Jak zrobić palmę wielkanocną: tradycyjną, egzotyczną, z bukszpanu lub papieru
Jeżeli zastanawiasz się, jak samodzielnie zrobić palmę wielkanocną, mamy 5 różnych propozycji: od tych „egzotycznych” po bardzo tradycyjne. Tłumaczymy, jak zrobić palmy wielkanocne krok po kroku.
- Joanna Biegaj
Palma wielkanocna to symbol odradzającego się życia. Robi się ją na Niedzielę Palmową, która rozpoczyna tydzień przygotowań do Wielkanocy. To czas nadziei na zmiany i na odrodzenie się życia po zimie.
Podajemy sposób wykonania prostej palmy i podpowiadamy, jak zrobić ją z rzeczy, które macie w domu. Mało jest tak kolorowych i zwiastujących nadzieję świąt, jak Wielkanoc. Także dla dzieci są to niezapomniane chwile. Kolorowanie jajek, szykowanie koszyczka ze święconką, szukanie słodyczy od zajączka i śmigus-dyngus to wspaniała zabawa. Włączcie do niej szykowanie własnoręcznie zrobionej palmy.
Spis treści:
- Z czego zrobić szybko palmę wielkanocną?
- Jak zrobić tradycyjną palmę wielkanocną – instrukcja
- Jak zrobić palmę wielkanocną z bazi i bukszpanu?
- Palmy wielkanocne z papieru
- Skąd wywodzi się Niedziela Palmowa?
- Kiedy wypada Niedziela Palmowa i Wielkanocna?
Z czego zrobić szybko palmę wielkanocną?
W tradycji chrześcijańskiej palma wielkanocna jest symbolem męczeństwa i triumfu – męki i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa oraz nieśmiertelności duszy. Palmami dekoruje się mieszkania, a ich pojawienie się w domu oznacza, że do świąt wielkanocnych jest już bardzo blisko.
Ze względu na klimat panujący w Polsce trudno o prawdziwe liście palmowe w naszym kraju. Dlatego tradycyjną polską palmę wielkanocną robi się z:
- gałązek trzciny,
- wierzby,
- ziół,
- bukszpanu,
- jałowca.
Polska palma wielkanocna ma z reguły postać smukłego, dość wysokiego pionowego bukietu. Przyozdabiana jest suszonymi kwiatami lub wstążkami. Palmy wielkanocne w Polsce osiągają wysokość od kilkunastu centymetrów do kilkudziesięciu metrów. Poświęcone są przechowywane przez cały rok aż do Środy Popielcowej. Wówczas spala się je, a tak powstały popiół służy do posypania głów wiernych.
Jak zrobić tradycyjną palmę wielkanocną: instrukcja
Jak zrobić palemkę? Do jej przygotowania potrzebne są gałązki, np. bazie zwane też kotkami (czyli charakterystyczne puchate kwiatostany wierzby), gałązki brzozy z pierwszymi listkami, kwitnąca leszczyna z kotkami z charakterystycznym złotawym pyłkiem lub forsycje. Możecie zrobić wiązankę z kilku gałązek, przewiązać ją kolorowymi wstążkami, paskami różnobarwnej bibuły lub papieru.
Do przygotowania wielkanocnej palemki można wykorzystać:
- gałązki bazi,
- suszone trawy,
- zboża – zwłaszcza nadają się: dmuszek jajowaty, tymotka łąkowa, proso, owies;
- gałązki bukszpanu,
- mocną nić,
- nożyczki,
- ewentualnie farbki – można nimi ufarbować rośliny, aby nabrały ładnych jaskrawych kolorów.
fot. Adobe Stock
Jak zrobić palmę wielkanocną z dzieckiem:
- Z kilku gałązek traw (albo traw i bazi) przygotujcie bazę – wąski bukiecik. Całość mocno zwiążcie nitką. 12 cm poniżej jej czubka przywiążcie krótko przycięte puchate trawy.
- Poniżej traw ułóżcie bukszpan – przyczepcie jego pojedyncze gałązki nitką do palemki, a potem okręćcie je wszystkie razem jeszcze raz.
- Podobnie upnijcie kolejne warstwy roślin, układając je coraz niżej, przeplatając kolory traw. Wszystkie łodyżki owińcie ściśle nitką, aby wygodnie było je trzymać.
Jak zrobić palmę wielkanocną z bazi i bukszpanu?
fot. Adobe Stock
Palemka jest tylko symbolem, dlatego może być mniej ozdobna, a bardziej symboliczna. Najprostszą palmę wykonuje się z bazi (gałązek wierzby) i bukszpanu. Może to być taki zwykły bukiet, jak na zdjęciu powyżej, ale można też go formować tak, aby dłuższe gałązki bazi były w dolnej części obłożone gałązkami bukszpanu. Całość trzeba na dole ciasno obwiązać nitką.
Jeżeli będzie mieć kłopot ze zdobyciem bukszpanu – możecie go zastąpić innymi zimozielonymi roślinami: np. trzmieliną – jest bardzo ozdobna, zielono-biała lub zielono-żółta
Palma z bukszpanu i ozdobnej wstążeczki
Będziecie potrzebować:
- zielonych gałązek bukszpanu,
- nitki,
- wstążki,
- kleju do klejenia na gorąco,
- patyka o średnicy ok. centymetra lub kilka cieńszych.
Do patyczków przywiążcie nitką bukszpan, tak, aby utworzył zieloną miotełkę na jednym końcu patyków.
Z wąskiej wstążki, takiej jak do kwiatów, zróbcie dekorację. Potnijcie wstążeczkę na odcinki o długości 4-5 cm i przygotujcie klej do klejenia na gorąco. Każdy odcinek wstążeczki składajcie na pół, tworząc z niego pętelkę. Jej końce przykleić trzeba do patyczków, zaczynając tuż pod miotełką z bukszpanu. Oklejajcie patyczki pętelkami dookoła, układając ich kolejne warstwy.
Można też do przygotowania palmy wielkanocnej wykorzystać gałązki roślin, które uprawiacie w domu, np. paproci, które ozdobicie kwiatem storczyka lub kwiatkami wyciętymi z kolorowego papieru.
Palmy wielkanocne z papieru
Możecie zrobić też bardziej oryginalne palmy wielkanocne. Oto dwa sposoby, jak wykonać je z papieru. Metody te sprawdzą się też wtedy, gdy akurat nie możecie udać się do sklepu po rzeczy potrzebne do wykonania tradycyjnej palmy.
Egzotyczna palma wielkanocna z papieru
fot. Adobe Stock
Przygotujcie papier kolorowy, a jeszcze lepszy będzie kolorowy karton. Wytnijcie z niego długie, smukłe listki (długość ok. 25-30 cm, szerokość 1 cm), takie, jakie ma prawdziwa palma. Na jedną palemkę wystarczy wyciąć tylko trzy takie liście. Następnie potnijcie papier lub kolorowy karton na paski o szerokości 0,5-1 cm i długości 20 cm. Zróbcie z nich przeplatankę tak, aby każdy paseczek przechodził na zmianę pod i nad ułożonymi poprzecznie do niego paseczkami. Sklejajcie paski podczas przeplatania.
Gdy klej wyschnie, otrzymacie arkusz z plecionego papieru. Zetnijcie rogi na jednym boku, aby otrzymać zamiast niego szpic. Teraz zwińcie arkusz plecionki w rożek, tak aby szpic był na górze w bardziej otwartej części rożka. Zwiążcie rożek u dołu i przywiążcie wstążką do patyka. Od wewnątrz rożka wklejcie trzy listki palmowe. Gotowe!
Palma-wyklejanka
Palma wielkanocna może mieć postać wyklejanki z kolorowego papieru, np. dodatkowo udekorowanej jajkami lub pisankami. Co prawda nie wstawicie jej do wazonu, ale można ją położyć na stole, aby stanowiła jego świąteczną dekorację:
fot. Adobe Stock
Palma wielkanocna z bibuły
Do zrobienia palmy z bibuły wystarczy patyczek lub kilka gałązek bazi, brzozy albo suszonych traw oraz parę kawałków kolorowej bibuły. Podstawę, czyli patyk lub gałązki, okręć bibułą i sklej ją, by się nie zsunęła. Następnie nacinaj kawałki bibuły i owijaj nimi gałązki, tak aby postrzępione końce były skierowane ku górze palemki. Kolejne warstwy bibuły naklejaj jedna pod drugą, aż pokryją prawie całą długość gałązek (na samym dole zostaw miejsce do trzymania palmy).
Skąd wywodzi się Niedziela Palmowa?
Niedziela Palmowa („Niedziela Męki Pańskiej”, zwana też „Kwietną” lub „Wierzbną”) rozpoczyna Wielki Tydzień, czyli czas bezpośrednio poprzedzający święta wielkanocne (w tradycji żydowskiej święto Paschy). W tym dniu chrześcijanie obchodzą pamiątkę uroczystego wjazdu Chrystusa do Jerozolimy, na pięć dni przed jego męczeńską śmiercią na krzyżu. Według Ewangelii zgromadzone wówczas tłumy słały płaszcze na drodze, rzucały gałązki oliwne i palmowe, wołając: Hosanna Synowi. Nazwa święta pochodzi od wprowadzonego w XI w. zwyczaju święcenia palm. Dotarł on także na Zachód w V-VI w. W Polsce tradycja Niedzieli Palmowej sięga średniowiecza.
Nasza rada: możesz wyjaśnić dziecku, skąd się wzięły wielkanocne tradycje, opowiedzieć o tym, jak Chrystus przybył do Jerozolimy na święto Paschy. Mieszkańcy miasta ujrzawszy Jezusa jadącego na osiołku, zaczęli z radością go witać. Wiedzieli, że czyni on cuda i wierzyli, że stanie się królem Jerozolimy, który pokona ich wrogów. Rozkładali przed nim swoje szaty i radośnie wymachiwali palmowymi gałązkami, trzymanymi w dłoniach.
Na pamiątkę tamtych wydarzeń chrześcijanie co roku obchodzą Niedzielą Palmową. Tego dnia wierni gromadzą się poza kościołem na wyznaczonym miejscu. Tam kapłan święci przyniesione palmy – symbol odradzającego się życia – i czyta Ewangelię o wjeździe Jezusa do Jerozolimy. Następnie procesja z palmami rusza do kościoła, śpiewając pieśń ku czci Chrystusa. Na jej czele niesie się krzyż przyozdobiony palmą.
Kiedy wypada Niedziela Palmowa i Wielkanocna?
Niedziela Palmowa jest ruchomym świętem w kalendarzu uroczystości chrześcijańskich, przypadającym 7 dni przed Wielkanocą. Rozpoczyna Wielki Tydzień. Najwcześniej może wypaść 15 marca, najpóźniej 18 kwietnia. Ma to związek z ruchomością daty Wielkanocy. Na soborze nicejskim, w 326 roku ustalono, że Wielkanoc świętowana powinna być w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca, następującej po 20 marca. Stąd możliwe aż 4 tygodnie rozpiętości: Wielkanoc najwcześniej może wypaść 22 marca, a najpóźniej – 25 kwietnia.
Zobacz też: