Dzień Chłopaka i Dzień Mężczyzny to wbrew porom nie jest to samo święto. Jedno z nich obchodzone jest we wrześniu, a drugie w listopadzie. Czy wiesz, czym jeszcze się różnią?

Reklama

Kiedy wypada Dzień Chłopaka?

Dzień Chłopaka w Polsce obchodzony jest 30 września (w tym roku wypada on w piątek). Nie jest to oficjalne święto, dlatego też w innych krajach świętuje się je w innym terminie, np. 5 kwietnia w Wielkiej Brytanii, 5 maja w Japonii lub... wcale, np. w Niemczech.

Kiedy wypada Dzień Mężczyzny?

Międzynarodowy Dzień Mężczyzny (ang. International Men’s Day), zwany inaczej Światowym Dniem Mężczyzny obchodzony jest 19 listopada (w tym roku wypada on w sobotę). Po raz pierwszy święto to obchodzono w Trynidadzie i Tobago 19 listopada 1999 roku. Międzynarodowy Dzień Mężczyzn jest wspierany przez ONZ, chociaż nie jest to oficjalne święto Organizacji.

Czym się różni Dzień Chłopaka od Dnia Mężczyzny?

Dzień Chłopaka obchodzony jest najczęściej przez uczniów, a samo święto zostało spopularyzowane przede wszystkim w szkołach. W tym dniu chłopcy otrzymują od koleżanek niewielkie prezenty na Dzień Chłopaka, nierzadko o humorystycznym charakterze. Dzień Chłopaka mogą również celebrować zakochane pary. Natomiast Międzynarodowy Dzień Mężczyzny jest świętem, które ma na celu podnieść społeczną świadomość dotyczącą:

  • profilaktyki zdrowotnej mężczyzn i chłopców, w szczególności zdrowia intymnego;
  • zdrowia psychicznego mężczyzn oraz rosnącego odsetka samobójstw wśród mężczyzn;
  • toksycznych i opresyjnych wzorców męskości.

Najbardziej rozpoznawalną kampanią społeczną związaną z Międzynarodowym Dniem Mężczyzny jest Movember (nazwa to połączenie słów: moustache – wąsy i november – listopad).

Zobacz także

W Polsce 10 marca obchodzi się także Dzień Mężczyzny. W tym dniu w Kościele katolickim przypada wspomnienie 40 Świętych Męczenników z Sebasty.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama