Reklama

Nie sposób przeoczyć zapalenia wyrostka robaczkowego. Nagle pojawia się ostry, przeszywający ból w boku. Jeśli taki stan trwa dłużej niż cztery godziny, to jest to wyraźny sygnał, że zapalenie wyrostka jest ostre i trzeba jak najszybciej udać się do szpitala na ostry dyżur. Zapalenie wyrostka należy usunąć operacyjnie i zrobić to możliwie szybko, żeby zapalenie nie przedostało się do otrzewnej, bo wtedy może nastąpić nawet bezpośrednie zagrożenie życia chorego.

Reklama

Dlaczego dochodzi do zapalenia wyrostka robaczkowego?

Przyczyn tej dolegliwości może być wiele. Badania pokazują, że często dotyka ona osoby, które spożywają zbyt mało błonnika. Błonnik pomaga w opróżnianiu się jelit. Jeśli dana osoba ma dietę ubogą w ten składnik, wówczas jelita mogą się zapychać i w konsekwencji zatykać wyrostek robaczkowy. Do zapalenia dochodzi także po infekcjach przewodu pokarmowego (zarówno wirusowych, jak i bakteryjnych). W rzadkich przypadkach choroba może pojawić się na skutek owsicy.

Po której stronie jest wyrostek?

Wyrostek robaczkowy znajduje się w dolnej części jamy brzusznej, po prawej stronie. Najczęściej zlokalizowany jest na prawo od pępka, ale w niektórych przypadkach może być też umiejscowiony nietypowo, np. za kątnicą lub pęcherzem moczowym. Takie nietypowe ułożenie wyrostka robaczkowego utrudnia jednak prawidłowe zdiagnozowanie zapalenia, jeśli jest podejrzenie, że do niego doszło.

Objawy zapalenia wyrostka robaczkowego

Pierwszymi objawami zbliżającego się zapalenia wyrostka robaczkowegobóle brzucha i pogorszone samopoczucie. Te bóle mogą powracać co jakiś czas nawet przez kilka miesięcy. Chory może mieć także trudności z wypróżnianiem się.

Natomiast objawy już samego zapalenia wyrostka to:

  • narastający, silny ból w okolicach pępka, który stopniowo przemieszcza się w dół brzucha i na prawą stronę,
  • nudności,
  • gorączka,
  • przyspieszenie tętna.

Ból podczas zapalenia można uśmierzyć, kładąc się na lewym boku z podkurczonymi nogami. Ale za każdym razem, gdy chory będzie miał większy wysiłek, choćby np. kaszlnie, ból znowu będzie się nasilał. Może też pojawić się biegunka lub wręcz odwrotnie – zaparcia.

Co to jest objaw Blumberga?

Nazwa pochodzi od niemieckiego chirurga i ginekologa Jacoba Moritza Blumberga, który go opisał. Objaw ten polega na tym, że gdy lekarz uciska powłoki brzuszne, chory nie odczuwa reakcji bólowej lub odczuwa ją w minimalnym stopniu, natomiast gdy przestaje uciskać, wówczas ból gwałtownie się nasila. Taki stan świadczy o ostrym zapaleniu otrzewnej.

Co to jest objaw Rovsinga?

Jest to objaw świadczący o zapaleniu wyrostka robaczkowego lub zapaleniu otrzewnej. Nazwę otrzymał od Thorkilda Rovsinga, duńskiego chirurga, który go opisał. W przypadku, gdy pacjenta z jakichś względów nie należy uciskać w prawym dolnym rogu jamy brzusznej, lekarz wykonuje ucisk obiema rękami w lewej części brzucha w taki sposób, by rozciągnąć m.in. ścianę wyrostka robaczkowego. Jeśli takie badanie wywoła ból w prawej dolnej części brzucha, to znak, że doszło do zapalenia. Wówczas konieczne jest przeprowadzenie zabiegu appendektomii, czyli usunięcia wyrostka.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama