Jak schudnąć po porodzie - 5 rad
Schudnąć po ciąży nie zawsze jest łatwo, ale z kilkoma prostymi radami nie jest to zadanie niemożliwe!
1 z 5
Jedz zdrowo
1. Po porodzie jedz mało i często
Przestrzegaj zasad zdrowej i zbilansowanej diety i staraj się nie podjadać. Przygotuj pięć niewielkich posiłków. Musisz jeść regularnie, by mieć siłę, pokarm i żeby nie być głodna. Jadłospis karmiącej mamy, która nie uprawia sportu, powinien dostarczać około 1500 kalorii dziennie.
Czasami małe dzieci nie pozwalają na chwilę wytchnienia przy ulubionym posiłku, płaczą, chcą spać tylko na rękach, karmienie trwa godzinami. Poproś wtedy kogoś - partnera, męża, mamę - by zajął się maluchem, kiedy ty przygotujesz sobie menu na następny dzień. Nie muszą to być czasochłonne frykasy - ważne, żebyś nie jadła kanapek zamiast obiadu, fast foodów i słodkich przekąsek. Wyjdzie to na zdrowie i tobie, i dziecku.
Czytaj też: Produkty zakazane w czasie karmienia piersią
2 z 5
Ćwicz po porodzie
2. Ćwicz
Kiedy minie 12 tygodni od porodu i twój ginekolog uzna, że jesteś w dobrej kondycji, zacznij ćwiczyć. Nie muszą to być sporty wyczynowe codziennie. Spróbuj biegać co drugi dzień, sprawdź, czy w pobliżu domu nie ma aerobiku czy tańca - często można dziś spotkać kluby dla mam, gdzie na czas ćwiczeń maluchom zapewniana jest opieka. Jeśli do klubu masz za daleko, nie poddawaj się – brzuszki, ćwiczenia z ciężarkami możesz robić w domu.
Czytaj też: Dieta Dukana - 1 faza
3 z 5
Pij wodę
3. Po porodzie dużo pij
Brzmi banalnie i wszyscy to powtarzają - należy pić przynajmniej dwa litry płynów dziennie, najlepiej lekkich herbat owocowych i wody. Jednak wiele mam zaniedbuje tę ważną zasadę. Tymczasem odpowiednie nawodnienie organizmu sprzyja nie tylko zdrowemu wyglądowi, ale też pozwala oszukać uczucie głodu i przyspieszyć metabolizm. Szklanka wypita przed posiłkiem sprawia, że mniej zjesz (bo żołądek masz już trochę wypełniony). Karmiąc piersią, powinnaś pić około trzech litrów dziennie. Największe pragnienie możesz czuć w czasie karmienia – miej więc przy sobie coś do picia.
Czytaj też: Najpopularniejsze diety odchudzające
4 z 5
Nie smaż i nie podjadaj
4. Jedz zdrowo
Smażone mięso po pierwsze jest ciężkostrawne i to może nie spodobać się niemowlakowi, który pije twoje mleko. Poza tym ma znacznie więcej kalorii niż gotowane, bo w czasie smażenia w mięso (ale też w warzywa czy rybę) wsiąka spora ilość tłuszczu. Zostaje gotowanie albo pieczenie w folii. To naprawdę proste: na przykład filet ryby układasz na folii aluminiowej, skrapiasz oliwą, posypujesz ziołami i wstawiasz na 15 minut do rozgrzanego piekarnika.
Dbaj o dietę. Plasterek drobiowej szynki ma ponad połowę mniej kalorii niż plasterek wędliny wieprzowej. I znacznie mniej tłuszczu. Postaw na ryby i drób, najlepiej przygotowywane w domu. Nie wybieraj jednak produktów light - często zawierają sztuczne dodatki i słodziki, co nie jest zdrowe ani dla ciebie, ani dziecka.
Czytaj też: 6 przepisów na soki i koktajle warzywno - owocowe
5 z 5
Chodź na spacery
5. Dużo spaceruj
Niezależnie od pogody!Czy zimno, czy deszcz, czy słońce. Spacerowanie z wózkiem ma same zalety - przede wszystkim świeże powietrze jest potrzebne dziecku i tobie. Dzieci zwykle lubią spać na świeżym powietrzu. A ty możesz przez ten czas poczytać, zrobić zakupy, a nawet poćwiczyć - wybierz się w sportowym stroju do parku.
Czytaj też: Dobra dieta zwiększa płodność