Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Związki i seks

Nie rezygnujmy z pieszczot piersi nawet wtedy, kiedy karmimy swoim mlekiem dziecko - mówi seksuolog [WIDEO]

Piersi to atrybut seksualności i nie powinny być zarezerwowane wyłącznie dla maleństwa – uważa seksuolog dr Sylwia Jędrzejewska. Zobacz film, w którym seksuolog radzi jak cieszyć się pełnym seksem w początkach macierzyństwa.

W tym odcinku cyklu mamotoja.pl pt. "Nasz seks powszedni", w którym seksuolog wyjaśnia najczęstsze problemy, z jakim borykają się kobiety po urodzeniu dziecka, poruszyłyśmy problem piersi karmiącej mamy. Zapytałyśmy, czy słusznie partnerzy rezygnują z ich pieszczot w tym czasie?

Jeżeli boli, pieśćmy inne części ciała

Piersi kobiet karmiących są bardziej tkliwe, bywają bolesne, nadwrażliwe, a szczególnie długie karmienie może spowodować uszkodzenie ich brodawek. "Piersi mogą powodować dyskomfort, czy ból podczas pieszczot i w tej sytuacji partnerzy powinni skoncentrować się na pieszczotach innych części ciała" – radzi seksuolog.

Ale – jak zaznacza - u wielu kobiet nie występuje ból uniemożliwiający dotykanie piersi. W tej sytuacji warto jedynie pamiętać, aby przed intymnym zbliżeniem, piersi były po karmieniu lub po odciągnięciu pokarmu. Tak, aby nie były obrzmiałe, a mleko nie wypływało.

Duże są atrakcyjne

"Dla wielu partnerów właśnie duże, nabrzmiałe, twarde piersi mogą być atrakcją seksualną" – mówi dr Jędrzejewska. Warto ich urodę podkreślić zmysłową bielizną, a niekoniecznie nosić wyłącznie stanik dla karmiących matek.

Seksuolog podkreśla, aby dbać o piersi i pamiętać o przestrzeganiu ich higieny. Tak więc natłuszczać brodawki i opatrywać ranki lub uszkodzenia powstałe podczas karmienia. "Tak, aby piersi nie stały się przyczyną bólu i cierpienia, ale mogły być również atrakcją seksualną i erotyczną dla młodych rodziców" - powiedziała. 

Nie rezerwujmy piersi wyłącznie dla swoich maleństw. "Pamiętajmy, że jest to atrybut kobiecości i nawet jeśli podczas zbliżenia i pieszczot dojdzie do wypłynięcia mleka, bawmy się tym i korzystajmy z tego" – radzi dr Jędrzejewska.

Dr Sylwia Jędrzejewska jest seksuologiem klinicznym, prowadzi praktykę w Klinice Gameta w Warszawie.

Czy podczas karmienia dziecka zrezygnowałyście z pieszczot piersi, czy może wręcz na odwrót – fakt, że były w tym czasie większe miał dla was dodatkowy walor seksualny? Podzielcie się swoim doświadczeniem w komentarzach!

Zobacz też:

Karmienie
Karmienie piersią - fakty i mity [WIDEO]
Pewnie słyszałaś wiele na temat karmienia piersią i składu mleka kobiecego. Zobacz, które z tych informacji są prawdziwe, a które z nich to zwyczajny mit.

Czy słyszałaś, że... 80% niemowląt z całego świata przez pierwsze sześć miesięcy życia karmionych jest wyłącznie piersią. MIT. Wyłączne karmienie piersią dotyczy tylko 40% niemowląt, głównie ze względu na niedostępność wsparcia laktacyjnego w ciągu pierwszych godzin po porodzie, które mają kluczowe znaczenie. Czy słyszałaś, że... mleko kobiece oraz mleko krowie posiadają zbliżoną zawartość cukrów. MIT. Jak dotąd naukowcy zidentyfikowali około 40 cukrów (oligosacharydów) w mleku krowim a ponad 200 w mleku ludzkim (HMO). Oligosacharydy HMO pełnią funkcję prebiotyków niszczących szkodliwe bakterie jelitowe i aktywujących układ immunologiczny niemowlęcia . Czy słyszałaś, że... mleko kobiece to zwyczajne źródło odżywiania dla rosnącego niemowlaka. Bez większej różnicy można zastąpić je mlekiem modyfikowanym . MIT. Mleko matki dostarcza nie tylko wartości odżywczych, lecz także złożonych składników bioaktywnych wspomagających wzrost i rozwój dziecka. Mieszanki mleczne zawierają tylko niewielką część tych elementów. Czy słyszałaś, że... struktura twarzoczaszki u wcześniaków jest miękka, a jej niewystarczający rozwój uniemożliwia chwytanie piersi , dlatego zmuszanie takich noworodków do karmienia piersią może spowodować deformację twarzoczaszki. MIT. Wspieranie wcześniaków w stopniowym rozwijaniu siły podciśnienia oraz koordynacji ssania, połykania i oddychania może nakierować rozwój struktury twarzoczaszki na naturalny, prawidłowy tor.   Czy słyszałaś, że... karmienie piersią może zapobiec nawet 25 tyś. przypadków śmiertelności noworodków z powodu nowotworów. FAKT. Każdego roku na raka umiera niemal 100 000 dzieci poniżej 15. roku życia. 40% tych przypadków stanowią białaczka oraz chłoniak....

seks, kobieta, mężczyzna
fotolia
Związki i seks
To kłamstwo! Poznaj 7 mitów na temat seksu po porodzie
Słyszałaś już milion opinii na temat intymnego życia młodych rodziców? Zobacz, w co nie powinnaś wierzyć!
Gra wstępna, seks, współżycie, pieszczoty, czułość, para w łóżku
Panthermedia
Połóg
Seks po porodzie: karmię piersią, więc nie zajdę w ciążę?
Laktacja, czy raczej okres karmienia piersią, uchodzi za dobre zabezpieczenie przed ciążą. Czy słusznie? Jak bezpiecznie zacząć uprawiać seks po porodzie tłumaczą eksperci programu Zdrowa Ona: Prof. Romuald Dębski, ginekolog, i prof. Zbigniew Lew-Starowicz, seksuolog.

Jak i kiedy uprawiać seks , kiedy pojawiło się dziecko? W jaki sposób odpowiednio się zabezpieczyć przed ciążą tuż po porodzie? Podpowiadamy.   Najpierw połóg, potem seks Po porodzie zalecane jest 6 tygodni wstrzemięźliwości seksualnej. To okres, kiedy mama jest w połogu , czyli dochodzi do siebie po porodzie. Jest to podyktowane koniecznością gojenia się krocza , np. w wyniku pęknięcia podczas porodu czy po założeniu szwów po porodzie metodą cesarskiego cięcia . Zbyt wczesne rozpoczęcie współżycia zakładającego pełną penetrację partnera może grozić wystąpieniem infekcji i rozognienia ran poporodowych.   Nie ma miesiączki, jest owulacja W trakcie karmienia piersią występuje, tzw. niepłodność laktacyjna – u wielu kobiet poprzez występowanie wysokiego poziomu prolaktyny dochodzi do tymczasowego zaniku krwawienia miesięcznego. Nie oznacza to jednak braku owulacji . Karmienie piersią nie zabezpiecza zatem przed zajęciem w ciążę. Należy zadbać w tym okresie o odpowiednią metodę antykoncepcji.   Metody antykoncepcji w okresie karmienia piersią Podczas połogu i przez cały okres karmienia piersią można stosować różne nowoczesne metody antykoncepcji , nie tylko naturalne. Istnieją metody antykoncepcji hormonalnej przeznaczone specjalnie dla pań karmiących. Są to preparaty jednoskładnikowe, zawierające progesteron lub jego pochodne np.: progestagen lub dezogestrel, które nie przedostają się z mlekiem matki do organizmu dziecka. Należy je przyjmować zawsze po konsultacji z lekarzem. Uwaga: metodę antykoncepcji po porodzie należy zawsze skonsultować z lekarzem. Nie zawsze powrót do wcześniejszych pigułek i schematu dawkowania jest wskazany. W okresie laktacji zabronione jest przyjmowanie preparatów dwuskładnikowych zawierających estrogen, gdyż może on być szkodliwy dla dziecka i wpływać negatywnie na poziom produkcji...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak