Sianko pod obrusem: co symbolizuje i dlaczego kładziemy je w wigilię?
Dawniej na stół lub ławę, przy której siadano do wigilijnej wieczerzy, kładziono zboże, słomę lub siano. Współcześnie pod obrus wkłada się najczęściej siano. Wyjaśniamy, jakie ma to znaczenie oraz co zrobić z siankiem wigilijnym po skończonej wieczerzy.
Umieszczanie siana na wigilijnym stole to jedna z najpowszechniejszych tradycji bożonarodzeniowych. Najczęściej siano kładzie się pod obrusem, rzadziej – na obrusie, a jeszcze rzadziej – pod stołem lub na krzesłach. W bardzo nielicznych przypadkach można spotkać się ze zwyczajem umieszczania wigilijnego sianka pod choinką. Jedno jest pewne — sianko w wigilijny wieczór dla wielu z nas ma większe znaczenie niż wieszanie jemioły.
Spis treści:
- Dlaczego kładziemy sianko pod obrusem
- Co symbolizuje sianko wigilijne
- Co zrobić z siankiem po wigilijnej wieczerzy
Dlaczego kładziemy sianko pod obrusem
Badacze najdawniejszych zwyczajów ludowych zwracają uwagę, że znacznie siana (a także słomy czy zbóż) miało w wigilijny wieczór sens szczególny. Niewykluczone, że tradycja ta sięga czasów pogańskich, kiedy jeszcze jesienno-zimowe święta miały charakter związany z kultem zmarłych. Siano — jako sucha trawa — miałyby mieć związek z obumieraniem.
Najczęściej wskazuje się jednak na związek sianka wigilijnego z sianem, na którym przyszedł na świat mały Jezus. Zwyczaj ten, przekazywany z pokolenia na pokolenie, przetrwał do dziś w formie symbolicznej — z reguły pod obrus wkładamy niewielką ilość sianka, podczas gdy nasi przodkowie nakrywali nim cały blat ławy czy stołu.
Co symbolizuje sianko wigilijne
Narodzenie Syna Bożego na sianie wskazuje na to, jak ubodzy byli Maryja i Józef. Jednocześnie oznacza też skromność, która towarzyszyła narodzeniu Jezusa w stajence. Mimo to właśnie sianko pod obrusem ma zapewnić domownikom dobrobyt i szczęście.
W dawnych czasach wigilijne sianko było nie tylko symbolem, ale także służyło do wróżenia. Musisz wiedzieć, że nasi przodkowie przywiązywali ogromną wagę do wigilijnych wróżb. To, co przyniesie kolejny rok, próbowano odgadnąć, m.in. wyciągając spod obrusa źdźbła siana. Im źdźbło było dłuższe i prostsze, tym dłuższe i zdrowsze życie zapowiadało. Krótkie, ukruszone źdźbło mogło oznaczać nie tylko kłopoty ze zdrowiem lub śmierć, ale też bardzo skromne plony.
Co zrobić z siankiem po wigilijnej wieczerzy
Dawniej siano towarzyszące wigilii noszono zwierzętom gospodarskim. Współcześnie wiele osób uważa, że najlepiej jest je spalić lub zakopać, podobnie jak w przypadku skorupek z poświęconych na Wielkanoc jajek. Pozostali wyrzucają sianko, kiedy tylko spełni swoją rolę.
Zobacz także: