Badania lekarskie do szkoły średniej 2024: jak wyglądają, gdzie je zrobić, cena, czy konieczna jest obecność rodzica?
Badania lekarskie do szkoły średniej (technikum lub szkoły branżowej) zależą od tego, czy i na jakie szkodliwe czynniki narażeni będą uczniowie w czasie nauki. Szkoła powinna zidentyfikować te czynniki, ocenić ich wpływ na zdrowie ucznia i wymienić je w skierowaniu na badania. Chodzi o to, by stwierdzić brak przeciwwskazań do nauki w danej szkole. I by wykluczyć, że stan zdrowia dziecka wyklucza naukę w szkole, którą wybrał.
Badań lekarskich do szkoły średniej raczej nie muszą robić kandydaci do liceów ogólnokształcących. Według prawodawcy nauka w LO nie wiąże się z ryzykiem, na jakie narażeni są uczniowie technikum czy szkoły branżowej. To jednak nie zmienia faktu, że badania takie są obowiązkowe dla wszystkich kandydatów do szkół branżowych czy techników. Czy uczeń może iść sam na takie badania, czy konieczna jest obecność rodzica (opiekuna prawnego)? Czy za badania te trzeba płacić? Jak długo trwają i czego spodziewać się podczas badań? Do kiedy trzeba dostarczyć zaświadczenie o wynikach badań lekarskich do szkoły średniej.
Spis treści:
- Badania lekarskie do szkoły średniej: po co i gdzie się je robi?
- Jakie badania trzeba zrobić, aby dostać się do szkoły średniej?
- Badania do szkoły średniej: cena i czas trwania
Badania lekarskie do szkoły średniej: po co i gdzie się je robi?
Przepisy dotyczące badań lekarskich do szkół średnich (ponadpodstawowych) lub wyższych znajdują się w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 26 sierpnia 2014 r. Ich celem jest sprawdzenie, czy stan zdrowia ucznia pozwala na kontakt ze szkodliwymi dla zdrowia czynnikami, z którymi będzie miał do czynienia podczas nauki.
Za czynniki szkodliwe uznaje się m.in.:
- obsługę ekranu w wymiarze większym niż 4 godziny dziennie;
- długą ekspozycję na mikroklimat gorący lub zimny;
- pracę w wymuszonej, niekorzystnej dla zdrowia pozycji ciała;
- pracę związaną z dźwiganiem przekraczającym normy;
- narażenie na czynniki chemiczne lub biologiczne (np. kontakt ze smarem);
- pracę w hałasie lub związaną z drganiami mechanicznymi.
Warto sprawdzić, czy skierowanie na badania do szkoły średniej jest kompletne w momencie jego odbierania. Powinno zawierać:
- pieczątkę placówki dydaktycznej,
- datę wystawienia skierowania,
- imię i nazwisko, datę urodzenia i numer PESEL osoby kierowanej na badania, a jeżeli nie posiada numeru PESEL – rodzaj, serię i numer dokumentu potwierdzającego tożsamość,
- informację o kierunku kształcenia oraz o czynnikach szkodliwych, uciążliwych lub niebezpiecznych dla zdrowia, występujących w miejscu odbywania praktycznej nauki zawodu,
- pieczątkę i podpis osoby kierującej na badanie lekarskie.
Wydając skierowanie, szkoła powiadamia, gdzie uczeń powinien zrobić badania lekarskie (podając adres placówki). To właśnie tam uczeń powinien się udać, by uzyskać zaświadczenie, że stan jego zdrowia pozwala na naukę w szkole.
Uwaga. Kandydaci do szkół w wieku od 16. do 18. roku życia nie muszą być badane w obecności rodzica (opiekuna prawnego) pod warunkiem, że dziecko przedstawi zgodę na udzielanie świadczenia zdrowotnego podpisane przez rodzica (opiekuna prawnego).
Jakie badania trzeba zrobić, aby dostać się do szkoły średniej?
Badania do szkoły średniej branżowej wykonuje lekarz medycyny pracy, wystawiając zaświadczenie:
- o braku lub
- o istnieniu przeciwwskazań do pobierania nauki i wykonywania pracy związanej ze wskazanymi w skierowaniu czynnikami szkodliwymi.
Jeśli istnieją przeciwwskazania, lekarz na zaświadczeniu wpisuje uzasadnienie, z jakiego powodu uczeń nie może podjąć nauki w szkole, z której otrzymał skierowanie.
Najczęściej lekarz medycyny pracy wydaje zaświadczenie na podstawie wywiadu z kandydatem lub jego opiekunem ustawowym. Czasami jednak konieczne jest wykonanie dodatkowych badań. To, jakie badanie dodatkowe będzie potrzebne, zależy od czynników ryzyka, jakie wpisała szkoła na skierowaniu, oraz od stanu zdrowia kandydata. Np. jeśli uczeń stara się o przyjęcie do technikum informatycznego, istotny będzie stan wzroku kandydata, gdyż jego przyszła praca i kształcenie wiązać się będą z długotrwałym patrzeniem w ekran. Z kolei w przypadku kandydata na ucznia w szkole zawodowej w zawodzie wymagającym dźwigania, ważne będą zarówno ewentualne wady wzroku dziecka, jak i wady postawy, np. skolioza czy inne nieprawidłowości związane z aparatem ruchu kandydata.
O konieczności wykonania dodatkowych badań decyduje lekarz przeprowadzający badanie i wydający zaświadczenie o braku przeciwwskazań do podjęcia nauki w konkretnym zawodzie.
Co musi zawierać zaświadczenie o odbyciu badań do szkoły średniej?
Zaświadczenie lekarskie o odbyciu badań do szkoły średniej musi zawierać:
- pieczątkę jednostki służby medycyny pracy przeprowadzającej badanie,
- datę wydania zaświadczenia,
- imię i nazwisko, datę urodzenia i numer PESEL osoby badanej, a jeżeli nie posiada numeru PESEL – rodzaj, serię i numer dokumentu potwierdzającego tożsamość,
- kierunek praktycznej nauki zawodu albo kształcenia,
- nazwę i adres placówki dydaktycznej, która wydała skierowanie na badania,
- orzeczenie o istnieniu lub braku przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania i pobierania praktycznej nauki zawodu,
- podpis i pieczątkę lekarza,
- datę następnego badania lekarskiego wynikającą z przepisów wydanych na podstawie art. 229 § 8 Kodeksu pracy,
- pouczenie o terminie i sposobie wniesienia odwołania od zaświadczenia lekarskiego.
Od decyzji lekarza można się odwoływać na piśmie. W terminie 14 dni powinno odbyć się badanie związane z odwołaniem. Wynik badania odwoławczego jest ostateczny.
Zaświadczenie lekarza osoba pełnoletnia odbiera samodzielnie i składa w wyznaczonym terminie jako uzupełnienie podania do szkoły. W przypadku uczniów niepełnoletnich zaświadczenie musi odebrać przedstawiciel ustawowy ucznia (np. rodzic, opiekun). To on też składa zaświadczenie w szkole.
Badania lekarskie do szkoły średniej: cena, czas trwania
Badania lekarskie do szkoły średniej są bezpłatne. To znaczy, że nie płaci za nie uczeń ani jego opiekunowie, bo koszt badań ponosi samorząd województwa, w którym się odbywają.
Z reguły wizyta w gabinecie lekarskim nie trwa długo — do kilkunastu minut. Bywa jednak, że trzeba uzbroić się w cierpliwość w oczekiwaniu na swoją kolej. Wiele zależy tu od placówki, gdzie wykonywane są badania (np. czy jest możliwość zapisania się do lekarza na określoną godzinę).
Kiedy trzeba dostarczyć zaświadczenie o wykonanych badaniach do szkoły średniej?
Szkoła może podać termin, do którego przyjmuje zaświadczenia o wykonanych badaniach do szkoły średniej. Zgodnie z prawem musi ono trafić do sekretariatu nie później niż w dniu rozpoczęcia nauki.
Zobacz też: