Wniosek o urlop macierzyński 2025: trzeba uważać i złożyć właściwy wzór
Urlop macierzyński zwykle przyznawany jest automatycznie, ale w niektórych sytuacjach trzeba złożyć odpowiednie dokumenty. Sprawdź, jak złożyć wniosek o urlop macierzyński w 2025 roku.

Jeśli niedługo urodzisz dziecko, zyskasz prawo do specjalnych urlopów dla rodziców. Pierwszy z nich to urlop macierzyński, który możesz wykorzystać zaraz po porodzie, a czasem nawet wcześniej. Aby z niego skorzystać, w niektórych sytuacjach trzeba złożyć wniosek. Ile trwa urlop macierzyński? Dla większości rodziców zasady się nie zmieniają, jednak od 2025 roku jedna grupa mam będzie mogła zostać z dzieckiem dłużej. Nowe przepisy, które weszły w życie 19 marca 2025, dotyczą rodziców wcześniaków i dzieci wymagających opieki szpitalnej po porodzie. W tym roku mogą oni wydłużyć swój urlop od 8 do nawet 15 tygodni.
Sprawdź, ile trwa urlop macierzyński i kiedy trzeba złożyć wniosek w 2025 roku.
Spis treści:
- Wniosek o urlop macierzyński i rodzicielski przed porodem - wzór
- Wniosek o urlop macierzyński i rodzicielski po porodzie - wzór
- Wniosek o urlop macierzyński przed porodem - wzór
- Wniosek o urlop macierzyński po porodzie - wzór
Kiedy złożyć wniosek o urlop macierzyński 2025?
Urlop macierzyński jest obowiązkowy i przysługuje każdej mamie od narodzin dziecka. Jego długość zależy od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie. Jeśli urodzisz jedno dziecko, masz prawo do 20 tygodni urlopu. W przypadku bliźniaków – 31 tygodni, trojaczków – 33 tygodnie, czworaczków – 35 tygodni, a przy pięcioraczkach i więcej – aż 37 tygodni. Jeśli chcesz rozpocząć go wcześniej, jeszcze przed narodzinami dziecka, musisz złożyć odpowiedni wniosek. Prawo pozwala wtedy wykorzystać maksymalnie 6 tygodni przed porodem, a pozostałą część – po narodzinach maleństwa. Jeśli planujesz taką opcję, pamiętaj o złożeniu wniosku u pracodawcy.
Wniosek o udzielenie części urlopu przed planowaną datą porodu powinien zawierać:
- miejscowość i data jego sporządzenia,
- imię i nazwisko pracownicy,
- dane firmy/pracodawcy,
- prośba o przyznanie urlopu macierzyńskiego,
- imię i nazwisko dziecka,
- data porodu,
- planowana data rozpoczęcia i zakończenia urlopu,
- podpis wnioskodawczyni.
Do wniosku musisz również dołączyć zaświadczenie (kopię) od lekarza o planowanej dacie porodu.
Jeśli urlop macierzyński chcesz rozpocząć po urodzeniu dziecka, wystarczy, że przedstawisz pracodawcy:
- zaświadczenie ze szpitala o porodzie,
- akt urodzenia dziecka.
W wielu przypadkach świeżo upieczone mamy dostarczają swojemu pracodawcy wniosek o urlop, choć przepisy tego od nich nie wymagają.
Urlop macierzyński trwa 20 tygodni, czyli 140 dni, jednak w praktyce mówi się o „rocznym urlopie macierzyńskim”, ponieważ po nim rodzice mogą skorzystać z urlopu rodzicielskiego. Zgodnie z przepisami na 2025 rok, urlop rodzicielski trwa 41 tygodni, z czego jedno z rodziców (najczęściej matka) może wykorzystać maksymalnie 32 tygodnie. Pozostałe 9 tygodni to część przypisana wyłącznie drugiemu z rodziców (zazwyczaj ojcu) i nie może być przeniesiona na drugiego rodzica.
Co po urlopie macierzyńskim?
W 2025 roku możesz skorzystać z urlopów dla rodziców, które łącznie dają możliwość opieki nad dzieckiem przez 52 tygodnie od dnia jego narodzin. Po zakończeniu obowiązkowego urlopu macierzyńskiego kobiet może skorzystać z urlopu rodzicielskiego – maksymalnie 32 tygodnie przy urodzeniu jednego dziecka oraz 34 tygodnie w przypadku ciąży mnogiej. Urlop ten przysługuje obojgu rodzicom. Mogą korzystać z niego jednocześnie (wtedy łączny czas skraca się do 16 tygodni) lub osobno. Urlop rodzicielski jest płatny.
Jeśli zaraz po urlopie macierzyńskim chcesz pójść na urlop rodzicielski, wniosek o udzielenie urlopu powinnaś złożyć nie później niż w ciągu 21 dni po porodzie – przestrzeganie tej daty ma wpływ na to, w jakiej wysokości będziesz otrzymywać zasiłek macierzyński .
Wniosek o urlop macierzyński 2025 – wzór
Poniżej przedstawiamy wzory wniosków o urlop macierzyński. W internecie można znaleźć wiele dokumentów w formacie PDF, jednak warto upewnić się, że zawierają wszystkie wymagane informacje. Treść wniosku będzie się różnić w zależności od tego, czy planujesz rozpocząć urlop przed porodem, czy dopiero po narodzinach dziecka.
Wniosek o urlop macierzyński i rodzicielski (składany przed porodem)
Przyszła mama może rozpocząć urlop macierzyński jeszcze przed narodzinami dziecka. Maksymalnie może to być 6 tygodni przed planowaną datą porodu, jednak nie ma ustalonego minimum – kobieta może wykorzystać tylko kilka dni. Po porodzie przysługuje jej pozostała część urlopu macierzyńskiego, a zatrudniona może również od razu złożyć wniosek o cały urlop macierzyński i rodzicielski. We wniosku trzeba zawrzeć:
- datę podaną w zaświadczeniu lekarskim, od której będzie zaczynał się urlop macierzyński
Dokument powinien wyglądać następująco:

Wniosek o urlop macierzyński i rodzicielski (składany po porodzie)
Jeżeli mama nie chce korzystać z urlopu macierzyńskiego przed porodem, może złożyć wniosek o urlop macierzyński i rodzicielski po narodzinach dziecka. Wniosek powinien zawierać:
- imię i nazwisko dziecka
- datę narodzin dziecka
- termin wykorzystania urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego
Tak wygląda ten wniosek:

Wniosek o urlop macierzyński (składany przed porodem)
Część kobiet decyduje się na urlop macierzyński jeszcze przed porodem, a po narodzinach dziecka korzysta z pozostałych tygodni urlopu, po czym wcześniej wraca do pracy. We wniosku trzeba zawrzeć:
- datę podaną w zaświadczeniu lekarskim, od której zacznie się urlop macierzyński
Wniosek o wykorzystanie części urlopu oraz jego kontynuację po urodzeniu malucha wygląda następująco:

Wniosek o urlop macierzyński (składany po porodzie)
Jeśli kobieta nie planuje korzystać z urlopu rodzicielskiego, nie musi składać wniosku o urlop macierzyński – ten przysługuje jej automatycznie. Po porodzie wystarczy, że przekaże pracodawcy zaświadczenie ze szpitala oraz akt urodzenia dziecka. Mimo to wiele mam decyduje się złożyć wniosek o urlop macierzyński – choć nie jest to wymagane, traktują go jako symboliczne rozpoczęcie nowego etapu. We wniosku powinny się znaleźć:
- imię i nazwisko dziecka
- data urodzenia dziecka
- termin wykorzystania urlopu macierzyńskiego
Tak może wyglądać ten nieobowiązkowy dokument:

Źródło: gov.pl
Zobacz też: