rodzina wielodzietna
Adobe Stock
Prawo i finanse

Rodzina wielodzietna: definicja, przywileje, ulgi

Rodzina wielodzietna to w dzisiejszych czasach dość niestandardowy model – większa rodzina wiąże się z dużymi wydatkami oraz dodatkowymi obowiązkami. Polski rząd próbuje jednak wielodzietnym rodzinom, oferując różnego rodzaju przywileje i ulgi.

Rodzina wielodzietna jest pojęciem socjologicznym używanym do określenia rodziny z większą liczbą dzieci niż przeciętna. Polskie prawo definiuje rodzinę wielodzietną jako rodzinę, która posiada minimum troje dzieci. Współcześnie takie rodziny należą do rzadkości, zwłaszcza w państwach wysoko rozwiniętych, gdzie dominuje model 2+1.

Redaktorka Mamotoja.pl o śnie swoich córek: zaakceptuj fakt, że dzieci są różne

Rodzina wielodzietna w Polsce

Z badań wynika, że wielodzietność częściej występuje w środowisku wiejskim i przez to środowisko jest bardziej akceptowana. Rodziny wielodzietne mają na ogół niższy status społeczny, a także poziom wykształcenia. Częściej niż mniejsze rodziny borykają się z problemami wychowawczymi, finansowymi, logistycznymi, złą sytuacją materialną oraz problemami mieszkaniowymi. 

Z raportu GUS wynika, że:
 • 74% rodzin wielodzietnych ma troje dzieci;
 • 14% rodzin ma czworo dzieci;
 • 7% rodzin ma pięcioro dzieci;
 • 6% rodzin ma więcej niż pięcioro dzieci.

Średnia wieku rodziców z rodzin wielodzietnych wynosi: w przypadku kobiet 35,7 lat, w przypadku mężczyzn – 38,8 lat. Przeważająca ilość rodzin wielodzietnych mieszka w południowo-wschodniej Polsce (woj. lubelskim, podlaskim, małopolskim i świętokrzyskim), a najmniej na Dolnym Śląsku i w Opolu.

Przywileje rodzin wielodzietnych

W niektórych przypadkach rodziny wielodzietne borykają się z trudną sytuacją finansową. Naprzeciw temu problemowi wychodzi państwo, oferując różnego rodzaju przywileje dla takich rodzin.

W Polsce opiekunowie lub rodzice dzieci z rodziny wielodzietnej otrzymują dodatek w wysokości 95 zł miesięcznie na dziecko. Przysługuje on na trzecie i następne dziecko. Jego celem jest pokrycie zwiększonych kosztów wychowania większej liczby dzieci. Żeby uzyskać to świadczenie, rodzina musi mieć prawo do zasiłku rodzinnego. Dopiero gdy pobiera taki zasiłek – może ubiegać się o zwiększenie jego kwoty o wysokość dodatku dla rodziny wielodzietnej.

Rodziny wielodzietne, podobnie jak inne rodziny, mogą liczyć także na pomoc państwa w postaci świadczenia 500 plus oraz 300 plus. Żeby ubiegać się o takie świadczenie, należy złożyć odpowiedni wniosek (sprawdź, jak złożyć wniosek o 500 plus oraz 300 plus), a także spełnić wyznaczone kryteria. 

Ulgi dla rodzin wielodzietnych

Karta Dużej Rodzinny daje rodzinie z co najmniej trójką dzieci możliwość do korzystania ze specjalnych uprawnień, np. zniżek do niektórych sklepów, muzeów, parków narodowych, rezerwatów przyrody, obiektów rekreacyjno-sportowych. Na tej liście znajdują się między innymi:
 • sklepy spożywcze: Lidl, Carrefour, Piotr i Paweł (różne zniżki w zależności od sklepu);
 • stacje paliw: Orlen, Shell, Lotos;
 • gastronomia, np. niektóre bary fast-food McDonald’s;
 • bilety na PKP;
 • bilety wstępu do parków narodowych;
 • noclegi w schroniskach PTTK;
 • zniżki na ubezpieczenia w PZU;
 • zniżki na noclegi w ośrodkach, które przystąpiły do programu;
 • zniżki na bilety LOT.


Zobacz także: 

coraz więcej nieślubnych dzieci w Polsce
Adobe Stock
Aktualności
Upada polska rodzina? Mamy coraz więcej nieślubnych dzieci
Model rodziny, w którym jest mąż i żona, to już przeszłość. Polacy coraz bardziej wolą związki partnerskie.

Jeszcze 30 lat temu życie "na kocią łapę" i nieślubne dziecko były wyjątkiem. A jeszcze 50 lat wstecz było wręcz powodem do wstydu i napiętnowania społecznego. Ale wiele się zmieniło od tamtych czasów i chyba nikt nie ma z tym problemu. Nieślubne dzieci są i w mieście, i na wsi W 2018 roku urodziło się aż 103 tysiące dzieci, których rodzice nie wzięli ślubu. Co czwarty maluch przyszedł na świat w mieście, a co piąty na wsi. To w sumie nie jest aż tak sensacyjna wiadomość, ale robi wrażenie skala zjawiska. Najwięcej nieślubnych dzieci rodzi się w województwach: zachodniopomorskim i lubuskim - blisko 40 procent. Najbardziej tradycyjny model rodziny jest w Polsce południowo-wschodniej: w województwach podkarpackim, małopolskim oraz lubelskim – jest tam tylko kilkanaście procent nieślubnych maluchów. Demografowie tłumaczą to tym, że południowe tereny kraju zawsze były tradycyjne. Z kolei ziemie zachodnie zamieszkują ludzie przyzwyczajeni do migracji, mniej religijni i o bardziej lewicowych poglądach . Jesteśmy bardziej tolerancyjni Młodzi ludzie nie potrzebują ślubu, żeby stworzyć rodzinę, a naukowcy podkreślają, że posiadanie dziecka w związkach  partnerskich to nie tylko moda – ale stała tendencja w naszym społeczeństwie. I akceptowana społecznie.  - Odchodzimy od jednorodnego wzorca małżeństwa i rodziny. Cechą nowej rodziny, po przemianach, jest przede wszystkim jej duża różnorodność – wyjaśnia prof. dr hab. Krystyna Slany z Instytutu Socjologii na Uniwersytecie Jagiellońskim w gazeta.pl. Powodem takiego stanu rzeczy są zmiany społeczne zachodzące w kraju i rosnącą akceptacja dla związków pozamałżeńskich. Nie ma już tak powszechnego jak kiedyś traktowania osób samotnie wychowujących dzieci jako kogoś gorszego. Aż  80 procent społeczeństwa akceptuje mieszkanie z partnerem bez...

Praca czy kariera: co wybierają Polacy?
AdobeStock
Aktualności
Kariera czy rodzina? GUS sprawdził, czy Polacy muszą wybierać
Przed jakimi dylematami stają współcześni rodzice? Z analizy Głównego Urzędu Statystycznego wyłania się obraz polskiej rodziny.

Jak wygląda łączenie pracy zawodowej z rodzicielstwem? Główny Urząd Statystyczny podsumował wyniki badania „Praca a obowiązki rodzinne”. Dane zaskakują. Przedszkole? Nie, dziękuję W Polsce opiekę nad dzieckiem sprawuje ok. 7 milionów osób. Jednak ze żłobków, przedszkoli , czy usług niań korzysta zaledwie 43,5 proc. z nich. To niewiele. Co z resztą? Dziećmi, które zostają w domu, głównie zajmują się rodzice (62 procent), a także dziadkowie lub inni członkowie rodziny (16,3 proc). Okazuje się, że zdecydowana większość z nich (91,2 proc.), nie chciała bądź w ogóle nie potrzebowała korzystania z formalnych usług opiekuńczych. Niestety 370 tysięcy rodziców nie miało wyboru i musi sobie jakoś radzić. 175 tys. osób twierdzi, że nie ma w ogóle dostępu do takiej opieki, a dla 72 tys. osób problem stanowią zbyt wysokie koszty. Pozostała część podała inne powody, np. brak usług odpowiedniej jakości.  A co z pracą? To nie problem! Okazuje się, że dla 68,4 proc. badanych łączenie pracy zawodowej i opieki nad dzieckiem nie jest problemem. Dla niektórych jednak długi czas pracy lub jej charakter np. nieprzewidywalność grafiku mogą stanowić utrudnienie. 3,9 proc. tej grupy musiało zmniejszyć dotychczasowy wymiar czasu pracy, a 3,5 proc. podjęło próbę podniesienia wynagrodzenia. Zaledwie 2,2 proc. zmieniło w tym celu pracę lub pracodawcę. Według 83 proc. badanych próba pogodzenia pracy z opieką nad dzieckiem nie przekłada się na decyzje zawodowe . Jednak w tym temacie istnieje duża różnica między płciami: podczas gdy tylko 9 proc. mężczyzn stwierdziło, że opieka nad dziećmi wpływa na ich karierę zawodową i perspektywy, to samo zadeklarowało aż 26 proc. kobiet. Może dlatego, że spośród rodziców biorących urlopy na opiekę nad dzieckiem mężczyźni stanowią mniej niż 3 proc. Nie bez znaczenia jest podejście samego pracodawcy ....

sytuacja finansowa polskich rodzin
Adobe Stock
Aktualności
Polska rodzina cienko przędzie pod koniec miesiąca
500 plus nie pomogło - rodziny żyją ponad stan, wydają za dużo i nie starcza im do pierwszego – wynika z najnowszych badań.

      Na program 500 plus idą miliardy złotych rocznie. Jak wynika z podsumowania trzech lat funkcjonowania programu, wydano na niego dotychczas 67 mld złotych , zaś ze świadczenia korzysta 3,6 mln dzieci. W ten sposób - zdaniem rządu - znacząco poprawiła się sytuacja materialna polskich rodzin. Jednak są badania pokazujące nie aż tak wspaniałą rzeczywistość.       "500 plus to najbardziej przełomowy program w Polsce"? - Widzimy, że życie polskich rodzin zupełnie się zmieniło od momentu wprowadzenia tego najbardziej przełomowego programu po transformacji w Polsce - mówiła 1 kwietnia minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska o 500 plus. - To pieniądze, które pozwalają na lepszy poziom życia polskich rodzin. Warto było ten program wprowadzić - podkreśliła minister rodziny. Nie starcza do pierwszego Z badania przeprowadzonego na temat rejestru dłużników przez BIG InfoMonitor wynika, że co piąta polska rodzina, w której jest dziecko, przynajmniej raz w miesiącu boryka się z problemem braku pieniędzy na bieżące wydatki. Kiedy przychodzi do dużych zakupów, jest jeszcze gorzej – są one nadmiernym obciążeniem budżetu dla blisko połowy gospodarstw domowych. To zdaniem ekspertów pokazuje realny poziom życia rodzin w naszym kraju. Program 500 plus pokazał poziom ubóstwa polskich rodzin, bo aż 54,5 proc. wszystkich przyznanych świadczeń ze względu na kryterium dochodowe dotyczyło już pierwszego dziecka (gdy dochód na jedną osobę nie przekracza 800 złotych – przy.red.) - tłumaczą eksperci BIG InfoMonitor. Ilu rodzinom brakuje pieniędzy? Z badania wynika, że problem z codziennymi płatnościami ma przynajmniej raz w miesiącu 21 proc. rodziców. Rodzinom brakuje pieniędzy głównie z powodu:   zaciągniętych kredytów; pożyczek; nadmiernych wydatków na...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj