Dzień Chłopaka nie jest tak znany jak Dzień Kobiet. Ma też znacznie krótszą tradycję. Jednak z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Sprawdź, kiedy obchodzi się Dzień Chłopaka w innych krajach. Poniżej znajdziesz też ciekawostki dotyczące tego święta.

Reklama

Spis treści:

Dzień Chłopaka: co to za święto?

To popularne święto mające zazwyczaj żartobliwy charakter, obchodzone jest z myślą o chłopcach. Dlatego też, cieszy się ono dużą popularnością wśród uczniów. Jednak jak mówi stare porzekadło, mamy tyle lat, na ile się czujemy, a nie na ile wyglądamy, w związku z tym Dzień Chłopaka obchodzony może być także przez tych nieco starszych chłopców. W tym dniu młodzi mężczyźni zostają obdarowani przez koleżanki drobnymi upominkami takimi jak słodycze, breloczki czy inne niewielkie przedmioty o żartobliwym charakterze. Chłopcy będący w związkach dostają także prezenty od... swoich dziewczyn lub chłopaków.

Kiedy obchodzimy Dzień Chłopaka?

W Polsce Dzień Chłopaka obchodzony jest 30 września. W 2023 roku Dzień Chłopaka wypada w sobotę. Oznacza to, że drobne prezenty i życzenia dla kolegów w szkole (lub w przedszkolu) warto przygotować nieco wcześniej, tak by przekazać je np. w piątek.

Międzynarodowy Dzień Chłopaka: czy istnieje takie święto?

Nie, w Polsce obchodzony jest Dzień Chłopaka, jednak jest to tylko zwyczajowe święto spopularyzowane przede wszystkim w szkołach. Natomiast Międzynarodowy Dzień Mężczyzny obchodzony jest 19 listopada. W tym dniu, a nawet przez cały miesiąc organizowane są społeczne akcje mające na celu między innymi podniesienie wiedzy na temat profilaktyki zdrowotnej mężczyzn. Najbardziej rozpoznawalną kampanią jest Movember (nazwa to połączenie słów: moustache – wąsy i november – listopad).

Zobacz także

Dzień Chłopaka: pochodzenie

W odróżnieniu od Międzynarodowego Święta Mężczyzny, które obchodzone jest od 1999 roku, Dzień Chłopaka nie ma długiej historii, a jego pochodzenie nie jest do końca znane. Nie wiadomo także, kiedy wymyślono Dzień Chłopaka. Jedno co jest pewne: w tym dniu mali chłopcy oraz nastolatkowie są obdarowani drobnymi upominkami. Szczególnie w szkole.

Dzień Chłopaka w innych krajach

Dzień Chłopaka obchodzony jest nie tylko w Polsce, ale także w:

 • Brazylii – 15 lipca,
 • Indiach – 19 listopada,
 • Irlandii – 5 kwietnia,
 • Japonii – 5 maja,
 • Kanadzie – 25 listopada,
 • Malcie – 7 lutego,
 • Meksyku – 19 listopada,
 • Norwegii – 7 października,
 • Rosji – 23 lutego,
 • Wielkiej Brytanii – 5 kwietnia.

Natomiast np. w Niemczech Dzień Chłopaka nie jest obchodzony. Zamiast tego 3 listopada celebruje się Światowy Dzień Mężczyzn, a 19 listopada Międzynarodowy Dzień Mężczyzny. Święta te mają na celu podnosić świadomość na temat zdrowia mężczyzn oraz toksycznych wzorców męskości.

Dzień Chłopaka: ciekawostki

 • Najprawdopodobniej Dzień Chłopaka jest nawiązaniem do japońskiego święta Tango no Sekku, które jest obchodzone od VI wieku 5. dnia 5. miesiąca według chińskiego kalendarza księżycowego.
 • Symbolem japońskiego Dnia Chłopaka jest japoński karp, który symbolizuje: energię, siłę i odwagę.
 • Dzień Chłopaka obchodzony jest także 10 marca. W tym dniu w Kościele katolickim przypada wspomnienie 40 Świętych Męczenników z Sebasty.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama