Chcesz zrobić na Wielkanoc jajka decoupage? Super! Potrzebne ci będzie tylko kilka rzeczy i dobre chęci. Nie trzeba mieć talentu ani wybitnej sprawności manualnej. Przyda się za to odrobina cierpliwości, ale bez przesady, bo jajka decoupage to pisanki zrobione techniką oklejania jajka papierem pokrytym wzorami.

Reklama

Jajka decoupage:

Jajka decoupage: co jest potrzebne do ich zrobienia?

Metodą decoupage zdobić można prawdziwe jajka, wydmuszki albo jajeczka styropianowe, plastikowe albo drewniane. Jeśli zamierzasz włączyć do dekorowania dziecko, polecamy dać mu do rąk jaja np. styropianowe czy plastikowe. Na nich nie popęka skorupka i nie będzie powodów do rozpaczy.

Poza jajkami potrzebujesz:

  • papieru ze wzorami, którymi chcesz ozdobić jaja; najlepsze są wzorzyste serwetki,
  • pędzelka
  • miseczki z wodą
  • kleju do papieru typu wikol
  • lakieru
  • ostrych nożyczek.

W sklepach z artykułami dla plastyków są specjalne serwetki do decoupage oraz kleje i akcesoria do tej techniki. Nimi pracuje się lepiej, ale nie są niezbędne, zwłaszcza gdy zamierzasz robić jajka decoupage raz w roku. Jeśli chcesz jednak po nie sięgnąć, warto na początek kupić klej z werniksem – to produkt, który łączy właściwości kleju z lakierem (ok. 25 zł za 200 ml).

Zobacz także

Do wykańczania jaj styropianowych albo plastikowych najlepszy będzie lakier na bazie wody – nie zniszczy tworzywa sztucznego, co może zdarzyć się przy lakierach na bazie rozpuszczalników. Zresztą lakiery bazujące na wodzie są zdrowsze dla artysty, zwłaszcza dla dziecka, a efekt niewiele różni się od tego, jaki uzyskasz, używając lakieru na bazie rozpuszczalników chemicznych. Można też wykorzystać bezbarwny lakier do paznokci.

Jajka decoupage – jak nakładać wzór

Jeśli pracujesz ze zwykłym klejem, dodaj go do wody i wymieszaj. Na pół szklanki wody wystarczy ilość kleju o objętości nieco większej niż objętość orzecha włoskiego.

Wytnij z serwetki wzór. Staraj się zostawić jak najmniejszy margines wokół wzoru. Następnie delikatnie rozwarstw serwetkę tak, aby otrzymać cieniutką warstwę z nadrukiem. Miejsce na jajku, na które chcesz zaaplikować wzór, posmaruj klejem, używając do tego płaskiego pędzelka.

Od razu przyłóż wycięty fragment serwetki z nadrukiem do posmarowanego miejsca. Pędzelkiem nasączonym klejem wygładzaj serwetkę – od środka ku brzegom. Z wyczuciem dociskaj pędzelkiem serwetkę do powierzchni jaja, ale nie trzyj nim za mocno, żeby nie podrzeć serwetki.

jajka decoupage nakładanie wzoru
Adobe Stock

fot. Adobe Stock

Nie przejmuj się, gdy serwetka nieco się pomarszczy. Jajo i tak będzie wyglądać ładnie. Zobaczysz!

Gdy ozdobione jajo decoupage wyschnie, jeśli używasz kleju do tej techniki, jeszcze raz pokryj nim naklejony wzór. Jeśli używasz wody z wikolem, możesz nałożyć na wzór cieniutką warstewkę samego kleju. Następnie odłóż jajo do wyschnięcia.

Wykończenie jajek decoupage

Suche ozdobione jajo decoupage warto polakierować. Można lakierować tylko wzór z marginesem albo całą powierzchnię jaja. Gdy lakier wyschnie, będzie chronił aplikację i podkreśli jej kolory. Najlepiej jest nanieść 2-3 warstwy lakieru – nakładając kolejną po wyschnięciu poprzedniej. Ozdoby wielkanocne – jajka decoupage – gotowe!

Jajka decoupage – porady

Możesz pokryć wzorem fragment jaja lub całą jego powierzchnię. Aby zrobić to drugie, trzeba kawałkami na nosić fragmenty serwetki ze wzorami tak, aż zakryją całą skorupkę. Możesz także oklejać jajo wkoło, nakładając na jego powierzchnię wzorzysty pasek serwetki tak jak na zdjęciu poniżej.

jajka decoupage wzór nakładany z paska
Adobe Stock

fot. Adobe Stock

Do zdobienia jajek decoupage na Wielkanoc, można użyć zwykłych serwetek z wielkanocnym albo ludowym wzorem.

Na jedno jajo można nałożyć wzory z różnych serwetek! Z jednej wziąć np. kwiaty, a z innej listki. Dlatego użyj wyobraźni i baw się dobrze, robiąc jajka decoupage. Dla dziecka to też będzie fajna zabawa.

Więcej o ozdobach wielkanocnych:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama