W której klasie dziecko idzie do komunii? Wcale nie musi mieć 10 lat
Rodzice nie zawsze wiedzą, w której klasie jest pierwsza komunia święta. Można sprawdzić według rocznika i w ten sposób dowiedzieć się, w jakim wieku dziecko idzie do komunii. Prościej jednak dopasować termin do poziomu edukacji szkolnej. Wyjaśniamy, w której klasie dziecko powinno przystąpić do pierwszej komunii i czym jest wczesna komunia.

W której klasie dziecko idzie do Pierwszej Komunii Świętej? Odpowiedź brzmi: w trzeciej klasie. Czasem jednak do komunii przystępują też dzieci w młodszym wieku. Wyjaśniamy, co to jest wczesna komunia, i kiedy do Pierwszej Komunii pójdą kolejne roczniki. Sprawdź, ile lat trzeba mieć, żeby iść do Komunii Świętej.
Spis treści:
- W której klasie jest pierwsza komunia święta?
- Wczesna komunia święta — od kiedy?
- Roczniki — kiedy komunia?
- W jakim wieku Pierwsza Komunia Święta? Inne warunki
W której klasie jest pierwsza komunia święta?
Dziecko idzie do pierwszej komunii świętej w określonym wieku – zgodnie z aktualnymi zasadami w Polsce do komunii przystępują 10-latki. Pierwsza komunia odbywa się więc w trzeciej klasie szkoły podstawowej.
Ale dlaczego wielu rodziców jest zagubionych i szuka informacji o tym, w której klasie jest Pierwsza Komunia Święta? Jeszcze do niedawna do Pierwszej Komunii szły dzieci w wieku 8 lat, a zatem uczniowie drugiej klasy. Kiedy jednak obniżono wiek szkolny, zmiany wprowadziła także Komisja Wychowania Katolickiego Episkopatu Polski. Ile więc trzeba mieć lat? Ustalono, że minimalny wiek na przyjęcie Eucharystii to rocznikowo 10 lat, a więc trzecia klasa podstawówki.
Wczesna komunia święta: od kiedy?
Choć wg Kościoła tzw. wiek rozumu wynosi dopiero 7 lat, w niektórych parafiach do Pierwszej Komunii świętej mogą przystępować młodsze dzieci – w wieku 5 i 6 lat, a więc maluchy, które jeszcze nie rozpoczęły nauki w szkole podstawowej. Tzw. wczesna komunia to decyzja rodziców, którzy najczęściej kierują się głęboką wiarą i chęcią dopuszczenia małego dziecka do łask wynikających z tego sakramentu.
W przypadku wczesnej komunii dziecko musi przejść cały proces przygotowania do przyjęcia Eucharystii. Ale to nie wszystko: np. w archidiecezji katowickiej obowiązuje instrukcja, zgodnie z którą do wczesnej Komunii Świętej można dopuścić dzieci, których rodzice żyją w związku małżeńskim i regularnie praktykują. Ponadto muszą oni uczestniczyć razem z dziećmi w przygotowaniach do Pierwszej Komunii, a potem przystępować z nimi do spowiedzi i komunii co najmniej raz w miesiącu.
Ciekawostka: w pierwszych wiekach chrześcijaństwa udzielano Pierwszej Komunii świętej niemowlętom tuż po chrzcie. Zaczęto jednak odchodzić od tej praktyki z powodu dużego ryzyka profanacji. W XIII wieku na Soborze Laterańskim IV zdecydowano, że zanim dzieci przystąpią do pierwszej komunii świętej, muszą osiągnąć umiejętność „używania rozumu” (za wiek graniczny uznawano 7 lat). Potem przesuwano jeszcze termin pierwszej komunii na wiek 14 i 10 lat.
Roczniki: kiedy komunia?
Warto dokładnie sprawdzić, kiedy do Pierwszej Komunii powinno iść dziecko urodzone w konkretnym roku. Aby się tego dowiedzieć, wystarczy pamiętać, że Pierwsza Komunia odbywa się w III klasie szkoły podstawowej (a nie tak jak dawniej, w II klasie podstawówki). A zatem:
- 2025: komunia dla rocznika 2015
- 2026: komunia dla rocznika 2016
- 2027: komunia dla rocznika 2017 itd.
Warto o tym wiedzieć, by nie musieć w ostatniej chwili szukać wolnych miejsc w restauracjach. W niektórych miastach w sezonie komunijnym lokale gastronomiczne przeżywają prawdziwe oblężenie. Im więcej czasu, tym bardziej szczegółowo można zaplanować wydatki (np. ile dać na komunię) czy wybrać idealną fryzurę komunijną dla dziewczynki.
W jakim wieku pierwsza komunia święta? Inne warunki
Aby przystąpić do Pierwszej Komunii Świętej, dzieci muszą spełnić kilka warunków, które mogą się nieco różnić w zależności od parafii. Poza osiągnięciem minimalnego wieku warunki dopuszczenia do Pierwszej Komunii zazwyczaj obejmują:
- Przygotowanie katechetyczne: Dzieci powinny uczestniczyć w katechezie, która przygotowuje je do przyjęcia Eucharystii. Katecheza może odbywać się w ramach lekcji religii w szkole lub w parafii.
- Sakrament chrztu: Dzieci muszą być ochrzczone. Jeśli dziecko nie jest ochrzczone, konieczne będzie najpierw przyjęcie sakramentu chrztu.
- Zrozumienie sakramentu: Dziecko powinno mieć podstawowe zrozumienie, czym jest Eucharystia i jakie ma znaczenie w życiu katolika. W ramach przygotowań dzieci często uczą się o tym, co to znaczy przyjąć Komunię Świętą.
- Spowiedź: Zazwyczaj dzieci przed przystąpieniem do Pierwszej Komunii powinny również przystąpić do pierwszej spowiedzi, aby mogły w pełni uczestniczyć w sakramencie Eucharystii.
- Zaangażowanie rodziców: Rodzice lub opiekunowie dziecka powinni być aktywnymi uczestnikami procesu przygotowania, wspierając swoje dziecko w nauce i duchowym wzroście.
Warto skonsultować się z lokalnym duszpasterzem lub katechetą, aby uzyskać szczegółowe informacje dotyczące wymagań co do Komunii Świętej w konkretnej parafii.
Zobacz też: