Wigilia klasowa: jak ją przygotować? [pomysły, potrawy]
W okresie świątecznym w szkołach organizowana jest wigilia klasowa. Zazwyczaj urządza się ją ostatniego dnia przed rozpoczęciem przerwy świątecznej. Sprawdź nasze pomysły na szkolną wigilię. Podpowiadamy również, jakie potrawy warto przygotować.
Wigilia klasowa często odbywa się w trakcie godziny wychowawczej. To, jak będzie wyglądać, zależy od ustaleń danej klasy. Zazwyczaj uczniowie wspólnie z rodzicami dbają, by na klasowym stole wigilijnym pojawiło się kilka świątecznych potraw, słodkości i owoce. Wspólnie z wychowawcą uczniowie śpiewają kolędy, składają sobie życzenia i łamią się opłatkiem. Czasami w trakcie tej uroczystości rozdawane są również prezenty, choć zazwyczaj odbywa się to 6 grudnia, czyli w Mikołajki. Podpowiadamy, co przygotować na wigilię klasową, jak się ubrać oraz w jaki sposób urządzić takie spotkanie.
Spis treści:
- Pomysły na wigilię klasową
- Wigilia klasowa – potrawy
- Co przynieść na wigilię klasową: lista
- W co się ubrać na wigilię klasową?
Pomysły na wigilię klasową
Uczniowie przede wszystkim powinni zadbać o świąteczny wystrój klasy. Mogą ją udekorować ręcznie robionymi ozdobami, świątecznymi łańcuchami i światełkami. Niektóre klasy decydują się też na zakup świątecznej choinki. Wigilijny stół (który zazwyczaj jest zrobiony z kilku połączonych ławek) można przykryć białym obrusem, co wprowadzi jeszcze bardziej odświętny klimat. Typowa wigilia klasowa to przede wszystkim:
Śpiewanie kolęd
Jest to wspaniała tradycja, którą warto kultywować również w szkole. Zaśpiewajcie razem kolędy. Uczniowie, którzy potrafią grać na jakimś instrumencie, mogą przygrywać w rytm pastorałek. Dobrym pomysłem jest także odtworzenie kolęd z magnetofonu.
Życzenia świąteczne
Element, bez którego nie może się odbyć żadna wigilia (nawet ta klasowa!). Dzięki życzeniom można wyrazić sympatię do kogoś. Wzajemna życzliwość naprawdę potrafi zdziałać cuda! Ten zwyczaj może być powodem nie tylko uśmiechu na twarzach uczniów, ale też... śmiechu, jeśli życzenia będą zabawne i z przymrużeniem oka.
Zabawy świąteczne
Kalambury, quizy, tematyczne gry dla całej klasy to świetny pomysł na miłe spędzenie czasu podczas wigilii klasowej. Możecie też pobawić się w świąteczne karaoke, śpiewając typowo bożonarodzeniowe piosenki.
Opowiadanie o świątecznych tradycjach
Podczas wigilii klasowej warto przypomnieć sobie bożonarodzeniowe tradycje. Może ktoś z was zna jakieś ciekawostki na ten temat? Opowiedzcie również, jak spędza się święta Bożego Narodzenia u was w domu. Mogę pojawić się różnice, np. niektóre rodziny w Wigilię jedzą barszcz czerwony, a inne – zupę grzybową.
Wręczenie prezentów
Choć zazwyczaj robi się to 6 grudnia, to również przed wigilią uczniowie mogą obdarować się podarkami. Jeżeli pozwala na to klasowy budżet – rada rodziców może kupić dla każdego ucznia jakiś świąteczny drobiazg, np. świeczkę, figurkę aniołka lub choinki. Nie zapomnijcie również o wyjątkowym drobiazgu dla nauczyciela!
Świąteczne kino klasowe
Oglądanie filmu lub bajki o tematyce świątecznej to wspaniała rozrywka dla całej klasy. W końcu kto nie lubi świątecznych filmów? Pamiętajcie jednak, by wcześniej wybrać to, co chcecie obejrzeć, żeby nie tracić czasu na decydowanie podczas wigilii klasowej.
Wigilia klasowa – potrawy
Na wigilię klasową zwykle kupowane są soki, owoce i jakieś słodkości. W przypadku tego spotkania chodzi przecież przede wszystkim o wspaniałą świąteczną atmosferę, którą tworzą ludzie. Jeśli jednak chcecie do tematu podejść ambitnie, można przygotować kilka tradycyjnych potraw wigilijnych. Oczywiście, nie musi się pojawić ich aż dwanaście. Warto zadbać, by były to te najbardziej popularne, ale też... lubiane przez dzieci oraz łatwe i szybkie w przygotowaniu.
Co można przygotować na wigilię klasową?
Barszcz czerwony z uszkami (już sam zapach przywołuje magię świąt), ale pod warunkiem, że mamy go jak podgrzać w szkole. Nie musi być gotowany na burakach. Na szkolną wigilię sprawdzi się też gotowy tylko doprawiony barszcz z kartoników, który można kupić w sklepie. Dzieciom z pewnością posmakuje też kutia – słodka potrawa kuchni kresowej (również można kupić gotową) oraz kluski z makiem (do zrobienia w domu, ale nie jest to potrawa czasochłonna).
Jeśli nie umiecie sobie wyobrazić wigilii bez tradycyjnych potraw, możecie przygotować także pierogi z kapustą i grzybami. Większość dzieci uwielbia wszystkie pierogi, więc będzie to strzał w dziesiątkę, ale również pod warunkiem, że można będzie je podać na ciepło. Obowiązkowym punktem wigilijnego menu są także świąteczne ciasta: makowiec i piernik, a także mandarynki i pomarańcze, które od lat kojarzą się ze świętami Bożego Narodzenia.
Do picia lepiej kupić soki, bo tradycyjny świąteczny napój, czyli kompot z suszu, rzadko jest lubiany przez dzieci.
Podczas wigilii klasowej warto zrezygnować z potraw, które raczej nie przypadną dzieciom do gustu, a dodatkowo są czasochłonne. To między innymi:
- ryba w galarecie,
- karp smażony,
- kapusta wigilijna,
- ryba po grecku,
- śledzie.
Co przynieść na wigilię klasową: lista
W sieci krąży mem o tzw. wigilijnym „starter paku”, na którym to znajdują się zdjęcia mandarynek i paluszków. Trzeba przyznać, że to wyjątkowo realistyczny mem, ponieważ potrawy na wigiliach klasowych wyglądają niemal tak samo od co najmniej dwudziestu lat. Co więc przynieść na wigilię klasową, aby każdy był zadowolony?
Owoce i potrawy
- mandarynki
- pomarańcze
- gruszki
- jabłka
- banany
- chrupki (najlepiej zdrowe, pieczone)
- paluszki (z przyprawami, pieczone)
- domowe pierniczki
- sałatki (np. jarzynowa, buraczkowa, „szuba”)
- pierogi
- krokiety
- uszka
- barszcz czerwony
- sernik
- makowiec
Napoje:
- sok 100% owocowy
- sok z przyprawami (np. imbirem i goździkami)
- woda
- domowa lemoniada
Dodatki:
- talerzyki papierowe z motywem świątecznym, zamiast plastikowych
- obrus (najlepiej z świątecznymi motywami)
- serwetki z motywem świątecznym
- świąteczny świecznik
W co się ubrać na wigilię klasową?
Na wigilię klasową można ubrać się elegancko (nie musi to być jednak strój galowy). Biała koszula i np. jeansy będą odpowiednie na tę okazję. Dobrym pomysłem jest także nawiązanie swoim ubiorem do świąt Bożego Narodzenia, czyli założenie czapki Mikołaja albo sweterka świątecznego lub po prostu ubranie czegoś w kolorze czerwonym lub zielonym. To właśnie te kolory najbardziej kojarzą nam się ze świątecznym klimatem. Fajnym pomysłem są też świąteczne dodatki, np. muszka, krawat, a w przypadku dziewczyn – kolczyki lub naszyjnik.
Zobacz także: