Kreatywność, twórcze myślenie czy pomysłowość to współcześnie jedne z najbardziej poszukiwanych cech. Przydadzą się nie tylko w pracy, lecz także w szkole i w życiu codziennym. Ważnym czynnikiem, który wpływa na te cechy jest wyobraźnia, dlatego warto zadbać o jej rozwój już u małych dzieci. Zatem jeśli twoja pociecha buja w obłokach, nie martw się tym, lecz przeciwnie – wspieraj ją. Sprawdź, jak możesz to robić.

Reklama

Jak rozwijać wyobraźnię dziecka?

Być może wydaje ci się, że wyobraźnię dziecka możesz zacząć rozwijać dopiero u przedszkolaka. Nic bardziej mylnego! Są proste sposoby na to, by wyobraźnię malucha zacząć pobudzać znacznie wcześniej.

1. Mów do dziecka
Rozwój mowy wspomaga także rozwój wyobraźni, dlatego mów do maluch tak często, jak to tylko możliwe. A o czym „rozmawiać” z niemowlakiem? O wszystkim – o tym, że jest ładna pogoda, że za chwilę będzie pora karmienia albo czas na drzemkę. Tematem waszej „rozmowy” może stać się nawet przewijanie. Pieluszki Dada mają na przodzie zabawne rysunki. Pokaż je dziecku i opowiedz coś o nich. Możesz wymyślić historię o dzielnym lwie albo wesołych zebrach. Zobaczysz, z jakim zainteresowaniem maluch będzie cię słuchał.

2. Słuchajcie razem muzyki
Psychologowie zgodnie potwierdzają, że muzyka doskonale wpływa na rozwój poznawczy dziecka, w tym także na rozwój wyobraźni. Słuchajcie więc razem muzyki – możesz wybrać klasyczne piosenki czy kołysanki dla maluchów lub włączać muzykę klasyczną. Zawsze dbaj o to, by melodia była łagodna i spokojna, a dźwięk nie był zbyt głośny.

3. Czytaj dziecku lub opowiadaj
Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że z czytania płyną same korzyści. Poza wspomaganiem nauki mówienia, koncentracji i rozwoju poznawczego, czytanie doskonale wpływa także na wyobraźnię. Kiedy Maluch słucha bajki, musi wyobrażać sobie, co teraz dzieje się z bohaterami, jak wyglądają, jak są ubrani itd. To doskonały trening umysłu, którego nie zastąpią żadne inne ćwiczenia. Bajki możesz opowiadać maluchowi sama lub czytać. Jakie książeczki wybrać? Na początek najlepsze będą takie, w których jest wiele dużych ilustracji, a mniej tekstu. Czytając, pokazuj dziecku obrazki, wskazuj to, o czym właśnie mowa w opowiadaniu. Z czasem zauważysz, że szkrab jest bardziej zainteresowany samą treścią bajki niż ilustracjami. A gdy podrośnie, możecie bawić się we wspólne wymyślanie bajek, np. ty mówisz jakieś zadanie, które zaczyna historię, a dziecko ma za zadani dopowiedzieć ciąg dalszy. Tu ogranicza was tylko wasza wyobraźnia.

Zobacz także

4. Rysujcie
Jak tylko maluch zacznie chwytać za kredki, podsuwaj mu kartki i zachęcaj do malowania. To także doskonały trening wyobraźni, bo te kółka i kreski, które dla ciebie wyglądają jak pierwsze obrazy młodego Picassa, dla malucha są np. twoim najpiękniejszym portretem. Dlatego też, gdy maluch zacznie mówić, zachęcaj go, by opowiadał o swoich rysunkach, co robią osoby, które się na nich znajdują, jak mają na imię, co lubią.

Reklama

5. Bawcie się w zgadywanki
Każda zabawa, w której maluch musi coś odgadnąć, to doskonały trening jego wyobraźni. Tego typu zabawy są przeznaczone dla nieco starszych maluchów, jednak jeśli będziecie trenować wyobraźnię, szybko okaże się, że już możecie wspólnie rozwiązywać proste rebusy czy zagadki. W co jeszcze można bawić się z kilkulatkiem? Możesz np. zawiązać dziecku oczy i poprosić je, by po smaku odgadło, jaki owoc właśnie włożyłaś mu do buzi, albo by za pomocą dotyku odgadło, jaki przedmiot trzyma ręce. Zabaw jest mnóstwo, tak naprawdę wszystko zależy od Waszej wyobraźni!

Zajrzyj też na: www.dada.pl

Reklama
Reklama
Reklama