Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Karta Dużej Rodziny
materiały prasowe: rodzina.gov.pl
Prawo i finanse

Karta Dużej Rodziny – zniżki 2023 i wniosek do druku

Karta Dużej Rodziny oferuje zniżki dla rodzin, które mają troje dzieci lub więcej. Wydrukuj wniosek i zacznij korzystać z przysługujących ci zniżek. Sprawdź, na jakie przywileje możesz liczyć w 2023 roku.

Karta Dużej Rodziny to ogólnopolski program opracowany, obok 500 plus oraz 300 plus, przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Ma na celu zapewnienie specjalnych uprawnień rodzinom z co najmniej 3 dzieci, niezależnie od ich dochodu. Chodzi o to, aby ułatwić rodzinom z co najmniej 3 dzieci dostęp do kultury, aktywnych form spędzania czasu i obniżyć koszty codziennego życia. Dzięki Karcie Dużej Rodziny można uzyskać zniżki na korzystanie z usług instytucji publicznych i firm prywatnych, które przystąpiły do programu. Są to między innymi muzea, parki narodowe, uzdrowiska, obiekty sportowe. Znajdziesz je dzięki specjalnemu oznaczeniu: „Tu honorujemy Ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny”. Od 2023 roku, dzięki Karcie Dużej Rodziny możesz też zapłacić mniej za prąd. Oto, co jeszcze powinnaś wiedzieć o Karcie Dużej Rodziny.

Spis treści:

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

Karta Dużej Rodziny – zniżki 2023

Posiadacze Karty Dużej Rodziny otrzymują liczne przywileje. Aktualnie, coraz więcej miejsc honoruje Kartę Dużej Rodziny, oferując zniżki w wielu punktach sprzedaży i punktach usługowych. Zniżki na 2023 rok najlepiej sprawdzić w oficjalnej wyszukiwarce według danego województwa.

Wyszukiwarka partnerów karty Dużej Rodziny: Oferta partnerów Karty Dużej Rodziny

W 2023 roku zniżkę z Kartą Dużej Rodziny oferują między innymi: 

 • gastronomia: np. niektóre bary fast-food McDonalds;
 • parki narodowe,
 • schroniska PTTK;
 • towarzystwa ubezpieczeń (np. PZU);
 • hotele i gospodarstwa agroturystyczne, które przystąpiły do programu;
 • LOT;
 • sklepy spożywcze: Lidl, Achuan, sieć sklepów Spar, wybrane sklepy Intermarché, Kaufland, Carrefour;
 • sklepy z odzieżą lub artykułami sportowymi: Intersport, Martes, a także Bytom, 5.10.15.;
 • sklepy budowlane: wybrane oddziały sieci Mrówka;
 • sklepy z obuwiem: CCC, Deichmann, Bartek, Wojas;
 • księgarnie: Świat Książki, wydawnictwo WSiP, księgarnia Bonito;
 • usługi: salony Vision Express;
 • stacje benzynowe: Shell, Lotos, Circle K, Orlen;
 • operatorzy komórkowi – Orange, Play, T-Mobil;
 • banki – PKO BP, Credit Agricole, Santander Bank Polska;
 • PKP.

Zniżkę z Kartą Dużej Rodziny można również uzyskać w niektórych szkołach językowych (np. Empik School) i szkołach jazdy, a także placówkach edukacyjnych czy salach zabaw dla dzieci oraz kinach Helios, Multikino.

Zniżkę oferują także placówki LUX MED i Medycyny Rodzinnej. Z KDR taniej można również zapłacić za prąd, np. w sieci Enea. Bardzo duże zniżki dla rodzin mają też Polskie Linie Lotnicze LOT oraz PKP Intercity.

Więcej o Karcie Dużej Rodziny na stornie: www.rodzina.gov.pl

Karta Dużej Rodziny a niższe opłaty za prąd

Posiadacze Karty Dużej Rodziny, od 2023 roku mogą też liczyć na pewne ulgi, jeśli chodzi o cenę za prąd.

Aby skorzystać z zamrożenia rosnących cen za prąd do limitu 3 MWh rocznie, należy złożyć wniosek do właściwej spółki energetycznej (tej, z którą mamy podpisaną umowę na dostarczanie prądu), a do wniosku załączyć skan Karty Dużej Rodziny. Wnioski złożone po 23 czerwca 2023 roku nie będą rozpatrywane, dlatego nie warto zwlekać z ich składaniem.

Szacuje się, że koszt tzw. zamrożenia cen prądu dla rodzin wielodzietnych z ważną Kartą Dużej Rodziny wyniesie w 2023 roku ponad miliard złotych. 

 

Jak wyrobić Kartę Dużej Rodziny + wniosek

Karta Dużej Rodziny przyznawana jest przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta na wniosek członka rodziny z przynajmniej trójką dzieci, niezależnie od dochodu. Kartę Dużej Rodziny mogą wyrobić osoby prowadzące rodzinne domy dziecka. Wnioski o jej wydanie można składać w urzędach gminy lub przez internet poprzez profil zaufany za pośrednictwem Platformy Informacyjno-Usługowej Emp@tia.

Rozpatrzenie wniosku i przyznanie Karty jest bezpłatne. Za wydanie karty w wersji papierowej lub jej duplikat, jeśli masz już kartę elektroniczną, ustalona została opłata w wysokości 10 zł. Opłatę wnosi się do gminy właściwej ze względu na miejsce zamieszkania członka rodziny. O wydanie Karty może wnioskować każdy rodzic, który kiedykolwiek posiadał na utrzymaniu minimum troje dzieci.

Nowelizacja dokonana w kwietniu 2021 r. sprawiła, że Elektroniczne Karty Dużej Rodziny mogą być wyświetlane w aplikacji mObywatel. To aplikacja na smartfony, która umożliwia pobranie karty osobom uprawnionym, czyli każdemu, komu przysługuje karta i kto ma dowód osobisty i PESEL lub mLegitymację. Z tego rozwiązania nie może korzystać część cudzoziemców – im pozostaje papierowa wersja Karty.

Termin ważności Karty Dużej Rodziny

Rodzice otrzymują Kartę Dużej Rodziny bezterminowo. Dzieci mogą korzystać ze swojej Karty:

 • do ukończenia 18. roku życia,
 • do ukończenia 25 lat w przypadku kontynuowania nauki,
 • bez ograniczeń wiekowych, gdy mają orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności (na czas jego ważności).

Sprawdź też:

12 tysięcy na dziecko
Adobe Stock
Aktualności
12 tysięcy na dziecko – od kiedy, dla kogo, zasady, wniosek
Kto i kiedy może dostać 12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko? Opisujemy najważniejsze zasady programu Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, które powinni znać wszyscy świeżo upieczeni rodzice.

12 tysięcy zł na dziecko to jeden z filarów Nowego Polskiego Ładu. Według jego twórców program, nazywany Rodzinnym Kapitałem Opiekuńczym (RKO), ma zwiększyć komfort życia polskich rodzin i zapewnić im większą swobodę finansową. Jednocześnie ma on zachęcać do powiększenia rodziny – dla wielu osób 12 tysięcy złotych, mimo galopującej inflacji, to bardzo wysoka kwota. Rodzice mogą otrzymać rocznie nawet 12 tysięcy, jeśli urodzi im się drugie dziecko. W niektórych przypadkach kwota wsparcia może sięgać 24 tysięcy. Najprościej mówiąc, obowiązuje zasada: im więcej dzieci, tym wyższe wsparcie. Kto i od kiedy może pobierać nowe świadczenie? Jakie są zasady przyznawania 12 tys. na drugie dziecko?   Oto najnowsze informacje o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym .  Spis treści: 12 tysięcy na drugie dziecko –  dla kogo 12 tysięcy na dziecko  –  od kiedy   12 tysięcy na drugie dziecko –  zasady przyznawania 12 tys. na dziecko a dziecko urodzone w 2021 roku 12 tys. na dziecko a 500 plus 12 tys. na dziecko – wniosek Rodzinny Kapitał Opiekuńczy: kiedy wypłata Nowy Polski Ład – inne ułatwienia dla rodzin 12 tysięcy dziecko – dla kogo? Jakie warunki trzeba spełnić, by otrzymać 12 tys. na dziecko? Rząd dokładnie opracował strategię tego, komu przysługiwać będą te pieniądze. Kwota 12 tys. na dziecko będzie należeć się rodzinom, w których urodzi się drugie lub kolejne (trzecie, czwarte, piąte itd.) dziecko. Pieniądze będzie można wykorzystać  między 12. a 36. miesiącem życia dziecka . Świadczenie może być wypłacane: w kwocie po 1000 zł miesięcznie przez rok po 500 zł miesięcznie przez dwa lata. Jeśli w rodzinie pojawi się trzecie lub kolejne dziecko w ciągu 3 lat...

rodzina wielodzietna
Adobe Stock
Prawo i finanse
Rodzina wielodzietna: definicja, przywileje, ulgi
Rodzina wielodzietna to w dzisiejszych czasach dość niestandardowy model – większa rodzina wiąże się z dużymi wydatkami oraz dodatkowymi obowiązkami. Polski rząd próbuje jednak wielodzietnym rodzinom, oferując różnego rodzaju przywileje i ulgi.

Rodzina wielodzietna jest pojęciem socjologicznym używanym do określenia rodziny z większą liczbą dzieci niż przeciętna. Polskie prawo definiuje rodzinę wielodzietną jako rodzinę, która posiada minimum troje dzieci. Współcześnie takie rodziny należą do rzadkości, zwłaszcza w państwach wysoko rozwiniętych, gdzie dominuje model 2+1. Rodzina wielodzietna w Polsce Z badań wynika, że wielodzietność częściej występuje w środowisku wiejskim i przez to środowisko jest bardziej akceptowana. Rodziny wielodzietne mają na ogół niższy status społeczny, a także poziom wykształcenia. Częściej niż mniejsze rodziny borykają się z problemami wychowawczymi, finansowymi, logistycznymi, złą sytuacją materialną oraz problemami mieszkaniowymi.  Z raportu GUS wynika, że: 74% rodzin wielodzietnych ma troje dzieci; 14% rodzin ma czworo dzieci; 7% rodzin ma pięcioro dzieci; 6% rodzin ma więcej niż pięcioro dzieci. Średnia wieku rodziców z rodzin wielodzietnych wynosi: w przypadku kobiet 35,7 lat, w przypadku mężczyzn – 38,8 lat. Przeważająca ilość rodzin wielodzietnych mieszka w południowo-wschodniej Polsce (woj. lubelskim, podlaskim, małopolskim i świętokrzyskim), a najmniej na Dolnym Śląsku i w Opolu. Przywileje rodzin wielodzietnych W niektórych przypadkach rodziny wielodzietne borykają się z trudną sytuacją finansową. Naprzeciw temu problemowi wychodzi państwo, oferując różnego rodzaju przywileje dla takich rodzin. W Polsce opiekunowie lub rodzice dzieci z rodziny wielodzietnej otrzymują dodatek w wysokości 95 zł miesięcznie na dziecko. Przysługuje on na trzecie i następne dziecko. Jego celem jest pokrycie zwiększonych kosztów wychowania większej liczby dzieci. Żeby uzyskać to świadczenie, rodzina musi mieć prawo do zasiłku rodzinnego. Dopiero gdy pobiera taki zasiłek – może ubiegać się o zwiększenie jego kwoty o wysokość dodatku...

Sześcioraczki z Tylmanowej
AdobeStock/Instagram szescioraczki_pl_sextuplets/kolaż mamotoja.pl
Pielęgnacja
Co jest najtrudniejsze w byciu wielodzietnym rodzicem? Refleksja mamy słynnych sześcioraczków
Siedmioro dzieci i tylko jedna mama. Klaudia Marzec spytała fanów, jak oni radzą sobie w podobnych sytuacjach. Znalezienie równowagi rzeczywiście może nie być proste...

W maju 2019 roku w niewielkiej miejscowości Tylmanowa w Małopolsce przyszły na świat pierwsze w Polsce sześcioraczki i od razu stały się znane na cały kraj. Ponieważ urodziły się jako wcześniaki, z bardzo niską masą urodzeniową (każde z nich ważyło ok. 1 kg), ich rodzicom towarzyszył strach o zdrowie maluszków. Wreszcie po kilku tygodniach cała szóstka była już w domu razem z mamą, tatą i starszym bratem. I choć sześcioraczki rosną jak na drożdżach i pięknie się rozwijają, ich mamie wciąż towarzyszy niepokój. Niedawno podzieliła się refleksją, która poruszyła wielu internautów. Problem, z którym boryka się znana mama, dotyczy wielu rodzin. Mama słynnych sześcioraczków o zaspokajaniu potrzeb każdego z dzieci „Ja mam siedmioro dzieci, ale każde z nich ma tylko jedną mamę” – od tych słów rozpoczęła jeden z ostatnich wpisów na Instagramie Klaudia Marzec, mama słynnych sześcioraczków . W poście postanowiła podzielić się refleksją na temat tego, jak trudno jest zaspokajać potrzeby wszystkich dzieci, jeśli ma się ich całą gromadkę. Choć stara się „wsłuchiwać w indywidualne potrzeby każdego z dzieci”, nie wie, czy jej się to udaje. Na razie musi ufać swojemu instynktowi , ponieważ sześcioro z siedmiorga jej dzieci to niemowlęta.         Wyświetl ten post na Instagramie.                       Post udostępniony przez Klaudia Marzec (@szescioraczki_pl_sextuplets) Kwi 16, 2020 o 6:53 PDT Opieka nad sześcioraczkami i trzylatkiem – to jest wyzwanie! Klaudia Marzec może liczyć na wsparcie internautów. Niemal pod każdym postem, który publikuje na Instagramie, pojawia się wiele ciepłych słów od fanów sześcioraczków. Piszą też, że ich mama jest...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022 z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak