Zakwas z buraka to nie to samo co sok z buraka, chociaż i jeden, i drugi jest naprawdę zdrowy. Zakwas obfituje w żelazo, fosfor, potas, witaminę C, witaminę B, kwas foliowy, betainę i kwas mlekowy, który jest naturalnym probiotykiem. Na co jest dobry zakwas z buraka? To wszechstronna bomba witaminowa. Regularnie spożywany obniża ciśnienie krwi, zapobiega anemii, wspiera prawidłową pracę jelit i wzmacnia układ immunologiczny. Warto włączyć go w dietę od najmłodszych lat. Podpowiadamy, jak zrobić zakwas z buraka dla dziecka i jak go dawkować, by cieszyć się zdrowiem przez cały rok.

Reklama

Czy dzieci mogą pić zakwas z buraka?

Dzieci mogą, a nawet powinny pić zakwas z buraka. Szacuje się, że ponad 40% maluchów przed ukończeniem drugiego roku życia boryka się z niedokrwistością (anemią). Zakwas z buraka pomoże wyrównać poziom żelaza we krwi. Ponadto spożywany regularnie wzmocni odporność dziecka i zadziała jak naturalny probiotyk.

Od kiedy można podać dziecku zakwas z buraka? Ze względu na wysoką zawartość soli najwcześniej można podać go dziecku, które ukończyło rok.

Zakwas z buraka: jak go zrobić?

Zakwas z buraka to napój powstały na skutek kiszenia buraków. Proces kiszenia buraków przebiega dokładnie tak samo, jak kiszenie ogórków czy kapusty. Jak zrobić zakwas z buraka w domu? To bardzo proste. Potrzebujesz dużego słoika albo glinianego naczynia, soli (najlepiej kłodawskiej) i buraków. Poniżej znajdziesz przepis na domowy zakwas buraczany, idealny dla dzieci i dorosłych.

Składniki:

Zobacz także
  • Buraki (2 kilogramy)
  • Sól (najlepiej kłodawska)
  • Opcjonalnie: świeży czosnek, liście laurowe, ziele angielskie, kromka chleba razowego na zakwasie

Wykonanie: Buraki umyj i obierz ze skórki. Słój/gliniane naczynie wyparz wrzącą wodą. Teraz czas na solankę. Do garnka wlej 4 litry wody. Dodaj do niej 4 łyżki soli. Wodę odstaw do wystudzenia. Do wybranego przez siebie naczynia wrzuć obrane, przekrojone buraki i zalej je przygotowaną wcześniej solanką – wszystkie składniki muszą być w całości przykryte wodą. Jeśli chcesz, żeby zakwas miał więcej smaku, dodaj do niego 4 listki laurowe i kilka ziaren ziela angielskiego, a także obraną, przekrojoną na pół główkę czosnku. Aby przyspieszyć proces kiszenia, na sam koniec dodaj kromkę chleba razowego na zakwasie. Zamknij naczynie i odstaw je na minimum 7 dni w chłodne, ciemne miejsce. Im dłużej będziesz kisić buraki, tym ich smak będzie intensywniejszy. Po 7 dniach możesz przelać zakwas do szklanego naczynia i wstawić go do lodówki.

Najlepiej jest wykonać zakwas samemu, jeśli jednak z jakiegoś powodu boisz się zrobić zakwas w domu, możesz skorzystać z gotowych zakwasów. Zwróć jednak uwagę na skład – im prostszy, tym lepszy. Dobrze byłoby, gdyby wybrany przez ciebie produkt miał certyfikat ekologiczny, wówczas masz pewność, że składniki użyte do zrobienia zakwasu są możliwie najwyższej jakości.

Dawkowanie zakwasu z buraka: roczny maluch powinien przyjmować nie więcej niż 2 łyżki zakwasu dziennie. Po ukończeniu drugiego roku życia można podać dziecku maksymalnie 5 łyżek zakwasu. Ze względu na specyficzny smak najlepiej jest dodawać go do potraw (ale nie gorących – wówczas zakwas traci swoje prozdrowotne właściwości) czy koktajli. Przed podaniem dziecku zakwasu z buraków warto skonsultować się z lekarzem, który może zlecić badanie poziomu żelaza we krwi.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama