Jeśli nie wiesz, co wkładamy do koszyczka wielkanocnego, możesz skorzystać z naszej ściągi. Przy okazji wytłumacz dziecku, dlaczego wybieramy właśnie te produkty. W Wielką Sobotę święci się wybrane pokarmy w kościołach, a potem dzieli się nimi podczas wielkanocnego śniadania. Dzieci uwielbiają pomagać rodzicom w przygotowaniach do świąt, zaproponuj więc maluchowi wspólne spakowanie święconki.

Reklama

Co wkładamy do koszyczka wielkanocnego?

Tradycja nakazuje, by w koszyczku wielkanocnym znalazły się produkty, które później pojawią się na wielkanocnym stole. Każdy z nich ma swoją symbolikę. To, co wkładamy do koszyczka wielkanocnego, ma zapewnić zdrowie, pomyślność i dostatek na cały rok. Chleb jest najważniejszym z symboli – oznacza ciało Pana Jezusa.

Poza dbaniem o zawartość wiele osób stara się także pięknie przyozdobić koszyczek – np. gałązkami bukszpanu, eleganckimi serwetkami. Niektóre koszyczki są duże i okazałe, inne skromniejsze, jednak tym, co je łączy, jest ich symbolika w postaci włożonych do środka produktów.

Produkty do koszyczka wielkanocnego: lista

Oto lista obowiązkowych produktów do święconki oraz ich symbolika:

  • Mięso – zapewnia zdrowie, płodność i dostatek. Święci się przede wszystkim wędlinę, np. kawałek szynki, kiełbasy.
  • Sól oznacza prostotę życia. Dodaje potrawom smaku, chroni przed zepsuciem i ma właściwości oczyszczające. Kiedyś wierzono, że potrafi odstraszyć zło.
  • ​​Jajko – jest znakiem zwycięstwa nad śmiercią, odradzającego się życia i płodności. Do koszyczka wkładamy jajka ugotowane na twardo. Najczęściej są to pisanki.
  • Baranek oznacza pokorę i łagodność. Ten z czerwoną chorągiewką jest symbolem Chrystusa Zmartwychwstałego.
  • Chleb – to pokarm podstawowy symbolizujący Ciało Chrystusa, gwarantujący dobrobyt i pomyślność. Święci się zwykle kilka kromek chleba.

Produkty nieobowiązkowe do koszyczka wielkanocnego:

  • Pieprz – zwykle święci się zmielony pieprz czarny – symbol gorzkich ziół. Posypujemy nim (i solą) jajko, którym dzielimy się w świąteczną niedzielę.
  • Chrzan – symbolizuje zdrowie i ma zapewnić dobre samopoczucie przez cały rok.
  • Ser – to symbol przymierza i współpracy pomiędzy człowiekiem a zwierzętami.
  • Ciasto – jest symbolem umiejętności i doskonałości. Najlepiej włożyć do koszyczka np. kawałek baby wielkanocnej domowego wypieku.

Zobacz też:

Zobacz także
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama