Kurze, przepiórcze, a może kacze? Oto najlepsze jajka dla dzieci
Choć jajka kurze jadamy najczęściej, warto spróbować też jajek innych ptaków, np. kaczych czy indyczych. Całe jajko możesz podać dziecku już po 4. miesiącu życia. Zobacz, czym różnią się jajka pochodzące od różnych ptaków.
1 z 7
Jajka warto i należy jeść nie tylko z okazji Wielkanocy. Są niezwykle wartościowe. I choć kiedyś radzono jeść jajka w ograniczonych ilościach ze względu na to, że zawierają cholesterol, to teraz już specjaliści zgodzili się, że jedynym ograniczeniem powinien być zdrowy rozsądek.
Co wartościowego zawierają jajka?
Żółtko jajka to przede wszystkim bardzo cenne źródło żelaza. Jajka zawierają też najwyższej jakości białko. Obfitują w witaminy A, D i z grupy B (B2). Dostarczają również pewnych ilości siarki, potasu, fosforu, magnezu, chloru i miedzi. Żółtko to bogate źródło cynku i lecytyny. Jedna trzecia masy jajka to tłuszcz – przeważają w nim jednak dobre jedno- i wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Takie tłuszcze zawiera także pokarm kobiecy, a są one niezbędne do rozwoju układu nerwowego niemowląt.
Zobacz też: Rozszerzanie diety po nowemu - w jakiej kolejności podawać nowości? Nowe zalecenia na 2017 r.
2 z 7
Jajka kurze
Są najpopularniejsze. Są ważnym źródłem białka najzdrowsze są jajka od kur z wolnego wybiegu i z hodowli ekologicznych, np. od kury zielononóżki (są małe, białe, lekko podłużne).
3 z 7
Jajka przepiórcze
Smakiem najbardziej zbliżone są do kurzych. Często podaje się jej dzieciom uczulonym na białka jajka kurzego – 3-4 zastępują jedno jajko kurze. Mają dość duże żółtka w proporcji do białka i więcej składników mineralnych (żelaza, wapnia, fosforu) oraz witaminy B2 niż jajka kurze.
4 z 7
Jajka kacze
Rzadko się je jada, bo dość łatwo zakażają się salmonellą (mają porowatą skorupkę). Mają jednak duże żółtka, są bardziej intensywne w smaku i większe niż kurze. Zawierają także więcej białka, tłuszczu i cholesterolu od kurzych.
Zobacz też: Jak podawać jajko niemowlakowi?
5 z 7
Jajka strusie
To największe jajka na świecie (na zdjęciu można porównać wielkość jajka strusiego z kurzym). Jedno waży przeciętnie półtora kilograma, a na twardo trzeba je gotować około półtorej godziny. Żółtko zawiera dużo wielonienasyconych kwasów tłuszczowych.
6 z 7
Jajka gęsie
Są dużo większe od kaczych i indyczych. Jajka gęsie są pożywne, ale ciężkostrawne, bo podobnie jak kacze są dość tłuste. Mają też oleisty smak.
Zobacz też: 7 faktów o jajku
7 z 7
Jajka indycze
Są dużo większe od jajek kurzych. Jajka indycze mają podobną ilość białka i tyle samo tłuszczu co kurze, ale znacznie więcej cholesterolu oraz cennego żelaza.