Reklama

Zgodnie z prawem oboje rodzice muszą dbać o utrzymanie dziecka. Najlepiej, gdy potrafią uzgodnić tę kwestię między sobą. Zdarza się jednak, że ojciec dziecka znajduje byle pretekst, by nie płacić. W takiej sytuacji najlepiej wystąpić na drogę sądową.

Reklama

Najpierw pozew o alimenty

Pozew o alimenty możesz napisać sama. W piśmie podaj dane dziecka i swoje (jako przedstawicielki ustawowej), dane pozwanego, czyli ojca dziecka, a także kwotę alimentów, jakiej się domagasz (masz prawo żądać ich za okres nie dłuższy niż trzy lata wstecz).
Swoje żądanie musisz uzasadnić. Opisz krótko swoje warunki (gdzie pracujesz, ile zarabiasz) oraz sytuację, w jakiej jest ojciec dziecka. Nie zapomnij zaznaczyć, że prosisz o rozpatrzenie sprawy pod twoją nieobecność. Może się zdarzyć, że nie będziesz mogła być w sądzie, a brak takiego zastrzeżenia spowoduje, że termin rozprawy się odwlecze. Pozew musisz podpisać.
Do pozwu dołącz:
- odpis skrócony aktu urodzenia dziecka;
- wyrok rozwodowy (akt ślubu, jeżeli jesteś mężatką);
- oświadczenie o uznaniu dziecka lub wyrok ustalający ojcostwo (gdy dziecko jest z wolnego związku);
- zaświadczenie o zarobkach z twojego zakładu pracy lub z urzędu pracy, jeśli jesteś bezrobotna i pobierasz zasiłek;
- wyliczenie kosztów utrzymania dziecka (warto gromadzić dowody opłat np. za lekcje języka obcego, zakup przyborów szkolnych itp.).

Idź do sądu po alimenty

Pozew składasz w sądzie rejonowym (wydział rodzinny i nieletnich). Możesz wybrać ten, w którego okręgu mieszkasz lub sąd właściwy dla miejsca zamieszkania ojca dziecka. Pismo (zawsze w dwóch egzemplarzach) złóż osobiście (w biurze podawczym) lub wyślij pocztą (listem poleconym!).
Pamiętaj – składając pozew o alimenty, nic nie płacisz! Sąd ustala alimenty, kierując się usprawiedliwionymi potrzebami dziecka oraz zarobkowymi i majątkowymi możliwościami zobowiązanego. To znaczy, że bierze pod uwagę nie tylko faktyczne zarobki, ale bada rzeczywiste możliwości zarobkowania (bywa, że ojciec dziecka podejmuje gorzej płatną pracę, by mniej płacić).
[CMS_PAGE_BREAK]

Walcz o alimenty

Wyrok alimentacyjny to połowa szczęścia. Teraz musisz zrobić wszystko, by pieniądze nie zostały tylko na papierze. Jeżeli ojciec dziecka nie chce płacić dobrowolnie, trzeba go do tego zmusić. Masz dwa wyjścia.

Weź sprawy w swoje ręce. Gdy ojciec dziecka ma stałą pracę, złóż w jego firmie wyrok (prawomocny, opatrzony klauzulą natychmiastowej wykonalności) wraz z wnioskiem o wszczęcie egzekucji. Pracodawca ma obowiązek co miesiąc potrącać z pensji dłużnika określoną przez sąd kwotę. Gdy niesolidny tatuś jest rencistą (emerytem) – wyrok należy złożyć w ZUS.
Ale uwaga! Potrącenia z pensji mogą wynosić maksymalnie 3/5 wynagrodzenia, a z emerytury – 60 proc. świadczenia.
Powierzasz egzekucję komornikowi. Wybierz tego, w którego rewirze mieszka ojciec dziecka (ustalisz to np. na www.komornik.pl). Idąc do niego, weź dowód osobisty i oryginał wyroku sądowego. Na miejscu wypełnisz wniosek o przeprowadzenie egzekucji.
Komornik powinien informować cię o podejmowanych działaniach. Jeżeli stwierdzisz, że:
- działa opieszale, możesz złożyć na niego skargę (tzw. skarga na przewlekłe działanie) do sądu okręgowego, w którego okręgu działa, i domagać się odszkodowania;
- nic nie robi w twojej sprawie – możesz złożyć skargę na czynności komornika w sądzie rejonowym, przy którym działa.

Po pomoc do gminy

Komornik ma spore możliwości, by przymusić krnąbrnego dłużnika do pracy. Gdy ojciec dziecka uchyla się od zarobkowania, może powiadomić o tym jego gminę. Jeśli komornik z tym zwleka, sama możesz złożyć do gminy wniosek o podjęcie działań wobec dłużnika alimentacyjnego. Ta, po przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego, zobowiąże dłużnika, by zarejestrował się jako bezrobotny oraz powiadomi urząd pracy o potrzebie zatrudnienia go.
Gdy ojciec dziecka nie płaci co najmniej pół roku, gmina może zgłosić go do Krajowego Rejestru Długów. Takie same uprawnienia ma komornik (ale dopiero po roku). Sama też możesz to zrobić (zaległość musi być wyższa niż 200 zł, a okres zwłoki powyżej 60 dni). Musisz tylko wcześniej pisemnie wezwać dłużnika do zapłacenia należnych alimentów. Często komornik nie jest w stanie ściągnąć alimentów. Wtedy można wystąpić o przyznanie świadczenia z funduszu alimentacyjnego.
Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama