze śmiechu oplułam monitor komputera! Z drugiej strony, trochę ruchu dla rodziny, niezależnie gdzie on ma miejsce, to samo zdrowie...  Bo może jak ktoś sam lubi siłownię, to chętniej do niej przyprowadzi i swoje dziecko, zamiast siedzieć w domu? Ja wybieram pobliski las i bieganie z wózkiem, ale nie każdy ma zieleń za płotem.
Hm, mam mieszane uczucia. A czy dla Was siłownia dla dzieci to fajny pomysł?
Zobaczcie film i sami oceńcie...
 

Rodzice na zajęciach dzieci - co dają mamom? Film

kampania, śmierć dziecka w aucie, śmierć dziecka w samochodzie, nie zostawiaj dziecka w aucie
Aktualności
Samochód jest jak piekarnik! Nie zostawiaj dziecka w aucie!
Pozostawienie rocznego dziecka na 15minut w zamkniętym samochodzie w upalny dzień grozi śmiercią. Zobacz szokującą kampanię w USA.

Nie zostawiaj dziecka w samochodzie! - Bo maluch spał, a ja nie chciałam go budzić... - Bo wyszłam tylko na chwilkę... Tak tłumaczą się mamy, które pozostawiły swoje dzieci w samochodzie idąc na zakupy. Każdej z nich wydaje się, że pójście do sklepu zajmie tylko krótką chwilę, a potem okazuje się, że jest długa kolejka lub spotkają znajomego. Dla nich czas szybko płynie, dla dziecko pozostawionego na słońcu w zamkniętym samochodzie każda minuta to wieczność . Czy wiesz, że w ciepły dzień wewnątrz auta zaparkowanego na słońcu temperatura może dojść nawet do 90°C ! Temperatura ciała dziecka wzrasta wówczas od 2 do 5 razy szybciej niż dorosłego człowieka! Kilka minut w takim samochodzie dla rocznego dziecka może oznaczać śmierć . Dziecko najpierw zaczyna płakać, pocić się, krzyczeć, potem traci przytomność.  Może dojść do obrzęku mózgu i śmierci. Zobacz też: Dziecko w samochodzie – to może być niebezpieczne! Nadchodzi fala upałów – pamiętaj, że przy takich temperaturach, słońcu i braku wymiany powietrza samochód zamienia się w piekarnik . Gdy samochód zmienia się w piekarnik - kampania "One Decision" W USA od początku roku zmarło już 15 dzieci, które czekały zamknięte w samochodach na swoich rodziców aż wrócą z zakupów. Zobacz spot kampanii "One Decision", która ma uświadamiać rodzicom, jak wielkim zagrożeniem dla zdrowia i życia dziecka jest pozostawienie go w upalny dzień w samochodzie. Sprawdź , jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w samochodzie .

Tablet dla dziecka
Fotolia
Wychowanie
Najpierw klocki, potem tablet! - radzi psycholog
Polscy studenci są mistrzami nowych technologii, wygrywają konkursy dla programistów w USA, konstruują najlepsze na świecie łaziki marsjańskie, dlatego niejeden rodzic zastanawia się, jak dziś ma wyglądać dzieciństwo maluchów doby IT. Czy smartfon i tablet to zabawki, od których może zależeć życiowy sukces, pytamy psycholożkę Aleksandrę Jasielską.

Całkiem małe dzieci, nawet niemowlęta, garną się do smartfonów rodziców. Czy to dobrze? Kiedyś w restauracji byłam świadkiem sytuacji, gdy malutkie dziecko, które nie było jeszcze w stanie samo utrzymać tabletu, przesuwało na ekranie ikony językiem. Jego rodzice nie mieli pomysłu, czym je zająć, i doszli do wniosku, że najłatwiej dać takie urządzenie. Jeżeli tablety czy smartfony mają zastępować opiekę rodzicielską, to jestem przeciw.  A jeśli jej nie zastępują? Warto sobie zadać pytanie, po co właściwie dajemy dziecku taki sprzęt. Jeśli dla rozrywki, to wydaje mi się, że maluchowi taka zabawka nie jest potrzebna. Ale jest taki obszar, który nazywamy edukacją medialną czy elektroniczną. Jeśli używanie smartfona czy tabletu przez dziecko podciągniemy pod taką formę edukacji, no to może tak. Elektronika jest wszędzie, więc taka edukacja jest potrzebna. Dzieci ze względu na wrodzoną ciekawość świata nie mają zahamowań w obsłudze nowoczesnych urządzeń  tak jak niektórzy seniorzy. Chcę jednak podkreślić, że maluchowi kontakt z nowymi technologiami nie jest absolutnie potrzebny. Zobacz też: Gry dla dzieci na tablet Ale maluchy do niego dążą. Co takiego widzą w tym sprzęcie? Kolorowe ekrany, na których coś się zmienia i przyciąga uwagę. W psychologii mamy pojęcie "afordancji" – zgodnie z nim, jeśli jakiś przedmiot jest dobrze zaprojektowany, to sprawia, że chcemy z niego korzystać. Sprzęty elektroniczne są właśnie tak pomyślane, żeby kusiły, przyciągały – oczywiście nie tylko dzieci, ale i dorosłych. A maluchom – jak wiemy – wystarczy, że zobaczą przycisk w windzie i już chcą go wciskać. Nic dziwnego, że intryguje je tak atrakcyjna rzecz jak smartfon . Dużą rolę odgrywa rodzic – czy się na to zgodzi, czy na to pozwoli.  Czytej też: W dyscyplinie czy bezstresowo - jak wybrać...

szczepienia
Fotolia
Zdrowie
Nieszczepione dzieci nie będą wpuszczane do szkół?
W USA zaczyna się batalia przeciw ruchom antyszczepionkowym. Rodzic dziecka, które nie może być szczepione przeciw odrze z powodu białaczki, wystąpił o zakaz wpuszczania do szkół niezaszczepionych dzieci. Czy w Polsce można nie szczepić dzieci?

15 lat temu USA zostały ogłoszone krajem wolnym od odry . Wzrastająca popularność ruchów antyszczepionkowych spowodowała, że coraz więcej rodziców przestało szczepić dzieci. Tym właśnie tłumaczą specjaliści fakt, że wirus odry znów się pojawił. W Kalifornii w grudniu 2014 roku wybuchła epidemia odry: odnotowano ponad 100 przypadków zachorowania – w większości były to dzieci wcześniej niezaszczepione. Ten fakt wywołał burzliwą dyskusję na temat ruchów antyszczepionkowych. Coraz częściej są one nazywane ruchami proepidemicznymi . Czytaj też: Ważna ankieta przed szczepionką na odrę Ojciec 6-latka walczy o niewpuszczanie nieszczepionych dzieci do szkoły 6-letni Rhett od 4 lat choruje na białaczkę . Choroba obecnie jest w stadium remisji, chłopiec jest w domu, może chodzić do szkoły. Ze względu na osłabienie organizmu po długotrwałej chemioterapii chłopiec nie może jednak być szczepiony niektórymi szczepionkami, a na niektóre jego układ odpornościowy nie reaguje w prawidłowy sposób. Dla Rhetta ogromnym zagrożeniem jest choroba występująca u innego dziecka: chłopiec łatwo może się zarazić, a przebieg choroby może być u niego bardzo ciężki. Dlatego ojciec chłopca wystąpił do władz o zakaz wpuszczania do szkół nieszczepionych dzieci , które mogą być ogromnym zagrożeniem dla jego dziecka. W szkole, do której chodzi chłopiec, jest nieszczepionych ok. 7 proc. dzieci. Sprawa chłopca wywołała ogromne dyskusje w USA na temat działalności ruchów antyszczepionkowych . Władze mają trudny orzech do zgryzienia: wolność niektórych rodziców – prawo do niezaszczepienia swojego dziecka – stanowi zagrożenie dla zdrowia innych dzieci i stoi w sprzeczności z ich prawem do ochrony zdrowia. Ojciec 6-latka zapowiedział, że będzie walczył o niewpuszczanie do szkół dzieci, które nie zostały zaszczepione, mimo że z medycznego punktu widzenia mogą być...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj