Smutna, bezradna, płaczliwa, rozdrażniona. I przytłoczona nowymi obowiązkami. Czy właśnie tak czujesz się kilka dni po porodzie? Nie rozumiesz, dlaczego noworodek płacze, nie wiesz, jak je uspokoić, nie radzisz sobie z karmieniem i kąpaniem. W końcu zapłakana dochodzisz do wniosku, że nie potrafisz się nim opiekować. „Nie nadaję się do tego, by mieć dziecko” – oskarżasz samą siebie.

Reklama

Czy smutek po porodzie powinien niepokoić?

Takiego emocjonalnego rozchwiania krótko po porodzie doświadcza około 80% kobiet. To tzw. depresja dnia trzeciego lub baby blues. Zaczyna się w trzeciej lub czwartej dobie po przyjściu dziecka na świat i jest normalnym stanem kobiety po porodzie, zwłaszcza pierwszym. Powodują go przede wszystkim zmiany hormonalne (spadek poziomu progesteronu i estrogenów – ich poziom w ciąży był bardzo wysoki). Na szczęście baby blues zazwyczaj mija po kilku lub kilkunastu dniach, gdy uspokoi się poporodowa burza hormonalna.

Sprawdź też, co się zmieniło po porodzie - mówią facebookowe mamy

Co robić, jeśli czujesz smutek po porodzie?

Im szybciej odzyskasz równowagę i radość, tym lepiej dla ciebie i twojego dziecka.

  • Po porodzie szukaj wsparcia u partnera i rodziny, wypłakuj się w rękaw przyjaciółce, korzystaj z telefonów zaufania.
  • Po porodzie nie wymagaj od siebie zbyt wiele. Jesteś w zupełnie nowej sytuacji i musisz się jej nauczyć. Do macierzyństwa czasami dojrzewa się pomału. Sprawdź, jak zorganizować pierwsze dni z noworodkiem.
  • Po porodzie nie staraj się być perfekcjonistką. Mieszkanie nie musi lśnić, obiad nie musi składać się z trzech dań, a goście, którzy chcą poznać twoje dziecko, mogą poczekać.
  • Po porodzie dużo odpoczywaj – śpij, kiedy dziecko śpi. Nie rezygnuj z pomocy najbliższych.
  • Po porodzie dbaj o siebie – nie chodź całymi dniami w szlafroku, zrób sobie makijaż, znajdź czas na posłuchanie ulubionej płyty, spraw sobie coś nowego.
  • Po porodzie porozmawiaj z innymi kobietami – nie jesteś jedyną osobą przeżywającą macierzyńskie smutki, a wysłuchanie opowieści innej mamy o jej trudnej sytuacji pomoże ci przetrwać trudne chwile.
  • Uwierz, że baby blues mija – prawdopodobnie już za kilka tygodni będziesz go tylko wspominała i wesprzesz koleżankę, która właśnie urodziła dziecko.

Uwaga! Po porodzie samotność jest niebezpieczna!

Kobieta, która zna objawy baby blues, przyjmie je z większym spokojem i dystansem. Uwolni się od myśli, że „coś z nią nie tak”. Wie, że zmienność nastrojów i przechodzenie od euforii do płaczu to fizjologia, a nie zaburzenia psychiczne. Mama, która jest pozostawiona sama sobie właśnie wtedy, kiedy najbardziej potrzebuje wsparcia i opieki, nie rozumie, co się z nią dzieje, a widząc lekceważącą reakcję otoczenia, wstydzi się swoich odczuć i boi się mówić o tym, co przeżywa.

Zobacz także

Pomocne w walce z depresją dnia trzeciego jest życzliwe nastawienie męża i członków rodziny do młodej mamy. Pomoc przy opiekowaniu się dzieckiem i w pracach domowych, wyrozumiałość, umacnianie w przekonaniu, że wspaniale realizuje się jako matka, a także umożliwienie odpoczynku i wyjścia z koleżanką do kawiarni – to najlepsze sposoby na uniknięcie lub przezwyciężenie baby blues.

Przeczytaj: Jak być szczęśliwą mamą? - 10 sposobów

Czym jest baby blues?

Baby blues to dość powszechne zjawisko spotykające kobiety po porodzie. W swoich objawach przypomina depresję poporodową, jednak ten stan smutku szybko mija, w przeciwieństwie do depresji. Pojawia się zazwyczaj około trzeciego, czwartego dnia po porodzie i trwa kilka dni. Jest to normalny, fizjologiczny stan, który można tłumaczyć burzą hormonów, jaka panuje w organizmie kobiety w pierwszych dniach po urodzenia dziecka. Kiedy emocje nieco opadają, baby blues również znika.

Jakie są objawy baby blues?

Po czym poznać, że dotknął cię problem baby blues? Z pewnością szybko sama to zauważysz, ponieważ jego objawy są dość wyraźne. Uczucie smutku po porodzie objawia się:

  • znacznymi wahaniami nastrojów;
  • płaczliwością;
  • uczuciem bezradności;
  • brakiem wiary w to, że będzie się dobrą mamą;
  • niepewnością;
  • drażliwością;
  • poczuciem dezorientacji;
  • brakiem radości z życia;
  • obwinianiem się o to, że nie kocha się dziecka dostatecznie mocno;
  • poczuciem strachu.
Reklama

Jak leczyć baby blues?

Baby blues nie jest chorobą ani trwałym zaburzeniem, lecz stanem emocjonalnym. Nie trzeba więc leczyć go w jakiś specjalny sposób, a jedynie zadbać o to, by w pierwszych dniach po porodzie mieć jak największy komfort psychiczny. Wówczas taki smutek poporodowy, jeśli nawet się pojawi, szybko minie. To, co kobieta wybierze dla siebie na poprawę nastroju, zależy już od niej samej oraz od bliskich, którzy powinni w tym czasie szczególnie troszczyć się o wygodę młodej mamy.

Reklama
Reklama
Reklama