Łosoś na stałe powinien zagościć w diecie Twojej rodziny! Czym różni się łosoś dziki od hodowlanego?
Dziki łosoś staje się coraz bardziej popularny w naszym kraju. Gwarantem odróżnienia ryby złowionej w oceanie od tej z hodowli są certyfikaty. Sprawdź, jak powinny wyglądać i na co zwrócić uwagę przed przygotowaniem smacznego obiadu dla całej rodziny.
- partner
W Polsce po łososia sięga aż 70 proc. mieszkańców. To naprawdę dużo! Jednak prawie połowa tych osób nie jest świadoma, jaką rybę kupuje. Najbardziej dostępny jest łosoś hodowlany, ale coraz częściej można znaleźć w sklepach również produkty z dzikiego łososia. Tłumaczymy, jak je odróżnić.
Jak odróżnić dzikiego łososia od hodowlanego?
Aby odróżnić łososia hodowlanego od dzikiego łososia, warto dokładnie przyjrzeć się etykiecie. Łosoś dziki poławiany jest głównie w wodach północnego Pacyfiku i możemy go rozpoznać po nazwach „dziki”, „pacyficzny” lub „alaskański”.
Nazwa „atlantycki”, „norweski” czy „jurajski” pojawia się na produktach z łososia hodowlanego. Gwarantem odróżnienia ryby złowionej w oceanie od tej z hodowli są certyfikaty. Dodatkowo dają one pewność, że ryby pochodzą ze zrównoważonych połowów lub odpowiedzialnych hodowli. Niebieski znaczek MSC zawsze oznacza łososia dzikiego ze zrównoważonych połowów, a zielony symbol ASC – hodowlanego, pozyskiwanego z odpowiedzialnych, ekologicznych hodowli.
Polacy uwielbiają łososia!
Polacy naprawdę uwielbiają łososia. Doceniamy smaczne mięso o charakterystycznym kolorze, dużą zawartość kwasów omega, a także ikrę, z której produkowany jest czerwony kawior. Łososia spożywamy zarówno w postaci pieczonej, smażonej, z grilla, jak również wędzonej czy surowej – w sushi lub jako tatar. W polskich sklepach coraz częściej możemy znaleźć łososia dzikiego, poławianego głównie w wodach północnego Pacyfiku.
Sięgając po tę rybę, warto zwrócić uwagę na to, czy posiada certyfikat MSC. Niebieski znaczek na opakowaniu świadczy o tym, że pochodzi ze zrównoważonych połowów, prowadzonych z poszanowaniem oceanów i ich różnorodności biologicznej.
Jakie wartości odżywcze ma dziki łosoś?
Dziki łosoś to nie tylko przysmak niedźwiedzi grizzly. W Polsce dostępnych jest już prawie 50 produktów z tej ryby. Smakosze doceniają jej aromatyczne mięso o charakterystycznym kolorze, wartości odżywcze, odpowiednie proporcje kwasów omega-3 do omega-6.
W naturalnym środowisku łososie odżywiają się skorupiakami, owadami i mniejszymi rybami. Dzięki takiej diecie i ciągłemu ruchowi ich mięso zawiera duże ilości barwnika astaksantyny – naturalnego antyoksydantu.
*Dane pochodzą z badania przeprowadzonego metodą CAWI od 18.05 do 25.05.2022 r. na próbie całkowitej 1006 osób, z których 733 to osoby kupujące łososia. Struktura próby całkowitej reprezentatywna dla populacji osób w wieku 18-65 pod względem płci, wieku, wykształcenia, wielkości miejscowości zamieszkania i regionu.
Zobacz także: