Dzień Flagi – kiedy i jak obchodzimy to święto?
Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej jest młodą tradycją. Został ustanowiony zaledwie kilkanaście lat temu. Święto Flagi ma na celu szerzenie wiedzy o tym symbolu narodowym, a także propagowanie postaw patriotycznych.
Flaga jest jednym z symboli narodowych naszego kraju. Jest z nami we wszystkich ważnych chwilach – podczas uroczystych wydarzeń, a także w trakcie żałoby, gdy odchodzą wybitni Polacy. Wywiesza się ją również na masztach światowych stadionów w czasie sukcesów polskich sportowców. Flaga Polski doczekała się swojego święta – Dnia Flagi Rzeczpospolitej Polskiej. Sprawdź, kiedy wypada Dzień Flagi i jak go obchodzimy.
Kiedy wypada Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej?
Dzień Flagi jest świętem, które zostało wprowadzone w 2004 roku. Święto flagi jest w Polsce obchodzone na mocy nowelizacji Ustawy o godle, barwach i hymnie RP, uchwalonej przez Sejm 20 lutego 2004 r. To jedno z najmłodszych świąt.
Dzień Flagi przypada 2 maja. Obchodzimy je między świętami 1 i 3 maja, jednak w odróżnieniu od dwóch pozostałych świąt – nie jest dniem wolnym od pracy.
Dlaczego obchodzimy Dzień Flagi?
Dzień Flagi RP ma uhonorować flagę naszego państwa. Święto zostało ustanowione na wzór podobnych świąt obchodzonych w innych krajach – przede wszystkim wzór czerpano ze Stanów Zjednoczonych, które słyną z umiłowania do swoich symboli narodowych.
Wiele osób z pewnością zastanawia się, dlaczego Dzień Flagi obchodzimy akurat 2 maja. Jedną z przyczyn jest fakt, że to właśnie 2 maja 1945 roku pod koniec II wojny światowej polska flaga została zawieszona w Berlinie na budynku Reichstagu i na Kolumnie Zwycięstwa.
Data ta odwołuje się również do historycznego faktu zlikwidowania przez władze PRL Święta 3 Maja – po obchodach 1 Maja flagi musiały być natychmiast zdejmowane, aby nie doczekały do 3 maja. Od 2004 roku dzień, w którym kiedyś należało pilnie zdejmować flagę RP, stał się dniem jej uhonorowania.
Jak obchodzimy Dzień Flagi?
Święto Flagi w Polsce ma na celu uczczenie tego wyjątkowego symbolu narodowego. Wielu ludzi tego dnia wywiesza flagę w oknie lub na balkonie swojego mieszkania. Organizowane są także uroczyste obchody. W miastach odbywają się akcje i manifestacje patriotyczne. Mają miejsce „biegi flagi”, podczas których biegacze ozdabiają koszulki i czapki barwami narodowymi.
Z okazji Dnia Flagi również dzieci uczą się szacunku do tego symbolu narodowego – w przedszkolach i szkołach przygotowywane są specjalne uroczystości mające przybliżyć najmłodszym znaczenie tego symbolu narodowego. Również w domach rodzice mogą porozmawiać z dziećmi na temat polskiej flagi: wytłumaczyć, dlaczego ma biało-czerwone barwy, jak należy się z nią obchodzić. Dzieci mogą poćwiczyć zapamiętywanie ułożenia kolorów na fladze na przykład dzięki kolorowance z flagą Polski. Wspólnie z rodzicami lub na zajęciach plastycznych w przedszkolu lub szkole dzieci mogą też wykonać własnoręcznie flagę, a następnie wywiesić ją w oknie swojego pokoju.
Zobacz także: