Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
jajka decoupage
Adobe Stock
Święta i uroczystości

Jajka decoupage – instrukcja krok po kroku

Jajka decoupage z wydmuszki czy z jajka plastikowego mogą być piękną ozdobą wielkanocną. Z ich zrobieniem poradzi sobie nawet przedszkolak, a akcesoria niezbędne do przygotowania pisanek decoupage są łatwo dostępne. Sprawdź, jak krok po kroku zrobić wyjątkowe pisanki z użyciem serwetek do decoupage.

Chcesz zrobić na Wielkanoc jajka decoupage? Super! Potrzebne ci będzie tylko kilka rzeczy i dobre chęci. Nie trzeba mieć talentu ani wybitnej sprawności manualnej. Przyda się za to odrobina cierpliwości, ale bez przesady, bo jajka decoupage to pisanki zrobione techniką oklejania jajka papierem pokrytym wzorami.

Jajka decoupage:

Zajączek wielkanocny – szablon i przepis na piękną girlandę z papieru [WIDEO]

Jajka decoupage: co jest potrzebne do ich zrobienia?

Metodą decoupage zdobić można prawdziwe jajka, wydmuszki albo jajeczka styropianowe, plastikowe albo drewniane. Jeśli zamierzasz włączyć do dekorowania dziecko, polecamy dać mu do rąk jaja np. styropianowe czy plastikowe. Na nich nie popęka skorupka i nie będzie powodów do rozpaczy.

Poza jajkami potrzebujesz:

  • papieru ze wzorami, którymi chcesz ozdobić jaja; najlepsze są wzorzyste serwetki,
  • pędzelka
  • miseczki z wodą
  • kleju do papieru typu wikol
  • lakieru
  • ostrych nożyczek.
     

W sklepach z artykułami dla plastyków są specjalne serwetki do decoupage oraz kleje i akcesoria do tej techniki. Nimi pracuje się lepiej, ale nie są niezbędne, zwłaszcza gdy zamierzasz robić jajka decoupage raz w roku. Jeśli chcesz jednak po nie sięgnąć, warto na początek kupić klej z werniksem – to produkt, który łączy właściwości kleju z lakierem (ok. 25 zł za 200 ml).


Do wykańczania jaj styropianowych albo plastikowych najlepszy będzie lakier na bazie wody – nie zniszczy tworzywa sztucznego, co może zdarzyć się przy lakierach na bazie rozpuszczalników. Zresztą lakiery bazujące na wodzie są zdrowsze dla artysty, zwłaszcza dla dziecka, a efekt niewiele różni się od tego, jaki uzyskasz, używając lakieru na bazie rozpuszczalników chemicznych. Można też wykorzystać bezbarwny lakier do paznokci.

Jajka decoupage – jak nakładać wzór

Jeśli pracujesz ze zwykłym klejem, dodaj go do wody i wymieszaj. Na pół szklanki wody wystarczy ilość kleju o objętości nieco większej niż objętość orzecha włoskiego.

Wytnij z serwetki wzór. Staraj się zostawić jak najmniejszy margines wokół wzoru. Następnie delikatnie rozwarstw serwetkę tak, aby otrzymać cieniutką warstwę z nadrukiem. Miejsce na jajku, na które chcesz zaaplikować wzór, posmaruj klejem, używając do tego płaskiego pędzelka.

Od razu przyłóż wycięty fragment serwetki z nadrukiem do posmarowanego miejsca. Pędzelkiem nasączonym klejem wygładzaj serwetkę – od środka ku brzegom. Z wyczuciem dociskaj pędzelkiem serwetkę do powierzchni jaja, ale nie trzyj nim za mocno, żeby nie podrzeć serwetki.

jajka decoupage serwetka
Adobe Stock

fot. Adobe Stock

Nie przejmuj się, gdy serwetka nieco się pomarszczy. Jajo i tak będzie wyglądać ładnie. Zobaczysz!

Gdy ozdobione jajo decoupage wyschnie, jeśli używasz kleju do tej techniki, jeszcze raz pokryj nim naklejony wzór. Jeśli używasz wody z wikolem, możesz nałożyć na wzór cieniutką warstewkę samego kleju. Następnie odłóż jajo do wyschnięcia.

Wykończenie jajek decoupage

Suche ozdobione jajo decoupage warto polakierować. Można lakierować tylko wzór z marginesem albo całą powierzchnię jaja. Gdy lakier wyschnie, będzie chronił aplikację i podkreśli jej kolory. Najlepiej jest nanieść 2-3 warstwy lakieru – nakładając kolejną po wyschnięciu poprzedniej. Ozdoby wielkanocne – jajka decoupage – gotowe!

Jajka decoupage – porady

Możesz pokryć wzorem fragment jaja lub całą jego powierzchnię. Aby zrobić to drugie, trzeba kawałkami na nosić fragmenty serwetki ze wzorami tak, aż zakryją całą skorupkę. Możesz także oklejać jajo wkoło, nakładając na jego powierzchnię wzorzysty pasek serwetki tak jak na zdjęciu poniżej.

jajka decoupage z paska
Adobe Stock

fot. Adobe Stock

Do zdobienia jajek decoupage na Wielkanoc, można użyć zwykłych serwetek z wielkanocnym albo ludowym wzorem.

Na jedno jajo można nałożyć wzory z różnych serwetek! Z jednej wziąć np. kwiaty, a z innej listki. Dlatego użyj wyobraźni i baw się dobrze, robiąc jajka decoupage. Dla dziecka to też będzie fajna zabawa.

Więcej o ozdobach wielkanocnych:

rodzaje pisanek
adobe stock
Święta i uroczystości
Rodzaje pisanek: kraszanki, oklejanki, drapanki i inne [FOTO]
Rodzaje pisanek i ich nazwy zależą od techniki, jakiej używa się do nanoszenia wzorów na skorupki jaj. W różnych regionach Polski istnieją różne tradycje robienia pisanek i wydmuszek. Warto je znać i pielęgnować.

Rodzajów pisanek jest wiele. Jest to związane z wielkanocną tradycją malowania jaj, obecną na ziemiach polskich już od X wieku. W naszej kulturze jajko jest symbolem nowego życia i zmartwychwstania. Oznacza nowy początek, niesie ze sobą radość i nadzieję. Dawniej każdy region Polski miał swój tradycyjny sposób zdobienia jaj – nadal różne rodzaje pisanek można oglądać w muzeach etnograficznych. Natomiast w domach robimy pisanki technikami wyniesionymi z domu rodzinnego lub bardziej współczesnymi (mniej czasochłonnymi) sposobami. Rodzaje pisanek Pisanka to dzisiaj potoczna nazwa barwnego wielkanocnego jajka. Zapoznaj swoje dziecko z rodzajami jajek wielkanocnych, co nie tylko pogłębi jego wiedzę, lecz także może okazać się zachętą do wspólnego malowania jajek i podtrzymywania pięknej wielkanocnej tradycji. Wspólne dekorowanie jaj to świetny pomysł na zabawę!. Poniżej podpowiadamy, jakie są rodzaje pisanek, które obecnie można zobaczyć w koszyczkach wielkanocnych. 1. Rodzaje jajek wielkanocnych: kraszanki fot. Adobe Stock Kraszanki są jednym z najpopularniejszych rodzajów jajek wielkanocnych. Gotuje się je w barwnym wywarze – to sposób na naturalne farbowanie jajek . Aby woda uzyskała pożądany kolor, najczęściej dodaje się do niej różne rośliny. Dzięki łupinom cebuli wywar nabiera brązowego koloru, obierki z buraków barwią wodę na różowo, płatki nagietka – na niebiesko, zaś na zielono barwi młode żyto. Jeśli chcesz, aby twoje jajka były białe, dodaj do wody octu, a jeżeli chciałbyś uzyskać kolor żółty, dosyp curry lub kurkumy. Kraszanki mają jeden nadany skorupce jaja kolor . Mogą nie być dodatkowo zdobione, ale też kraszankami nazywa się pisanki jednokolorowe, które mają wzory w naturalnym kolorze skorupki jaja. Wzory te wykonywane są poprzez zdrapywanie naniesionego na jajo koloru lub poprzez rysowanie woskiem na niewybarwionym jaju...

naturalne barwniki do jajek pisanek
Adobe Stock
Święta i uroczystości
Naturalne barwniki do jajek – farbowanie jajek bez chemii [PRZEPISY]
Farbowanie jajek naturalnymi barwnikami wpisuje się w dawną tradycję wielkanocną, gdy nie istniały jeszcze gotowe farbki do jajek. Zaopatrz się między innymi w cebulę, kurkumę i czerwoną kapustę. Poznaj nasz przewodnik po naturalnych metodach barwienia jaj.

Farbowanie jajek to nasza wielkanocna tradycja. Możesz kupić gotowe barwniki do jajek, ale lepiej sięgnąć po naturalne sposoby barwienia jaj. Zafarbowane jajka można później ozdobić na wiele różnych sposobów: pomalować farbami, okleić włóczką lub skorupkami albo użyć naklejek. Możecie też zrobić kraszanki . Takich  pomysłów na pisanki jest naprawdę wiele.  Zabarwiając jajka naturalnymi barwnikami, zrobimy najbardziej tradycyjne pisanki. Tylko jak się do tego zabrać? Wszyscy słyszeli o barwieniu jajek w łupinach cebuli – to najpopularniejsza metoda. Łatwych i prostych metod naturalnego farbowania jajek jest jednak znacznie więcej. Prezentujemy te najlepsze. ​Farbowanie jajek naturalnymi barwnikami to też świetny pomysł na pisanki dla dzieci  – maluchy z pewnością doskonale poradzą sobie z takim farbowaniem jajek.  Spis treści :  1.  Farbowanie jajek – o czym warto wiedzieć? 2.  Naturalne barwniki do jajek : Jak naturalnie zabarwić jajka na niebiesko? Jak naturalnie zabarwić jajka na żółto? Jak naturalnie zafarbować jajka na brązowo? Jak zabarwić jajka na różowo? Jak naturalnie zabarwić jajka na czerwono? Jak naturalnie zafarbować jajka na zielono? 3.  Barwniki do jajek bez octu Farbowanie jajek – o czym warto wiedzieć? Farbowanie jajek naturalnymi barwnikami będzie o wiele prostsze i da znacznie lepsze efekty, jeśli zastosujesz się do naszych wskazówek. Naturalne barwniki do jajek zwykle nie są tak intensywne jak te chemiczne. Co robić, aby uzyskać najlepszy efekt i najbardziej nasyconą barwę farbowanej naturalnie pisanki? wybieraj jak najbielsze jajka – im jaśniejsza skorupka jajka, tym czystszy i bardziej intensywny kolor pisanki; przetrzyj skorupkę ściereczką nasączoną oliwą – po barwieniu, wystudzeniu i wysuszeniu...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Zmiany w Kodeksie pracy ważne dla rodziców [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Prawo i finanse
Zmiany w Kodeksie pracy  ważne dla rodziców w 2023 roku [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Luiza Słuszniak
wniosek 500 plus 2022
Prawo i finanse
Wniosek 500 plus 2023 – od kiedy? Jak go złożyć przez internet?
Magdalena Drab
wiersz o zimie
Gry i zabawy
Wiersz o zimie: 7 zimowych wierszyków dla maluchów i przedszkolaków
Agnieszka Majchrzak
karnawał
Aktualności
Karnawał – kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku, najciekawsze zwyczaje
Ewa Janczak-Cwil
Sanki dla dzieci
Zakupy
Sanki dla dzieci: z oparciem, drewniane i plastikowe. Jakie sanki dla niemowlaka?
Milena Oszczepalińska
ferie kiedy
Aktualności
Ferie zimowe – terminy dla województw w 2023 roku
Luiza Słuszniak
urlop macierzyński
Prawo i finanse
Urlop macierzyński 2023 – zasady, zmiany w związku z dyrektywą unijną
Ewa Janczak-Cwil
szczęśliwe imiona dla dziewczynek
Imiona
Szczęśliwe imiona dla dziewczynek: imiona oznaczające i przynoszące szczęście. Lista
Magdalena Drab
matura 2023 zmiany
Edukacja
Matura 2023: zmiany. Matematyka, polski, angielski – egzamin będzie łatwiejszy
Magdalena Drab
miód na przeziębienie
Zdrowie
Miód na przeziębienie – jaki jest najlepszy?
Małgorzata Wódz
AMR, jak często kąpać noworodka
Noworodek
Jak często kąpać noworodka: co ile dni kąpać latem i zimą? Zalecenia
Magdalena Drab
maski karnawałowe dla dzieci
Gry i zabawy
Maski karnawałowe dla dzieci: jak zrobić (krok po kroku) + maski do druku
Karolina Stępniewska
sposoby na zaparcia w ciąży
Zdrowie w ciąży
Sposoby na zaparcia w ciąży: najlepsze są te domowe i naturalne
Sylwia Niemczyk
kalendarz szczepień 2022
Zdrowie
Kalendarz szczepień 2023: szczepienia obowiązkowe i zalecane [PROGRAM SZCZEPIEŃ OCHRONNYCH] ​
Luiza Słuszniak
Królik dla niemowlaka
Dieta
Królik dla niemowlaka: jak go przygotować, od kiedy można go podać [PLUS PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Ząbkowanie dziecka
Zdrowie
Ząbkowanie dziecka – kiedy się zaczyna, ile trwa i jakie są objawy?
Magdalena Drab
Dodatki do zasiłku rodzinnego
Prawo i finanse
Dodatki do zasiłku rodzinnego 2023: ile wynosi dodatek szkolny, rehabilitacyjny i na dziecko niepełnosprawne?
Joanna Biegaj
kosmetyki na cellulit i rozstępy po ciąży
Mama
Sprawdzony sposób na piękną skórę po ciąży. Znikną rozstępy, cellulit i flabby skin
Barbara Daszuta