
Prowadzisz działalność gospodarczą i zastanawiasz się, czy należy ci się zasiłek chorobowy w ciąży, urlop macierzyński i zasiłek macierzyński? Zebraliśmy wszystkie informacje dotyczące zasad przydzielania świadczeń kobiecie w ciąży na samozatrudnieniu.
Zasiłek chorobowy w ciąży a działalność gospodarczą
Jeśli prowadzisz własną działalność gospodarczą masz prawo otrzymać zasiłek chorobowy, ale musi spełniać przy tym odpowiednie warunki. Aby na samozatrudnieniu otrzymać zasiłek chorobowy, nie wystarczy opłacenie jednej składki chorobowej. Musisz być ubezpieczona nieprzerwanie przez okres co najmniej 90 dni. Wówczas, po tym okresie, jeśli zachorujesz, nabywasz prawo do zasiłku chorobowego.
Wyjątkiem jest sytuacja, jeśli wcześniej byłaś ubezpieczona z innego tytułu (np. na podstawie umowy o pracę) i postanowiłaś kontynuować ubezpieczenie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Przerwa między poprzednim ubezpieczeniem a ubezpieczeniem z tytułu działalności gospodarczej, nie może być jednak dłuższa niż 30 dni.
Zasiłek macierzyński
Kobietom prowadzącym własną firmę formalnie nie przysługuje urlop macierzyński oraz urlop rodzicielski, bowiem przypada on osobom zatrudnionym na podstawie stosunku pracy. Nie oznacza to jednak, że będziesz pozbawiona prawa do zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego.
Zasiłek macierzyński otrzyma mama prowadząca własną działalność gospodarczą, która przed narodzinami dziecka lub przyjęcia dziecka w wieku do 7. roku życia na wychowanie (do 10. roku życia w przypadku dziecka, które ma odroczony obowiązek szkolny) opłacała składki na ubezpieczenie chorobowe, które w przypadku osób prowadzących działalność jest dobrowolne.
Maksymalny czas pobierania zasiłku macierzyńskiego wynosi 52 tygodnie i przysługuje za okresy odpowiadające okresom:
- urlopu macierzyńskiego, podstawowy urlop trwa 20 tygodni w przypadku urodzenia lub przyjęcia na wychowanie jednego dziecka (w przypadku urodzenia 2 dzieci przy jednym porodzie lub przyjętych na wychowanie – 31 tygodni, 3 dzieci – 33 tygodnie, 4 dzieci – 35 tygodni, 5 dzieci i więcej – 37 tygodni);
- urlop rodzicielski trwa 32 tygodnie w przypadku jednego dziecka i więcej w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka.
Zobacz także: Komu przysługuje urlop macierzyński i zasiłek macierzyński?