Prezent na roczek to często pieniądze w kopercie, które przekazuje się rodzicom. To wygodne i praktyczne rozwiązanie, bo w końcu rodzice najlepiej wiedzą, co przyda się maluszkowi. Ile zatem dać na roczek od dziadków i chrzestnych? Propozycje są różne – w zależności od zasobności portfela, relacji rodzinnych i... inflacji.

Reklama

Ile się daje na roczek w 2024 roku?

Prezent na roczek to wcale nie musi być wygórowana kwota. Dziecko w tym wieku nie potrzebuje przecież drogich zabawek ani wymyślnych gadżetów, upominek może być więc symboliczny. Tym bardziej przy rosnącej inflacji powinna obowiązywać zasada: włóż do koperty na roczek tyle, ile możesz.

Zgodnie z trendami w prezencie na roczek w 2024 roku daje się od 100 do 200 zł. To wystarczająca suma, zwłaszcza jeśli znajdzie się w kopercie od dalszej rodziny czy znajomych. Lepiej nie przesadzać i nie dawać dziecku na roczek grubszych pieniędzy – prezent w postaci 500 czy 1000 zł mógłby wprawić rodziców w zakłopotanie.

Dziadkom, chrzestnym czy dalszej rodzinie łatwiej dać pieniądze na roczek niż zastanawiać się nad prezentem, który sprosta oczekiwaniom dziecka. Pieniądze włożone w kopertę z pewnością ucieszą też rodziców, bo za zebraną kwotę będą mogli kupić zabawkę, kojec, krzesełko do karmienia albo inny potrzebny akurat w domu przedmiot. Pamiętaj, że rodzice dziecka dostaną pewnie niejedną kopertę, nie trzeba więc do swojej wkładać dużej kwoty, która w całości pokryłaby koszt drogiego prezentu.

Ile pieniędzy od dziadków na roczek?

Prezent na roczek od dziadków może być nieco bardziej okazały, bo zwykle babcia i dziadek są mocniej związani z dzieckiem i jego rodzicami niż dalsza rodzina. Być może poprzez prezent chcą też podkreślić swoje zaangażowanie w opiekę i wychowanie maluszka. Ile dać pieniędzy na roczek? Jeśli 200 zł to dla dziadków zbyt mała kwota, można dać 300, 500 lub nawet 1000 zł. Wiele zależy od możliwości finansowych, ale również od relacji w rodzinie. Warto ustalić kwotę prezentu z wyczuciem, by nie urazić i nie zawstydzić rodziców roczniaka.

Zobacz także

Jeśli dziadkowie dają dziecku konkretny (i drogi) prezent na roczek, dodatkowa koperta z pieniędzmi nie jest już konieczna.

Ile dać od chrzestnej i chrzestnego na roczek?

Rodzice chrzestni powinni kierować się podobnymi zasadami co dziadkowie i dać w prezencie na roczek tyle pieniędzy, ile mogą i ile uważają za słuszne. Nie warto przesadzać z wysokością tej kwoty – 500 zł od chrzestnej czy chrzestnego to zdecydowane maksimum, szczególnie w czasach drożyzny i inflacji, gdy każdy stara się oszczędzać. Większy prezent na roczek mógłby wywołać niepotrzebne zmieszanie u rodziców.

Jeśli nadal masz wątpliwości, ile włożyć w kopertę, pomyśl o kupieniu niedużego prezentu na roczek i dołączeniu do niego drobnej sumy pieniędzy – nie większej niż 100 zł.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama