Dzień Chłopaka to nie tylko szkolny zwyczaj. Kiedy go obchodzimy i kto świętuje?
Dzień Chłopaka to popularne święto, które na dobre zagościło w szkolnej (i przedszkolnej) tradycji. W tym dniu chłopcy otrzymują od koleżanek drobne upominki i życzenia. Jednak to również święto… zakochanych par. Dowiedz się, w jaki dzień w tym roku wypada Dzień Chłopaka.
Dzień Chłopaka nie jest tak znany jak Dzień Kobiet. Ma też znacznie krótszą tradycję. Jednak z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Sprawdź, kiedy obchodzi się Dzień Chłopaka w innych krajach. Poniżej znajdziesz też ciekawostki dotyczące tego święta.
Spis treści:
- Dzień Chłopaka: co to za święto?
- Kiedy obchodzimy Dzień Chłopaka
- Międzynarodowy Dzień Chłopaka: czy istnieje takie święto?
- Dzień Chłopaka: pochodzenie święta
- Dzień Chłopaka w innych krajach
- Dzień Chłopaka: ciekawostki
Dzień Chłopaka: co to za święto?
To popularne święto mające zazwyczaj żartobliwy charakter, obchodzone jest z myślą o chłopcach. Dlatego też, cieszy się ono dużą popularnością wśród uczniów. Jednak jak mówi stare porzekadło, mamy tyle lat, na ile się czujemy, a nie na ile wyglądamy, w związku z tym Dzień Chłopaka obchodzony może być także przez tych nieco starszych chłopców. W tym dniu młodzi mężczyźni zostają obdarowani przez koleżanki drobnymi upominkami takimi jak słodycze, breloczki czy inne niewielkie przedmioty o żartobliwym charakterze. Chłopcy będący w związkach dostają także prezenty od... swoich dziewczyn lub chłopaków.
Kiedy obchodzimy Dzień Chłopaka?
W Polsce Dzień Chłopaka obchodzony jest 30 września. W 2023 roku Dzień Chłopaka wypada w sobotę. Oznacza to, że drobne prezenty i życzenia dla kolegów w szkole (lub w przedszkolu) warto przygotować nieco wcześniej, tak by przekazać je np. w piątek.
Międzynarodowy Dzień Chłopaka: czy istnieje takie święto?
Nie, w Polsce obchodzony jest Dzień Chłopaka, jednak jest to tylko zwyczajowe święto spopularyzowane przede wszystkim w szkołach. Natomiast Międzynarodowy Dzień Mężczyzny obchodzony jest 19 listopada. W tym dniu, a nawet przez cały miesiąc organizowane są społeczne akcje mające na celu między innymi podniesienie wiedzy na temat profilaktyki zdrowotnej mężczyzn. Najbardziej rozpoznawalną kampanią jest Movember (nazwa to połączenie słów: moustache – wąsy i november – listopad).
Dzień Chłopaka: pochodzenie
W odróżnieniu od Międzynarodowego Święta Mężczyzny, które obchodzone jest od 1999 roku, Dzień Chłopaka nie ma długiej historii, a jego pochodzenie nie jest do końca znane. Nie wiadomo także, kiedy wymyślono Dzień Chłopaka. Jedno co jest pewne: w tym dniu mali chłopcy oraz nastolatkowie są obdarowani drobnymi upominkami. Szczególnie w szkole.
Dzień Chłopaka w innych krajach
Dzień Chłopaka obchodzony jest nie tylko w Polsce, ale także w:
- Brazylii – 15 lipca,
- Indiach – 19 listopada,
- Irlandii – 5 kwietnia,
- Japonii – 5 maja,
- Kanadzie – 25 listopada,
- Malcie – 7 lutego,
- Meksyku – 19 listopada,
- Norwegii – 7 października,
- Rosji – 23 lutego,
- Wielkiej Brytanii – 5 kwietnia.
Natomiast np. w Niemczech Dzień Chłopaka nie jest obchodzony. Zamiast tego 3 listopada celebruje się Światowy Dzień Mężczyzn, a 19 listopada Międzynarodowy Dzień Mężczyzny. Święta te mają na celu podnosić świadomość na temat zdrowia mężczyzn oraz toksycznych wzorców męskości.
Dzień Chłopaka: ciekawostki
- Najprawdopodobniej Dzień Chłopaka jest nawiązaniem do japońskiego święta Tango no Sekku, które jest obchodzone od VI wieku 5. dnia 5. miesiąca według chińskiego kalendarza księżycowego.
- Symbolem japońskiego Dnia Chłopaka jest japoński karp, który symbolizuje: energię, siłę i odwagę.
- Dzień Chłopaka obchodzony jest także 10 marca. W tym dniu w Kościele katolickim przypada wspomnienie 40 Świętych Męczenników z Sebasty.
Zobacz także: