fotelik dla 3-latka
AdobeStock/Syda Productions
Zakupy

Fotelik samochodowy dla 3-latka: jaki fotelik dla 3-letniego dziecka?

Fotelik samochodowy dla 3-latka trzeba dobrać do wagi i wzrostu dziecka – zazwyczaj trzeba kupić fotelik dla dzieci o wadze 9-18 kg lub 9-36 kg. Wyjaśniamy, jaki fotelik samochodowy najlepiej sprawdzi się dla 3-letniego dziecka, i czy powinien to nadal być fotelik montowany tyłem do kierunku jazdy.

Fotelik samochodowy dla 3-latka jest konieczny, bo dopóki maluch nie osiągnie 150 cm wzrostu, jazda w foteliku jest jedynym bezpiecznym rozwiązaniem. Fotelik samochodowy ma zapewnić komfort i uchronić przed urazami, nie wolno wymieniać go na podstawkę czy adapter do pasów. Poniżej wyjaśniamy, jaki fotelik kupić dla 3-letniego dziecka.

Oto dlaczego warto zwlekać z przesiadką do dużego fotelika! [WIDEO]

Jaki fotelik samochodowy dla 3-latka?

Fotelik samochodowy dla 3-letniego dziecka to tzw. następny fotelik dla dzieci. Jest to fotelik stacjonarny (zamiast przenośnego). Tego typu foteliki należą do grupy I (9-18 kg) w odróżnieniu od fotelików z grupy 0 (0-10 kg) i grupy 0+ (0-13kg). Nadają się dla dzieci w wieku ok. 3-4 lat, a wybierać można zarówno spośród fotelików montowanych przodem, jak i tyłem do kierunku jazdy.

Można również kupić fotelik samochodowy o większej rozpiętości wagowej, np. 9–25 kg, 9–36 kg. Takie foteliki „rosną” razem z dzieckiem. Zakup będzie bardziej ekonomiczny, z czasem jednak może się okazać, że dla drobnych dzieci fotelik stanie się zbyt obszerny, a dla pulchnych zbyt wąski.

Uwaga! Specjaliści zdecydowanie odradzają kupowanie fotelika 15-36 kg z trzypunktowymi pasami bezpieczeństwa dla młodszych dzieci, w tym dla 2-latka czy 3-latka. Dotyczy to nawet dzieci, które mimo młodego wieku osiągnęły już wagę ok. 15 kg. Dlaczego? Po pierwsze 3-latek w za dużym foteliku może być zbyt ruchliwy i chcieć uwolnić się z pasa, a to stwarza dodatkowe niebezpieczeństwo. Po drugie dziecku 2-, 3-letniemu z powodu drobnej budowy ciała grozi zjawisko nurkowania, czyli wślizgiwania się pod pas bezpieczeństwa. W przypadku zderzenia skutkiem mogą być ciężkie obrażenia jamy brzusznej i szyi. Nurkowaniu zapobiega pas kroczowy obecny we wszystkich uprzężach pięciopunktowych w fotelikach 9-18 kg.


Kiedy kupić fotelik samochodowy dla 3-latka?

Po czym poznać, że dziecko wyrosło już ze starego fotelika i trzeba zapewnić mu nowy? Kup fotelik dla 3-latka, jeśli:

  • dziecko waży już więcej, niż wynoszą limity wagi dla dotychczasowego fotelika;
  • głowa dziecka lub linia jego oczu wystaje ponad górną krawędź fotelika, a możliwości regulacji wysokości zagłówka zostały wyczerpane;
  • zapięcie pasów jest utrudnione lub niemożliwe, dziecku jest za ciasno.

Co musi mieć fotelik samochodowy dla 3-latka?

Zapewnienie dziecku bezpiecznego fotelika to obowiązek rodziców. Kupując fotelik samochodowy dla 3-latka, zwróć uwagę na:

  • 4- lub 5-stopniową regulację ustawienia, by dać dziecku odpowiednią do jego wieku i potrzeb pozycję: od półleżącej do siedzącej/pionowej;
  • uprząż składającą się z 5 szelek, która uniemożliwi uwolnienie się z pasów;
  • zamek spinający szelki o takiej konstrukcji, by przycisk zwalniający działał tylko pod siłą nacisku dorosłej osoby;
  • system szybkiej regulacji długości szelek;
  • zdejmowaną tapicerkę, którą będzie można łatwo wyprać.
Ważne! Zabierz dziecko do sklepu i przed zakupem sprawdź, czy fotelik pasuje do jego budowy ciała. Spróbuj też zamontować wybrany fotelik w samochodzie.

Fotelik tyłem do kierunku jazdy dla 3-letniego dziecka

W Polsce foteliki montowane tyłem do kierunku jazdy, czyli RWF (Rearward Facing), kupuje się dla noworodków i niemowląt, ale dostępne są także takie foteliki samochodowe dla starszych dzieci (z grupy I). Warto wiedzieć, że Amerykańska Akademia Pediatrii zaleca, aby przewozić dzieci tyłem do kierunku jazdy tak długo, jak to możliwe (minimum do 2. roku życia) lub dopóki dziecko nie przekroczy limitu wagi czy wzrostu określonego dla fotelika (w praktyce do 4-5 lat). Na rynku pojawiły się już nawet foteliki RWF dla dzieci o wadze 9-25 kg czy 9-32 kg.

Dlaczego fotelik dla 3-latka wciąż powinien być fotelikiem RWF? Pamiętaj, że mięśnie szyi dziecka utrzymują jego głowę w pionie, ale są zbyt słabe, by ją podtrzymywać, gdy zadziałają siły przyspieszenia lub opóźnienia (np. podczas hamowania lub przyspieszania samochodu). Przy zderzeniu bądź kolizji dziecko nie jest w stanie utrzymać ciężaru głowy. Skutkiem mogą być poważne urazy lub nawet złamania kręgu szyjnego.

Zobacz też:

Jak prawidłowo zapinać niemowlę w foteliku
Adobe Stock/Tierney
Niemowlę
Jak prawidłowo zapinać dziecko w foteliku samochodowym? Czy tym mocniej, im mocniej je kochasz?
Jak prawidłowo zapinać dziecko w foteliku samochodowym? Czy są rzeczy, o których należy pamiętać, zapinając niemowlę w foteliku? Czy to prawda, że „Im mocniej kochasz swoje dziecko, tym mocniej zapinasz pasy w foteliku”? Nasz ekspert, ratownik medyczny Kamil Kasiak mówi jak zapewnić maksimum bezpieczeństwa najmłodszym pasażerom.

Wydawać by się mogło, że aby prawidłowo zapiąć niemowlę w foteliku, wystarczy połączyć ze sobą pasy bezpieczeństwa. A to wcale nie wszystko. Jak zapinać dziecko w foteliku? By pasy w foteliku dziecięcym spełniły swoje zadanie, warto pamiętać, aby podczas podróży: Niemowlę nie miało na sobie zbyt grubych okryć wierzchnich, Gdy jest zimno, okryć śpiworkiem lub kocykiem już przypiętego pasami maluszka, Uprząż fotelika powinna przylegać do ciała niemowlęcia, Napięcie uprzęży powinno być takie jak napięcie struny w gitarze. Zdaniem naszego eksperta, zasada „Im mocniej kochasz swoje dziecko, tym mocniej zapinasz pasy w foteliku” jest bardzo ważna. „To tak jakbyście chcieli skoczyć na bungee. Myślę, że nikt z nas nie chciałby mieć wtedy luźnej uprzęży” – wyjaśnia Kamil Kasiak. Przeczytaj także: Jak często zatrzymywać się z niemowlęciem na postojach? Czy można na chwilę wyjąć dziecko z fotelika w aucie? Czy otwierać okna podczas jazdy, by samochód się przewietrzył?

czy można wyjąć dziecko z fotelika w samochodzie
AdobeStock/EVERST
Niemowlę
Czy można wyjąć dziecko na chwilę z fotelika podczas podróży autem?
Niektórym wydaje się, że to bezpieczne, aby wyjąć dziecko z fotelika w czasie jazdy samochodem. Czasem rodzice muszą przecież przewinąć albo nakarmić malucha, a nie ma akurat gdzie się zatrzymać. Czy zatem można wypiąć dziecko tylko na chwilę? Nasz ekspert, ratownik medyczny Kamil Kasiak, rozwiewa wątpliwości: to niedopuszczalne!

Wielu rodziców zastanawia się, czy można wyjąć niemowlę z fotelika w czasie jazdy samochodem. Zwykle chodzi o wypięcie dziecka w sytuacji awaryjnej tylko na chwilę, żeby np. przytulić płaczącego maluszka. Czy to bezpieczne? Absolutnie nie! Przewożenie dziecka bez ochrony, jaką dają fotelik oraz pasy, to narażanie jego zdrowia i życia. Bardzo dokładnie tłumaczy to nasz ekspert, ratownik medyczny Kamil Kasiak. Czy można wyjąć dziecko z fotelika podczas podróży autem? To niedozwolone! Niemowlę oraz starsze dzieci można wypinać z fotelika samochodowego tylko i wyłącznie wtedy, kiedy auto jest bezpiecznie zaparkowane. Najlepiej zatrzymać się na parkingu. W czasie postoju można dziecko spokojnie nakarmić, przewinąć albo wyciszyć, jeśli jest rozdrażnione i zmęczone długą podróżą. Dlaczego nie można wypinać dziecka z fotelika nawet na chwilę? Rodzicom czasem wydaje się, że wypięcie dziecka z fotelika tylko na krótką chwilę niczym nie grozi. W końcu to jedynie parę minut jazdy bez zabezpieczenia. Tak naprawdę jednak nie ma żadnego znaczenia, jak długo maluszek podróżuje bez zapięcia – no bo czy jesteśmy w stanie przewidzieć, w którym momencie dojdzie do groźnej sytuacji na drodze? Ratownik medyczny Kamil Kasiak podkreśla, że wcale nie musi zdarzyć się wypadek, aby dziecku stała się krzywda. Jeśli maluszek został wypięty z fotelika podczas jazdy autem, wystarczy tylko nagłe hamowanie, aby niemowlę wyślizgnęło się rąk, spadło, uderzyło o jakiś przedmiot głową... Dodatkowo karmienie dziecka w jadącym samochodzie stwarza ryzyko zadławienia ! Skutki takiej lekkomyślności mogą być tragiczne i nieodwracalne. Co więcej, jeśli rodzic wypina dziecko z fotelika w czasie jazdy samochodem, zagrożone jest zdrowie i życie dziecka, ale także jego opiekunów (oni najczęściej też wtedy odpinają pasy, by...

co to jest isofix i jak działa
Adobe Stock
Zakupy
Co to jest isofix, jak wygląda i jak działa w samochodzie? Najlepsze foteliki i bazy isofix
Isofix to system do mocowania fotelika samochodowego w aucie. Zaczepy isofix pozwalają na bardzo solidne i bezpieczne umocowanie fotelika. Od lat wszystkie nowe modele samochodów są obowiązkowo wyposażone w isofix, jednak w starym samochodzie również możliwy jest montaż systemu.

System isofix zapewnia dziecku podróżującemu w foteliku samochodowym maksymalne bezpieczeństwo. Dzięki mocowaniu isofix fotelik zostaje przytwierdzony bezpośrednio do nadwozia samochodu, nie ma więc możliwości, by przesuwał się po kanapie w razie kolizji. Zaczepy isofix są bardzo łatwe w użyciu, a więc zakup fotelika z isofixem lub bazy isofix pozwala uniknąć popularnych błędów w montowaniu fotelika. Spis treści: Co to jest isofix w samochodzie i jak działa? Jak wygląda mocowanie isofix w samochodzie? Jak sprawdzić, czy w samochodzie jest isofix? Co to jest baza isofix? Czy baza isofix jest uniwersalna? System isofix w fotelikach Czy można dokupić  isofix do samochodu: montaż Podstawka samochodowa a isofix Co to jest isofix w samochodzie i jak działa? Isofix, czyli International Organisation for Standardisation Fixture, to system służy do mocowania fotelika w samochodzie. Konstrukcyjnie system isofix to dwa zaczepy zamontowane między siedziskiem a oparciem kanapy w samochodzie. Fotelik wyposażony w tzw. krokodyle, czyli zaczepy, które chwytają uchwyty będące elementem nadwozia, ułatwiają szybki montaż lub demontaż fotelika w samochodzie, ale to nie jedyny plus tego rozwiązania. Jak działa ten system? Najważniejszą funkcją isofixa jest, to, że stabilizuje on fotelik oraz zatrzymuje go w miejscu w trakcie zderzenia. Metalowe elementy łączące fotelik z samochodem nie są podatne na odkształcenia, a fotelik po prawidłowym zamontowaniu, jest przymocowany bezpośrednio do nadwozia pojazdu. Ma to bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo dziecka. Od 2006 roku wszystkie nowe modele samochodów sprzedawane w Unii Europejskiej obowiązkowo mają w swoim wyposażeniu system isofix. fot. Adobe Stock Jak wygląda mocowanie isofix w samochodzie? Mocowanie isofix musi być zgodne ze standardem ISO, co oznacza, że jest identyczne w...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj