Dziecko nie zostaje automatycznie zgłoszone do ubezpieczenia przy rejestracji jego narodzin w urzędzie. Żeby można było korzystać z bezpłatnej opieki zdrowotnej, trzeba zgłosić malucha do ubezpieczenia – albo u pracodawcy rodzica, albo w ZUS (w przypadku, gdy rodzic ma własną firmę).

Reklama

Gdzie i jak sprawdzić, czy dziecko jest ubezpieczone?

Zanim wyjedziesz na wakacje, sprawdź, czy twoje dziecko na pewno jest ubezpieczone. Nic za to nie zapłacisz, a podczas urlopu w razie potrzeby twój maluch będzie mógł bezpłatnie skorzystać z publicznej ochrony zdrowia.

  • Ubezpieczenie dziecka (a także swoje własne) sprawdzisz za pomocą systemu eWUŚ (Elektroniczna Weryfikacja Uprawnień Świadczeniobiorców). Warunkiem dostępu do systemu eWUŚ jest rejestracja. Wystarczy, że podasz swój numer PESEL i potwierdzisz swoją tożsamość dowodem osobistym, paszportem albo prawem jazdy. Dzieci objęte obowiązkiem szkolnym do ukończenia 18. roku życia potrzebują do tego aktualnej legitymacji szkolnej. Po zalogowaniu zobaczysz zielony albo czerwony ekran. Zielony oznacza, że NFZ potwierdza prawo pacjenta i/albo jego dziecka do świadczeń opieki zdrowotnej. Czerwony, że nie potwierdza.

  • Możesz też założyć konto na stronie internetowej ZUS. Opcje są dwie: albo musisz się na niej zarejestrować, albo zalogować za pomocą profil zaufanego ePUAP (możesz go stworzyć np. za pomocą twojego banku).

  • Kolejnym sposobem jest założenie konta w tzw. ZIP, czyli Zintegrowanym Informatorze Pacjenta. Platforma jest darmowa, ale konieczne jest złożenie wniosku o wydanie danych dostępowych w Wojewódzkim Oddziale NFZ lub przez internet na stronie zip.nfz.gov.pl.

Zobacz także
  • To, czy nasze dziecko jest ubezpieczone, możemy sprawdzić również u lekarza lub pielęgniarki w przychodni NFZ. Wystarczy podać numer PESEL, aby natychmiast uzyskać informację o ubezpieczeniu.

Ubezpieczenie zdrowotne dziecka: ustawowy obowiązek

W teorii dzieci do 18. roku życia mają prawo do opieki zdrowotnej niezależnie od tego, czy są ubezpieczone, czy nie. W praktyce rodzice mają ustawowy obowiązek ubezpieczenia swoich dzieci. Prawni opiekunowie nie powinni zwlekać z ubezpieczeniem zdrowotnym dziecka. Mają obowiązek zgłosić dziecko do ubezpieczenia w ciągu 7 dni od jego narodzin.

Z ubezpieczenia zdrowotnego mogą korzystać dzieci aż do ukończenia 18. roku życia, a nawet później. Warunkiem jest wówczas podjęcie dalszej nauki aż do ukończenia 26. roku życia. Wyjątek stanowi tu dziecko niepełnosprawne, które podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu bez względu na wiek.

Jak ubezpieczyć dziecko?

Dziecko ubezpiecza jeden z rodziców lub prawnych opiekunów (sami muszą ustalić, który z nich to zrobi). Jeśli żaden z opiekunów nie pracuje, zgłosić dziecko do ubezpieczenia może również babcia lub dziadek. Bezrobotni rodzice mogą też zgłosić się do ubezpieczenia zdrowotnego w Urzędzie Pracy.

Jeśli nikt z rodziny nie posiada prawa do świadczeń, dziecko do ubezpieczenia zdrowotnego zgłasza do czasu rozpoczęcia przez nie nauki ośrodek pomocy społecznej, a po rozpoczęciu nauki – szkoła. Rodzice muszą jednak poinformować o tym te placówki.

Zakład pracy matki lub ojca dziecka, jako płatnik składek po otrzymaniu niezbędnych informacji, sporządza i przekazuje do ZUS zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego dziecka na formularzu ZUS ZCNA. W dokumencie tym znajduje się podstawowe dane oraz PESEL dziecka.

Kiedy zmieniasz pracodawcę, zostajesz wyrejestrowany z ubezpieczenia i twoje dziecko także. Nie zapomnij ponownie dokonać formalności.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama