Chrzest Święty to bardzo ważne wydarzenie w życiu małego chrześcijanina. Z sakramentem tym wiążą się też symbol taki, jak szatka, której nie może zabraknąć w tym ważnym dniu. Warto wiedzieć co symbolizuje, a także, kiedy się ją nakłada.

Reklama

Czym jest biała szatka?

Biała szatka (wraz ze świecą) jest najważniejszy elementem podczas uroczystości Chrztu Świętego. Ten biały kawałek materiału symbolizuje czystość i niewinność, a także nowe życie w wierze katolickiej i chwałę zmartwychwstania. Szatkę podobnie jak świecę kupują rodzice chrzestni. Zgodnie z tradycją to zadanie matki chrzestnej. Ma ona za zadanie wprowadzić nowo ochrzczoną osobę w duchowe życie i zobowiązuje się do pomocy, by ochrzczony już człowiek żył w zgodzie z Ewangelią. Podczas mszy matka chrzestna trzyma ją w ręku i w odpowiedniej chwili nakłada na dziecko. Dzieje się to po obrzędzie namaszczenia olejem krzyżma świętego. Podczas nakładania białej szaty, ksiądz wypowiada słowa: „Stałeś się nowym stworzeniem i przyoblekłeś się w Chrystusa, dlatego otrzymujesz białą szatę. Niech twoi bliscy słowem i przykładem pomagają ci zachować godność dziecka Bożego, nieskalaną aż po życie wieczne”.

Rodzaje szatek

Obecnie na rynku istnieje spory wybór szatek do chrztu. Powinna być skromna i ładna. Można wybierać z różnych materiałów bawełny czy też satyny, występuje także w wielu kształtach. Szatki mogą być gładkie lub ozdobione, np. obszyte ozdobną lamówką, koronką, wplecioną wstążką, sama szatka jednak musi być w kolorze białym.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama