Pieniądze z komunii
AdobeStock
Święta i uroczystości

Pieniądze z komunii: na co wydają je rodzice i czy mają do tego prawo?

Pieniądze z komunii to zazwyczaj drażliwy temat. Dzieci często po latach pytają: „Gdzie są moje pieniądze z komunii?”, a rodzice wskazują na lodówkę, meble czy komputer, które za nie kupili. Sprawdź, czy rodzice mają prawo przywłaszczać sobie pieniądze z komunii, które de facto należą do dziecka.

Pieniądze z komunii w teorii powinny być przeznaczona dla dziecka, w praktyce zazwyczaj jednak korzystają z nich rodzice. Koperta z gotówką to najpopularniejsza forma komunijnego prezentu. I choć coraz więcej osób sprzeciwia się temu, cokolwiek dziwnemu, zwyczajowi, to jednak każdego roku komunijne koperty pękają w szwach, bo sumy, które są do nich wkładane, są coraz wyższe. Tylko co później dzieje się z pieniędzmi z komunii? Najczęściej od razu pieczę nad nimi przejmują rodzice, raczej nie po to, by odłożyć je i przekazać dziecku, gdy będzie dorosłe. Zazwyczaj dzieje się to, by zaspokoić dziecka (lub swoje) bieżące potrzeby. A że uzbierane sumy sięgają często rzędu kilku tysięcy złotych, można za nie kupić wiele rzeczy.

Spis treści:

  1. Co można kupić za pieniądze z komunii?
  2. Pieniądze z komunii: czy rodzice mają do nich prawo?
  3. ​Drogie prezenty i pieniądze z okazji komunii: czy to ma sens?

Sennik: dziecko – znaczenie snów, w których pojawiają się dzieci

Co można kupić za pieniądze z komunii?

Zdarza się, że pieniądze z komunii wydawane są na:

  • nowe meble,
  • sprzęt RTV lub AGD,
  • sprzęty elektroniczne.

 


Czasami część kwoty rodzice przeznaczają na zakup:

  • jakiejś pamiątki dla dziecka, np. biżuterii, zegarka,
  • spełnienia marzenia latorośli, na które dotąd nie mogli sobie pozwolić, bo zawsze były inne wydatki.

 

Pieniądze z komunii: czy rodzice mają do nich prawo?

Z prawnego punktu widzenia sprawa ta nie jest taka oczywista. Kodeks rodzinny i opiekuńczy stanowi, że rodzice mają prawo do zarządzania majątkiem swoich dzieci, ale nie mogą traktować go jak własny. Wydawanie pieniędzy dzieci niezgodnie z ich wolą jest przywłaszczeniem, które jest karalne – grozi za nie kara pozbawienia wolności od 3. miesięcy do 5 lat (art. 284 Kodeksu karnego).

Oczywiście jest mało prawdopodobne, że dziecko złoży do prokuratury doniesienie o popełnieniu przestępstwa przez swoich rodziców, dlatego w praktyce przepis ten w odniesieniu do pieniędzy z komunii jest raczej martwy. Nie zmienia to jednak faktu, że rodzice, przejmując komunijne koperty i wydając zawarte w nich kwoty na własne cele, postępują nieuczciwie.

Drogie prezenty i pieniądze z okazji komunii: czy to ma sens?

Pozostaje jeszcze sprawa zasadności tego rodzaju prezentów dawanych przy okazji uroczystości, która powinna mieć wyłącznie wymiar duchowy.

Zobacz także: Limuzyną do komunii? Czemu nie!

Sakrament Pierwszej Komunii Świętej to, według nauki Kościoła katolickiego, uroczystość, gdy po raz pierwszy dziecko może w pełni uczestniczyć we mszy świętej. Przyjmując komunię, przyjmuje ciało Jezusa, co ma ogromny wymiar duchowy. Towarzyszące komunii drogie prezenty, czy to rzeczowe, czy w postaci gotówki, spychają prawdziwe znaczenie tego wydarzenia na dalszy plan. Jeśli dziecko po komunii najbardziej cieszy się z podarunków, a nie z faktu przyjęcia pana Jezusa, to może warto postawić sobie pytanie, po co w ogóle posyłać je do tego sakramentu.

Zobacz także:

Jak się ubrać na komunię dziecka? Porady i inspiracje
adobe stock
Aktualności
Jak się ubrać na komunię dziecka? Porady i inspiracje
Czeka Cię komunia dziecka, ale zupełnie nie masz pomysłu, w co się ubrać? W materiale wideo przedstawiamy sprawdzone i odpowiednie do okoliczności stroje, które pozwolą ci jednocześnie wyglądać elegancko i czuć się swobodnie!

Pierwsza Komunia Święta to wydarzenie ważne zarówno dla dziecka, jak i jego rodziców. Podniosły charakter okoliczności sprawia, że święto zostaje w pamięci bliskich na długo. Bardzo często jest także uwieczniane na zdjęciach. W tym szczególnym dla rodziny dniu warto postawić na stylizację psującą do charakteru uroczystości, czyli wybrać dłuższe kroje i zakryć ramiona – wszak pierwsza komunia święta to przecież uroczystość kościelna. Jakie fasony i długości będą odpowiednie dla mam?  Co podpowiada dress-code? Najważniejsze jest kierowanie się zasadą stosowności. Pamiętaj, aby dopasować strój do sytuacji. Komunia to uroczystość religijna, która odbywa się w świątyni. Twoja stylizacja nie powinna być wyzywająca, ani niechlujna. W tym dniu warto postawić na prostotę i elegancję . Jeśli chcesz wybrać sukienkę, która jest na ramiączkach, pamiętaj, aby zadbać o marynarkę, szal lub żakiet. Ramiona w kościele powinny być zakryte. Długość sukienki powinna sięgać kolan, lub być dłuższa, a dekolt powinien być skromny. Jaki wybrać krój? Twoja stylizacja musi być przede wszystkim dopasowana do sylwetki . Ważne, aby była w dobrym rozmiarze – dopasowana, ale niezbyt obcisła. Jeśli borykasz się z niedoskonałościami figury, postaw na ołówkową sukienkę lub spódnicę midi, najlepiej w ciemnym kolorze, które wysmuklą nogi, brzuch i biodra. Góra stroju powinna być jaśniejsza, to stworzy kontrast i nada stylizacji wiosennej świeżości. Prostą sukienkę w stonowanym kolorze możesz uzupełnić o ciekawą biżuterię, odważniejszy kolor marynarki lub butów . Pamiętaj, aby wszystkie elementy garderoby tworzyły spójną całość. Dobrze, aby twój ubiór komponował się z wyglądem partnera i był na podobnym poziomie elegancji oraz formalności. Weź pod uwagę praktyczność stroju Strój dla mamy na komunię dziecka, oprócz elegancji powinien...

Pierwsza komunia święta
Adobe Stock
Święta i uroczystości
Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)
Jaki prezent na komunię wybrać? To duże wyzwanie nie tylko dla rodziców dziecka, lecz także chrzestnych czy dziadków. Pierwsza komunia święta jest ważnym wydarzeniem w życiu małego katolika, dlatego warto się postarać, by prezent na komunię był przemyślany, dobrze wspominany oraz by sprawił dziecku radość.

Prezent na komunię – zgodnie z tradycją – powinien nawiązywać do charakteru uroczystości, a więc najlepiej, aby przypominał dziecku o okazji, z powodu której ten prezent otrzymało. Od wielu lat obserwujemy jednak inne podejście. Wydaje się, że obecnie prezent na komunię ma być funkcjonalny i dostosowany do potrzeb dziecka. My polecamy zarówno religijne, tradycyjne i najpopularniejsze prezenty na komunię, jak i te mniej oczywiste oraz nietypowe. Spis treści: Jaki prezent na komunię? Tradycyjne prezenty na komunię Modne prezenty na komunię Oryginalne prezenty na komunię Jaki prezent na komunię? Moda na prezenty komunijne szybko się zmienia i... chyba coraz mniej nawiązuje do duchowego aspektu uroczystości. Na pewno wiele zależy od tego, jakie podejście do samej komunii ma rodzina dziecka. Dla jednych nie do pomyślenia są drogie prezenty na komunię, które nie mają nic wspólnego z religijnym wymiarem sakramentu. Dla innych liczą się jedynie kosztowne i modne gadżety, bo to one świadczą o randze całego wydarzenia. Jak znaleźć złoty środek? Niezależnie od tego, czy wybierzemy tradycyjny, czy bardziej nowoczesny prezent, warto, żeby był on przemyślany. Zastanówmy się, co najbardziej przyda się dziecku. Warto też pomyśleć o czymś, co nada prezentowi bardziej osobistego charakteru. Możesz np. dołączyć do prezentu krótkie życzenia komunijne albo wygrawerować na biżuterii specjalną dedykację. Oto lista z naszymi pomysłami na prezent komunijny w 2022 roku: to prezenty na komunię dla chłopców i prezenty na komunię dla dziewczynek , modne oraz tradycyjne: Tradycyjne prezenty na komunię Pismo święte Dla każdego katolika Biblia jest niewątpliwie najcenniejszym z prezentów. Zarówno w sklepie z dewocjonaliami, jak i księgarni znajdziemy różne rodzaje Pisma Świętego: z...

podatek od prezentu na komunię świętą
Adobe Stock
Aktualności
Drogi prezent na komunię? - rodzicu musisz za to oddać pieniądze państwu!
Twoje dziecko dostało drogi prezent na komunię? Nie ma się co cieszyć - państwo położy rękę na twoich pieniądzach. Zobacz, ile trzeba mu oddać. To mogą być spore sumy.

Tradycja jest taka, że przystąpienie dziecka do komunii świętej z reguły odbywa się w polskich domach "na bogato". Nie szczędzi się na stroju komunijnym dziecka, przyjęciu dla gości i na prezentach. A wśród tych od wielu lat na topie jest kosztowna elektronika w postaci smartfonów, tabletów, aparatów cyfrowych, konsoli do gier, a nawet dronów i quadów. Bardzo drogo. Na koniec do waszych drzwi zapuka fiskus i poprosi o odprowadzenie od komunijnych prezentów podatku . No cóż, jak mówili starożytni Rzymianie: Dura lex, sed lex (Twarde prawo, ale prawo). Komunijny prezent to darowizna Rodzice obdarowanych dzieci muszą zapłacić podatek od cenniejszych upominków - przypomina dziennik "Rzeczpospolita". "Prezent na komunię to klasyczna darowizna , od której należy zapłacić podatek" - ocenił w rozmowie z gazetą doradca podatkowy Paweł Satkiewicz. "Istnieją zwolnienia, ale nietrudno przekroczyć limit ulgi, zwłaszcza jeśli upominki dają niespokrewnione osoby, np. rodzic chrzestny" - dodał doradca. Przedstawiciele Ministerstwa Finansów potwierdzili, że otrzymanie darowizny wiąże się z obowiązkiem podatkowym. "Wszystko zależy od wartości prezentu i stopnia pokrewieństwa (tzw. grupy podatkowej) pomiędzy wręczającym a obdarowanym" - zaznaczono. Resort ostrzega, że "weryfikacja wywiązywania się z obowiązków w zakresie podatków od spadków i darowizn może następować w toku czynności sprawdzających , kontroli i postępowań podatkowych . Jak podkreśla, "nieprawidłowości ujawniane są przy weryfikowaniu źródeł pochodzenia majątku". Najtaniej wychodzi od najbliższej rodziny Jako przykład gazeta podała np. dziadka, który przekazał wnuczkowi z okazji komunii świętej 50 tys. złotych (ze względu na pokrewieństwo dziadek należy do tzw. zerowej grupy podatkowej). Taki prezent może być zwolniony z podatku, ale pod dwoma...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj