Znajdź choć kwadrans na gimnastykę, a poprawi się Twoje samopoczucie. Jeśli jesteś po porodzie naturalnym, możesz zacząć ćwiczyć już po trzech tygodniach. Czas rozpoczęcia ćwiczeń po cesarskim cięciu musisz skonsultować ze swoim ginekologiem.

Reklama
  • Wyciąganie kręgosłupa — Sprawność kręgosłupa ma duży wpływ na nastrój. Ciąża jest dla kręgosłupa dużym wysiłkiem, musi podtrzymywać większy ciężar niż zazwyczaj, stąd często pojawiają się bóle. W czasie ciąży i po porodzie należy bardzo o niego dbać, wzmacniać mięśnie podtrzymujące. Usiądź ze skrzyżowanymi nogami. Pochylaj się jak najdalej do przodu, maksymalnie rozciągając kręgosłup na całej jego długości.
  • Świeca — To ćwiczenie poprawia krążenie, pomaga walczyć z żylakami, zapobiega zaburzeniom krążenia krwi w kończynach dolnych. Leżąc na plecach, podnoś wysoko w górę wyprostowane nogi, tak aby jednocześnie unieść miednicę i część lędźwiową kręgosłupa. Następnie wolno powracaj do pozycji leżącej. Oddychaj powoli i głęboko, aby dotlenić mózg i inne organy usytuowane w górnej części ciała.

Zobacz też: Brzuch po ciąży

  • Mocne mięśnie — Siedząc z wyprostowanymi i złączonymi nogami, pochylaj się do przodu, przesuwając wyprostowane ręce w kierunku stóp. Nie garb przy tym pleców. Nic nie szkodzi, jeżeli nie dotkniesz rękami stóp. Najważniejsze to wytrzymać choć minutę. Pracują zarówno mięśnie pleców, jak i nóg.
  • Dotleń się — To dobry sposób na rozpoczęcie nowej serii ćwiczeń. Połóż dłonie na wysokości ostatniego żebra. Zrób głęboki wdech, wypinając do przodu klatkę piersiową. Robiąc wydech, pochylaj się powoli do przodu, najdalej jak możesz. Powtórz to ćwiczenie kilka razy. Dotlenisz w ten sposób narządy wewnętrzne.
  • Kołyska — Leżąc na brzuchu, chwyć oburącz stopy. Wyprostuj ramiona i nogi, odchyl mocno głowę do tyłu i wykonaj „kołyskę”. Jedna minuta w tej pozycji wzmacnia mięśnie klatki piersiowej, ud i ramion. Rozciągając się w ten sposób, poczujesz przypływ radości i optymizmu.
  • Pupa w górę — Po trudnych ćwiczeniach czas na coś łatwiejszego. Leżąc na plecach, podnoś miednicę do góry, jednocześnie dotykając stopami podłoża. Rób to bardzo powoli, unosząc kręgosłup krąg po kręgu, aż do części szyjnej. Równie wolno wracaj do pozycji leżącej. Oddychaj głęboko. Powtórz ćwiczenie dwa lub trzy razy, aż poczujesz przyjemne uczucie odprężenia.
  • Koci grzbiet — To ćwiczenie także znakomicie odpręża, a przy tym wzmacnia mięśnie pleców, ramion i nóg, przynosi ulgę w bólach kręgosłupa, rozładowuje napięcie nagromadzone w górnej części ciała. W pozycji na czworakach zrób wydech, wygnij kręgosłup w łuk i opuść głowę. Przy wdechu pozwól kręgosłupowi luźno opaść i podnieś głowę do góry. Powtórz ćwiczenie kilka razy, wyginając i prostując kręgosłup.
Reklama

Polecamy: Odchudzanie po ciąży

Reklama
Reklama
Reklama