Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
kobiecy biust, piersi
Fotolia
Mama

Zadbaj o swoje piersi

To nieprawda, że zostając mamą, musisz się pożegnać z pięknym biustem. Twoje piersi nadal mogą być jędrne. By takie były, warto o nie odpowiednio dbać.

Skóra na piersiach jest bardzo delikatna, dlatego ciążowe wahania wagi mogą niekorzystnie odbić się na wyglądzie biustu. Mogą, a więc nie muszą. Aby nadal cieszyć się pięknymi i jędrnymi piersiami, nie czekaj, tylko od dziś zacznij o nie odpowiednio dbać. Zobacz, jak to zrobić.

Zainwestuj w stanik

Czy wiesz, że źle dobrany biustonosz może deformować piersi? Nie opłaca się więc oszczędzać na bieliźnie. Lepiej wydać nieco więcej i kupić dwa doskonale leżące biustonosze niż pięć tanich, ale niedopasowanych. W dobrym sklepie ekspedientka pomoże ci przy wyborze – określi rozmiar, miseczkę, doradzi najlepszy model. Dobry stanik podkreśli kształt piersi, a także uchroni je przed utratą jędrności.
 

Gdy karmisz piersią: W czasie laktacji twoje piersi są wyjątkowo wrażliwe, więc materiał, z którego wykonany jest biustonosz, powinien oddychać i nie podrażniać skóry. Wybierz model stanika, który jest odpinany z przodu lub ma klapą na miseczce, byś mogła dyskretnie przystawić malucha do piersi. Zwróć uwagę na ramiączka – powinny być szerokie (ok. 2 cm), bo teraz twoje piersi są pełniejsze i cięższe niż zwykle.


Ujędrniaj skórę na biuście

Uwielbiasz długie gorące kąpiele? Twój biust wręcz przeciwnie! Najkorzystniejsze dla niego są chłodne i krótkie prysznice, które poprawiają jego jędrność i koloryt. Stosując na przemian strumień ciepłej i chłodnej wody, nie tylko poprawisz wygląd piersi, ale też zahartujesz cały organizm.
 

Gdy karmisz piersią: Jeśli zimne natryski są dla ciebie za dużym wyzwaniem, możesz zastąpić je kompresami na piersi. Przygotuj dwa ręczniki i dwie miski. Do jednej wlej ciepłą wodę i dodaj troszkę soli, a do drugiej zimną z dodatkiem soku z cytryny. Na przemian nakładaj na biust raz ciepły, raz zimny okład. Pamiętaj, aby zabieg kończyć chłodnym kompresem.
 

Smaruj dobrymi kremami

Codzienna pielęgnacja kosmetykami powinna stać się dla ciebie takim samym nawykiem jak mycie zębów. Po każdej kąpieli smaruj piersi ujędrniającym kremem. Kosmetyk nakładaj delikatnymi, kolistymi ruchami, zaczynając od okolic pach, a kończąc na dekolcie. Warto też od czasu do czasu zrobić w czasie kąpieli delikatny piling biustu.
 

Gdy karmisz piersią: Nie musisz czekać z pielęgnacją biustu do końca karmienia. Pomogą ci kosmetyki przeznaczone dla kobiet w ciąży i karmiących. Nie wpłyną one na laktację i z pewnością nie zaszkodzą dziecku. Pamiętaj tylko, by nie nakładać kremu tuż przed karmieniem, bo maluszek może zlizać jego resztki.


Kosmetyki po porodzie - testy i opinie

Wzmacniaj ćwiczeniami

Piersi zbudowane są głównie z komórek tłuszczowych i gruczołów mlekowych. Jednak ćwiczeniami wzmacniającymi mięśnie klatki, która jest stelażem dla biustu, możesz poprawić jego wygląd. Piersiom dobrze robi pływanie, taniec, a także ćwiczenia siłowe klatki piersiowej i ramion.
 

Gdy karmisz piersią: Ćwiczyć możesz w domu, np. gdy twój malec bawi się w łóżeczku lub na macie. Stań prosto, złóż dłonie na wysokości biustu i przez kilka sekund mocno naciskaj dłonią na dłoń. Pamiętaj jednak, że widoczne i trwałe rezultaty uzyskasz tylko wtedy, gdy będziesz ćwiczyć regularnie.

Zrób maseczkę

Najlepiej sprawdzają się te wyczarowane z produktów z domowej spiżarni. Na przykład kompres z oliwy z oliwek. Wystarczy, że posmarujesz biust podgrzaną oliwą, przykryjesz je folią aluminiową i ręcznikiem i zostawisz na 20 minut. Resztki maseczki wystarczy po zabiegu wytrzeć chusteczką. Możesz też kupić gotowe preparaty ujędrniające.
 

Gdy karmisz piersią: Na nabrzmiałe i obolałe piersi najlepszym sposobem jest okład z liści białej kapusty. To warzywo ma lecznicze właściwości – doskonale ochładza organizm i likwiduje obrzęki.
 

Zadbana skóra najmłodszych dzieci

wygląd piersi po karmieniu
Fotolia
Karmienie
Karmienie piersią nie ma dużego wpływu na wygląd piersi – mówi ekspert
Opinia, że karmienie piersią psuje biust, jest szkodliwym mitem, który nie ułatwia mamom decyzji o podjęciu długiego karmienia. A jaka jest prawda? Sprawdź!

Karmienie piersią psuje biust? To mit! Według naukowców, karmienie piersią tylko w małym stopniu zmienia kształt piersi – główną przyczyną jest ciąża i związany z nią przyrost masy oraz rozciąganie się tkanki łącznej podtrzymującej pierś. Drugim, po ciążowym przyroście wagi, powodem zmiany kształtu biustu jest źle dobrany stanik: ze zbyt małą miseczką i zbyt szerokim paskiem, który nie zapewnia piersiom odpowiedniego podtrzymania (warto w doborze stanika skorzystać z rady brafiterki). Zobacz, jak wybrać stanik do karmienia: Nie kupuj stanika za wcześnie, najlepiej pierwszy model kupić tuż przed porodem. Wtedy będziesz miała pewność, że kupisz odpowiedni rozmiar. Weź pod uwagę, że w okresie stabilizowania się laktacji (pierwsze 2-4 tygodnie) biust może mieć rozmiar jeszcze większy niż pod koniec ciąży! Biustonosz powinien być wykonany z naturalnego materiału np. bawełny i nie powinien mieć fiszbin, aby nie uciskały delikatnego gruczołu. Powinien mieć odpinane klapki i szerokie, wygodne ramiączka. Po odpięciu klapki, pozostałe elementy nie powinny opinać i uciskać piersi. Nie powinny ograniczać dziecku dostępu do brodawki i otoczki piersi. Żeby uniknąć po porodzie dalszych niekorzystnych zmian wyglądu piersi, warto pilnować wagi i nie starać się zbyt szybko (nie więcej niż 0,5 kg na tydzień) zrzucić pociążowych kilogramów. Także zakończenie karmienia nie powinno odbywać się z dnia na dzień. Stopniowe zmniejszanie liczby karmień pozwala na łagodne „wyciszanie” produkcji mleka, dzięki czemu piersi się nie przepełniają. Konsultacja: Dr n. med. Magdalena Nehring-Gugulska, międzynarodowy konsultant laktacyjny, dyrektor centrum nauki o laktacji, www.kobiety.med.pl

kobieta, mama, ciąża, piersi w ciąży
Wygląd i samopoczucie
Piersi podczas ciąży
Powiększają się, lekko bolą, bywają nabrzmiałe, często widać na nich setki żyłek. Martwić się tym? A może szykować jakoś piersi do karmienia? Odpowiadamy!

Hormony odpowiedzialne za rozwój ciąży mają potężną moc: przestrajają twój organizm tak, by dziecko miało jak najlepsze warunki rozwoju. Przy okazji wpływają na wygląd ciała. Podczas ciąży zmienia się zatem nie tylko brzuch przyszłej mamy. Inny rozmiar To właśnie piersi zaczynają się przeobrażać jako pierwsze, a zmiany w ich wyglądzie są często pierwszym sygnałem ciąży .  Już parę tygodni po „tej” nocy stają się pełniejsze, czasem wręcz obrzmiałe. No i bolą, a w każdym razie są o wiele bardziej wrażliwe niż zwykle. Co się dzieje? – Na skutek zwiększonego poziomu estrogenu i progesteronu organizm zatrzymuje wodę. W piersiach jest najwięcej receptorów hormonalnych i dlatego właśnie tam gromadzi się jej najwięcej – tłumaczy Artur Kucharski, ginekolog-położnik ze szpitala im. A. Falkiewicza we Wrocławiu. Podobne zmiany mogłaś zauważyć wcześniej przed miesiączką, tyle że wtedy były łagodniejsze i mijały po kilku dniach bez śladu, a teraz ani myślą się wycofywać. Ból i dyskomfort co prawda znikają (i całe szczęście), ale  biust rośnie nadal, choć w drugiej  połowie ciąży robi to nie z powodu zapasów wody, a dlatego, że zwiększa się objętość gruczołów mlekowych . Jak duże staną się twoje piersi? Trudno powiedzieć, bo bywa z tym bardzo różnie.  Niektórym kobietom biust rośnie o dwa, trzy, a nawet cztery rozmiary, innym tylko nieznacznie, ale zawsze staje się większy. Acha, i jeszcze jedno: rozmiar biustu (ani ten sprzed ciąży, ani obecny) nie ma żadnego wpływu na zdolność karmienia! Inny wygląd No właśnie, w czasie ciąży zmienia się nie tylko rozmiar biustu, ale i jego wygląd. Obwódki wokół brodawek stają się większe i ciemniejsze, mogą pojawić się na nich małe grudki – gruczoły łojowe (fachowo nazywane gruczołami Montgomery’ego ). Jeśli masz bardzo jasną skórę,...

Karmienie
Jędrne i zawsze młode
Ciąża i okres karmienie piersią to ciężki okres dla Twojego biustu. Pomóż mu przetrwać bez szwanku!

Karmisz maluszka piersią i martwisz się o wygląd swojego biustu? Spokojnie! Jeśli odpowiednio o niego zadbasz, na długo zachowa atrakcyjny kształt. Ciąża i okres karmienie piersią to wyjątkowo ciężki okres dla Twojego biustu. Najpierw przygotowuje się on do swojej nowej roli. Piersi powiększają się, zmienia się ich kształt, a otoczki brodawek ciemnieją. Dopóki karmisz smyka, skóra mocno rozciąga się i mogą pojawić się na niej rozstępy. Pamiętaj, że nawet najdroższe preparaty ani o centymetr nie podniosą już zwiotczałego biustu. Warto więc, byś jak najwcześniej zadbała o jego wygląd. Proste zabiegi pielęgnacyjne i ćwiczenia mogą naprawdę zdziałać cuda. Rób hydromasaże Piersi zawsze myj ciepłą, a nawet chłodną wodą (nigdy gorącą!) Używaj przy tym delikatnego mydła bądź żelu. Jak najczęściej rób hydromasaż biustu, czyli natryski naprzemienne: polewaj piersi strumieniem raz ciepłej, raz chłodnej wody, po mniej więcej 30 sekund. To doskonale pobudza krążenie. Masaż musi być jednak bardzo delikatny, zwłaszcza jeśli Twoje piersi są szczególnie wrażliwe lub obrzmiałe podczas karmienia. Raz w tygodniu wykonaj peeling biustu (dzięki temu skóra będzie lepiej wchłaniała dobroczynne substancje z kosmetyków). Możesz posypać mokrą rękawicę zwykła solą kuchenną i zataczać nią koła wokół piersi – z dołu do góry i od osi ciała na zewnątrz. Dobry jest też delikatny peeling (np. enzymatyczny). Również powinnaś rozsmarować go kolistymi ruchami na piersiach. Omijaj przy tym sutki! Zabiegi zawsze kończ chłodnym natryskiem i dokładnie osusz skórę. Następnie natrzyj piersi watką nasączoną tonikiem i wklep w nie odpowiedni krem. Smaruj i masuj Gdy karmisz smyka, Twoje piersi wymagają specjalistycznych kosmetyków do pielęgnacji, a nie tylko zwykłego balsamu, którego używasz do całego ciała. W skład kremów do biustu wchodzą substancje,...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz