Reklama

Malutkie, ciche, nikomu nie wadzą. Jeże przedstawiane są często jako sympatyczne zwierzęta niosące jabłko na swoim grzbiecie pokrytym tysiącami długich igieł. Najwięcej ich żyje w parkach, żywią się ślimakami, owadami lub jajkami ptaków. To zwierzęta objęte ścisłą ochroną, bowiem z roku na rok ich liczba się zmniejsza.

Reklama

Spis treści:

Światowy Dzień Jeża: kiedy wypada?

Dzień Jeża obchodzimy co roku 10 listopada. Dlaczego warto obchodzić ten dzień w żłobku, przedszkolu i szkole? Ponieważ jeże, które żyły już w czasach dinozaurów, zagrożone są wyginięciem. Jeśli nie zaczniemy o nie dbać, już za kilka, kilkanaście lat nie będzie po nich śladu.

A jeże to bardzo pożyteczne stworzenia. Żywią się owadami, które uważane są za szkodniki. Niestety głównym winowajcą odpowiadającym za nieustannie zmniejszającą się populację jeży jest człowiek. Wiele jeży traci życie pod kołami aut, pod ostrzami kosiarek i podczas wypalania traw.

Ciekawostki o jeżach

Czy wiesz, że jeż:

  • widzi świat na czarno, biało i w odcieniach szarości,
  • to zwierzę żyjące samotnie,
  • nie może jeść chleba ani nabiału,
  • nie je jabłek (i nie nosi ich wcale na swoich igłach),
  • ma ok. 10 tys. kolców (młody jeż - zaledwie ok. 100), które są stwardniałymi włosami,
  • jako gatunek żyje na ziemi od 60 mln lat,
  • w ciągu jednej nocy może przejść nawet kilka kilometrów.

Dzień Jeża – jak się go obchodzi (pomysły na zabawy dla przedszkoli i szkół)

Przedstawiamy kilka pomysłów na obchody Dnia Jeża.

Porządkowanie

Najpierw należy opowiedzieć dzieciom o jeżach: czym się żywią, co im szkodzi, że zapadają w tzw. sen zimowy. Po przytoczeniu najważniejszych informacji i ciekawostek dotyczących jeży czas na zabawę. Na szarym papierze należy umieścić rysunek jeża, a tuż nad nim rysunki (najłatwiej jest je wydrukować) dżdżownic, much, ślimaków, gruszek i jabłek. Zadaniem grupy jest zaznaczenie kółkiem bądź też linią, czym tak naprawdę żywi się jeż.

Hibernacja

Zabawa przeznaczona jest dla przedszkolaków i uczy, w jakim cyklu rocznym żyją jeże. Zadaniem nauczyciela jest przygotowanie okręgu na brystolu. Powinien zostać podzielony na 4 części: wiosnę, lato, jesień i zimę. Na przygotowanym okręgu należy przypiąć wskazówki (najlepiej wyciąć je z bloku technicznego i przymocować za pomocą pinezki). Dzieci ustawiają się na dywanie. Nauczyciel porusza wskazówkami. Kiedy wypada na nich wiosna i lato, dzieci tańczą w koło. Kiedy wypada jesień i zima, dzieci muszą położyć się na dywanie, udając jeża, który zapada w sen zimowy. Aby uatrakcyjnić zabawę, w tle można włączyć dźwięki natury, dopasowane do pór roku.

Spacer po lesie lub parku

Gra edukacyjna w terenie, która nadaje się do organizacji w przedszkolu i szkole. W Dzień Jeża warto zabrać dzieci do lasu lub parku. W trakcie spaceru należy opowiedzieć dzieciom o trybie życia jeży, o ich zwyczaju zwijania się w kulkę (np. ze strachu przed psami spuszczonymi ze smyczy) i kryjówkach (w wykrotach drzew, stertach liści, pod krzakami).

Quiz

Zabawa przeznaczona dla dzieci w wieku szkolnym. Temat quizu: „Jak uratować jeża”. Na samym początku zajęć należy opowiedzieć dzieciom o jeżu, w tym także podać instrukcję, co zrobić z jeżem, którego spotkamy np. na ulicy lub drodze.

Zadaniem nauczyciela jest przygotowanie szczegółowych pytań dotyczących tego, jak uratować jeża. Nauczyciel, po przeczytaniu pytania, wskazuje osobę, która najszybciej podniesie rękę. Jeśli odpowie poprawnie, dostaje punkt. Osoba bądź osoby z największą liczbą punktów wygrywają quiz. Na koniec warto wręczyć wygranym przygotowany wcześniej dyplom, na którym jest umieszczony tytuł: „Najlepszy przyjaciel jeża”.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama