Wyniki
Laureaci
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
mama pracuje z domu
Fotolia.pl
Mama

Mama pracuje w domu

Urodzenie dziecka nie musi oznaczać przerwy w rozwoju zawodowym. Możesz przecież pracować w domu.

Łatwo przejść na pracę w domu, gdy wykonuje się wolny zawód. Tłumaczka czy dziennikarka po urodzeniu dziecka mogą kontynuować karierę zawodową.
Nasze bohaterki: Tekla, Beata, Agnieszka i Kasia przekonują, że i w innych zawodach jest to możliwe. Liczy się kreatywność, upór i doskonała organizacja czasu.

Grunt to pomysł

Dzień pracy Agnieszki Grotkowskiej, mamy czteroletniej Oleńki, zaczyna się o ósmej i trwa mniej więcej do osiemnastej. Agnieszka prowadzi „domowe przedszkole”. Przygotowuje posiłki dla czwórki dzieci, bawi się z nimi, wychodzi na spacery… Pomysł zrodził się przypadkiem – trzy lata temu kuzynka Agnieszki poprosiła o pomoc w opiece nad córeczką.
– Inne mamy, które przychodziły z dziećmi do osiedlowej piaskownicy, widziały, że zajmuję się nie tylko swoją córką, ale i Julką – wspomina Agnieszka. – Zaczęły pytać, czy nie zaopiekowałabym się również ich dziećmi. W ten sposób „dorobiłam się” czwórki maluchów. Gdybym miała większe mieszkanie, pewnie zdecydowałabym się na większą gromadkę – przyznaje. Pytana, co zyskała, zostając w domu, Agnieszka mówi krótko: spokój.
Katarzyna Sokołowska, specjalistka ds. marketingu, wybrała inne rozwiązanie. Po urodzeniu Aleksandry (pięć i pół roku) szybko wróciła do pracy. Postanowiła sama zajmować się trzy lata młodszym Łukaszem, ale także pracować.
Chciałam zarabiać i jednocześnie być z dziećmi. Dlatego zostałam konsultantką firmy kosmetycznej – mówi. – Czuję, że to zajęcie właśnie dla mnie. Jestem bardzo otwarta, lubię kontakty z ludźmi, a mamy na spacerkach chętnie rozmawiają o nowinkach kosmetycznych. Mogę więc pracować, gdy maluchy bawią się w piaskownicy. Cieszę się, że nie siedzę zamknięta w domu. I mam czas dla swoich pociech!

Idealne wyjście

Znalezienie pracy bardzo ułatwia posiadanie komputera i dostęp do Internetu. Dzięki temu można pozostawać w stałym kontakcie ze zleceniodawcą, szukać ofert, zamieszczać ogłoszenia, docierać do klientów. Internet pomógł też w rozwinięciu nowej działalności Tekli Żurkowskiej, która mieszka na Mazurach. Przed urodzeniem dziecka pracowała naukowo. Teraz, jako mama dwuipółletniej Malwiny, realizuje się w wyuczonym zawodzie architekta krajobrazu. Dużo czasu spędza z klientami, omawia szczegóły projektów, robi pomiary, wybiera odpowiednie rośliny, a potem zakłada ogród.

Zobacz też: Jestem mama i pracuję

Jak zadbać o bezpieczeństwo dzieci? Podpowiada mama 1,5-rocznej Michaliny

szukanie pracy po urlopie wychowawczym
Fotolia
Mama
Jak szukać pracy po urlopie wychowawczym? 5 prostych kroków do sukcesu
Kończy ci się urlop macierzyński lub wychowawczy i myślisz o powrocie do pracy? Chcesz znaleźć coś nowego? Przeczytaj rady eksperta i dowiedz się, jak w pięciu krokach znaleźć pracę swoich marzeń.

Mama wraca do pracy : ten moment musiał kiedyś nadejść, prawda? Jeśli szukasz nowego zajęcia i nie wiesz, jak zabrać się za poszukiwanie pracy po urlopie wychowawczym – te rady są dla ciebie! Zanim zabierzesz się za przygotowywanie i wysyłanie CV, zastanów się, czy są takie obszary, które mogłabyś poprawić w trakcie urlopu wychowawczego: może zapiszesz się na kurs językowy lub podszkolisz z innych potrzebnych ci do pracy zagadnień? Warto to zrobić przed staraniem się o nową pracę, żeby startować z lepszej pozycji. Joanna Dudziak, mama i specjalistka ds. kreowania wizerunku osobistego, podpowiada, jak znaleźć pracę po długiej przerwie spędzonej na opiece nad dzieckiem. Oto co powinnaś zrobić: Krok 1:  Przygotuj listę swoich osiągnięć zawodowych Szukając pracy po urlopie wychowawczym lub macierzyńskim, zacznij od sporządzenia roboczej listy wszystkich rzeczy, które zrobiłaś do tej pory. Zapisz wszystkie kursy, miejsca, w których pracowałaś, praktyki, które odbyłaś, a nawet szkolenia wewnętrzne w firmie, w której wcześniej pracowałaś – to wszystko może mieć znaczenie dla przyszłego pracodawcy. Pamiętaj, że nie wszystko musi być udokumentowane – jeśli nie masz certyfikatu, że ukończyłaś np. szkolenie z administracji organizowane przez twojego poprzedniego pracodawcę, to nie szkodzi.  - Pisząc o doświadczeniu zawodowym, pamiętajmy też o stażach i praktykach – podpowiada Joanna Dudziak. - Oprócz nazwy firmy i stanowiska zapiszmy zakres odpowiedzialności – nie obowiązków, tylko właśnie odpowiedzialności, bo często jest tak, że lista naszych obowiązków nie odpowiada temu, co naprawdę robimy w firmie, bo robimy dużo więcej! Umieść na liście swoje wykształcenie i inne osiągnięcia , np. nagrody. Byłaś pracownikiem roku? Pochwal się tym. Jeśli ukończyłaś studia ze świetnym wynikiem – nie zapomnij o tym...

samotna mama, artystka
Stanisław Bednarz
Mama
Agnieszka Baaske: samotnie wychowująca dziecko, artystka
Była zakochana i w planowanej ciąży. Skończyła jedne studia, zaczęła drugie. Pewnego dnia jej świat rozsypał się jak domek z kart. Została ona i dziecko. Agnieszka Baaske, bohaterka naszego cyklu o przedsiębiorczych mamach "Jak ona to robi?".

Nie lubi mówić o sobie, że jest samotną matką, woli "samodzielnie wychowującą dziecko". Samotność stygmatyzuje, nie dodaje sił. Samodzielność sprawia, że łatwiej uwierzyć w swoje możliwości. Agnieszka Baaske, mama czteroletniego Stefana, uwierzyła, choć ostatnie lata były najtrudniejsze w jej życiu. Czuje, że wygrała. Najpierw był chaos Zanim Agnieszka zaczęła mocno stąpać po ziemi, miała wrażenie jakby zawieszenia w obłokach. – Wiedziałam, że w Polsce trudno być artystą. Dlatego kończąc studia artystyczne, zakładałam nawet, że to będzie moje hobby – mówi Agnieszka. – Etat? Nie dla mnie! Przecież artystka powinna tworzyć, a nie tkwić za biurkiem! To dlatego nie była w stanie usiedzieć w jednym miejscu. Była niespokojna, ale też niepogodzona z tym, co niosła rzeczywistość. Nie wiedziała, jak połączyć te dwa światy.   Gdy zaszła w ciążę, wszystko się zmieniło. Choć na tę zmianę mniejszy wpływ miało to, że Agnieszka będzie mamą. Ogromna odpowiedzialność z tym związana, wyzwoliła złą energię w jej związku. Dzisiaj nie chce do tego wracać, ale wtedy musiała znaleźć nowy dom i przestać chodzić z głową w chmurach. Narodziny matki... Bez własnego domu, stałego wynagrodzenia, w ciąży i ze świadomością, że przyjdzie jej samodzielnie wychowywać dziecko. Agnieszka skończyła wadzić się z życiem. – Pewnego dnia przestałam płakać. Poszłam do urzędu pracy, by się zarejestrować, i dwa dni później miałam pracę. I to w moim zawodzie, jako projektantka! To się przecież nie zdarza! Wynajęła mieszkanie, czuła, że powoli wychodzi na prostą... Nie mogła tylko uwolnić się od traumatycznych wspomnień, ale starała się z całych sił, by synek nie był narażony na negatywne emocje z nimi związane. – Tłumaczyłam sobie, że nie ja pierwsza będę samotną matką, że wiele innych kobiet spotkał...

pomoc finansowa dal mam powracających do pracy
AdobeStock
Aktualności
Bardzo DUŻE pieniądze dla mam wracających do pracy!
Jesteśmy pod wrażeniem – rodzice otrzymają nawet ponad 2 tysiące 300 złotych miesięcznie. Pieniądze będą wypłacane przez rok. Trzeba spełnić tylko jedno kryterium. Pomysł jest genialny i wart skopiowania. Czy inne samorządy pójdą tą drogą?

Można? Można! To się nazywa konkretna pomoc dla mam chcących powrócić do pracy po urodzeniu dziecka. Zwłaszcza że w ostatnich dniach sporo pisałyśmy w mamotoja.pl o wręcz dramatycznej sytuacji w całym kraju z dostaniem miejsca dla maluszka w żłobkach , a także sporą liczbą dzieci nieprzyjętych do przedszkoli. Aż 2 375 zł miesięcznie za zatrudnienie niani Mamy chcą wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim, ale niestety realia w naszym kraju są takie, że bardzo trudno pogodzić pracę w opieką nad dzieckiem. Główny Urząd Statystyczny podsumował ubiegły rok, jeśli chodzi o dostępność dzieci do żłobków - z danych wynika, że w Polsce na ponad 1 milion dzieci przypada 100 tysięcy miejsc w 3 tysiącach 120 żłobkach i klubach dziecięcych. Są takie miejsca w kraju, jak np. w województwie świętokrzyskim, gdzie na jedno miejsce w placówce przypada 18 dzieci. W województwie zachodniopomorskim o 1 miejsce w placówce ubiega się 10 dzieci. Na szczęście samorząd i urząd pracy tego regionu postanowiły coś z tym zrobić i wpadły na pomysł jak realnie pomóc mamom. W ramach programu wsparcia "Małe Skarby" , rodzice małych dzieci będący  bez pracy lub chcący do niej powrócić będą mieć refundowane koszty wynajęcia niani, żłobka, klubiku dziecięcego lub opiekuna dziennego . Blisko w 100 procent koszty pokryją środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego. To autorski program przygotowany przez Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego i Wojewódzki Urząd Pracy. Ze wsparcia będą mogli skorzystać rodzice bezrobotni oraz rodzice korzystający np. z urlopu wychowawczego . Mamy będące na urlopie macierzyńskim lub rodzicielskim . Wszyscy, którzy opiekują się dzieckiem do 3 roku życia i chcą wrócić do pracy. Rodzice otrzymają do: 1 140 zł miesięcznie za maluszka przebywające w żłobku , 760 zł miesięcznie za...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
Bon turystyczny przedłużenie
Aktualności
Bon turystyczny przedłużony: będzie obowiązywał również w sezonie zimowym 
Joanna Biegaj
Opieka na dziecko 2 dni
Prawo i finanse
2 dni opieki na dziecko: kiedy zgłaszać pracodawcy urlop opiekuńczy
Milena Oszczepalińska
życzenia na dzień chłopaka
Aktualności
Życzenia na Dzień Chłopaka: rymowanki, wierszyki, mądre cytaty
Joanna Biegaj
Ile trwa katar u dziecka
Zdrowie
Ile trwa katar u dziecka: katar wirusowy i bakteryjny. Ile trwa nieleczony katar?
Ewa Janczak-Cwil
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla chłopców i dziewczynek
Aktualności
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla dziewczynek i chłopców
Luiza Słuszniak
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole
Aktualności
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole: jak zorganizować obchody, jakie prezenty przygotować?
Joanna Biegaj
Ciasto na dzień chłopaka z kremem i owocami
Przepisy
Ciasto na Dzień Chłopaka: przepis. Spraw pyszną niespodziankę!
Adrianna Trusiuk
Dzień chłopaka i Dzień mężczyzny: czy to samo święto?
Święta i uroczystości
Dzień Chłopaka i Dzień Mężczyzny: czy to jest to samo święto?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne aktywności dla dzieci
Gry i zabawy
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne gry i zabawy dla dzieci
Sylwia Arlak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły
Edukacja
Jak napisać upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pielęgnacja niemowlaka
Aktualności
Najważniejsze zasady pielęgnacji niemowlaka (rady położnej)
Joanna Biegaj
upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola
Edukacja
Upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola: jak je napisać, kto może zostać upoważniony? 
Joanna Biegaj
skierowanie do lekarza
Zdrowie
Do jakiego specjalisty potrzebne jest skierowanie?
Magdalena Drab
Kaszka kukurydziana
Dieta
Kaszka kukurydziana dla niemowlaka – jak zrobić i od kiedy warto ją podać? [PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Najlepsze książki dla 5-latka
Wychowanie
Książki dla 5-latków. Jakie wybrać, by zachwycić dziecko?
Luiza Słuszniak
wierszyk dla nauczyciela przedszkola
Przedszkolak
Wierszyk dla nauczyciela przedszkola: propozycje, które sprawdzą się też jako życzenia
Joanna Biegaj