Czy bycie rodzicem odbiera apetyt na seks? Może chodzi o to, żeby wydać na świat potomka lub dwóch i cały ten zmysłowy szał mógł odejść w niepamięć, bo cele prokreacyjne zrealizowaliśmy w 100 proc.? Z pewnością wiele kobiet tak właśnie się czuje, kiedy zostaje matkami. Brak ochoty na seks, libido w trybie uśpienia, matka też – zarwane noce, zastój pokarmu, zapach pieluszek i resztek nieprzetrawionego do końca mleka, a do tego coraz częstsze kłótnie i zerowa cierpliwość – nowa rzeczywistość po porodzie? Wiele zależy od was obojga.

Reklama

Przyczyny braku ochoty na współżycie po porodzie

Dlaczego nie mam ochoty na seks – pyta ona. Kiedy – i czy w ogóle – będzie jeszcze chciała się kochać? – zastanawia się on. Jeśli seks stał się dla was po prostu kolejnym zadaniem do odhaczenia z listy rzeczy do zrobienia, może to być spowodowane przyczynami zewnętrznymi lub emocjonalnymi. Omówmy je po kolei.

Brak ochoty na seks po porodzie – przyczyny zewnętrzne

1. Partner nie jest dobrym kochankiem. Dobrze, to brutalne, ale nie oszukujmy się – zdarza się częściej, niż myślimy.
Rada: próbujcie nowych rzeczy, rozmawiajcie o tym, co was kręci, powiedz mu, co byś chciała, żeby robił.

2. Zmęczenie. Czy w ogóle można nie być zmęczonym w pierwszym roku po porodzie? Trudno mieć ochotę na seks, kiedy oczy zamykają ci się nawet, gdy chodzisz!
Rada: nie zmuszaj się do niczego, spróbuj odpocząć, zrobić coś dla siebie, kiedy będziesz bardziej wyspana i mniej zmęczona, ochota na seks też może wrócić. Wytłumacz to partnerowi, powinien zrozumieć.

3. Depresja poporodowa. Jeśli cierpisz na depresję poporodową albo masz obniżony nastrój, nie masz ochoty na seks. Nie obwiniaj się za to. To zdarza się po narodzinach dziecka częściej, niż myślisz.
Rada: porozmawiaj o tym, jak się czujesz z partnerem i bliskimi. Koniecznie poszukaj pomocy! Powiedz o problemie lekarzowi, pozwól skierować się do odpowiedniego specjalisty – depresję trzeba leczyć.

Zobacz także

4. Hormony. Szalejące hormony w ciąży i zwariowane poziomy tychże już po porodzie – to wszystko wpływa na kobiece libido. Moja znajoma zwykła mawiać, że hormony są gorsze od bakterii i wirusów. Po dwóch ciążach i dwóch połogach pozostaje mi się z nią tylko zgodzić.
Rada: bądź cierpliwa. Zaczekaj aż poziom hormonów się unormuje. To się kiedyś stanie, czas działa na waszą korzyść.

5. Bolesne współżycie po porodzie. Czasami pierwsze próby powrotu do seksu po porodzie spełzają na niczym, bo kobieta odczuwa ból lub dyskomfort w intymnych rejonach, co zniechęca ją do ponawiania prób współżycia. Może to być spowodowane np. nie do końca zagojoną blizną po nacięciu krocza albo bakteryjnym zakażeniem pochwy.
Rada: idź do ginekologa i powiedz mu o tym, że czujesz ból podczas stosunku. Lekarz sprawdzi, co może być jego przyczyną i pomoże zlikwidować problem.

Przyczyny emocjonalne braku ochoty na współżycie po porodzie

1. Problemy w związku. Jeśli od porodu w waszym związku coś zgrzyta, odczuwacie złość lub frustrację, macie do siebie pretensje lub żal, trudno w takiej sytuacji odczuwać ochotę na seks.
Rada: rozmawiajcie o swoich uczuciach, spróbujcie zrozumieć, skąd biorą się wasze emocje. Nie chowajcie uraz. Jeśli sami nie dajecie rady pokonać kryzysu, pomyślcie o terapii par.

2. Nie lubisz swojego ciała. Twoje ciało po ciąży zmieniło się, bo wykonało ogromną pracę i stworzyło nowego człowieka. To najprawdziwszy cud. Pomyśl o tym, że opowiada ono teraz o tej wspaniałej supermocy, którą posiadasz: powołujesz życie. Może nie lubisz tego, jak wygląda teraz twój brzuch, nie podobają ci się twoje piersi i masz problemy z zaakceptowaniem rozstępów, ale to wszystko da się oswoić.
Rada: kilogramy można zrzucić, mięśnie uformować ćwiczeniami, a jeśli potrzebujesz wsparcia psychicznego, rozmawiaj z partnerem, bliskimi i/lub psychoterapeutą. Bądź dla siebie łagodna.

3. Trauma poporodowa. Porody bywają różne, a niektóre są ciężkie. Niełatwo od razu wrócić po nich do równowagi psychicznej. Na to też potrzeba czasu, a czasami pomocy specjalisty. Trudno mieć ochotę na seks, jeśli wszystko co wiąże się z narządami rodnymi przywołuje ciężkie wspomnienia.
Rada: bądź cierpliwa, daj sobie czas. Wytłumacz partnerowi, co czujesz. Jeśli wspomnienie porodu jest dla ciebie naprawdę bolesne, koniecznie poszukaj pomocy u psychologa.

Sposoby na odzyskanie ochoty na seks po porodzie

Seks nie musi oznaczać pełnego stosunku. Bądźcie dla siebie życzliwi, przytulajcie się, okazujcie sobie bliskość. Jeśli czujesz się dobrze z okazywaniem i przyjmowaniem czułości i miłości od partnera, jest większa szansa, że ochota na seks wróci. Pamiętaj – i wytłumacz to partnerowi – że kobiety najczęściej potrzebują odpowiedniej atmosfery i czasu, żeby mieć ochotę na zbliżenie. Nie bez powodu po internecie krąży zdanie, że dla kobiety gra wstępna zaczyna się po przebudzeniu. Jeśli nie ma sprzyjających warunków i atmosfery, nie ma też seksu.

Bez względu na to, która z powyższych przyczyn obniżonego libido cię dotyczy, pamiętaj, że pewne rozwiązania są uniwersalne: rozmawiaj z partnerem, nie udawajcie, że nie ma problemu – im dłużej milczycie na jakiś temat, tym trudniej później stawić mu czoła.

Bądź dla siebie dobra i wyrozumiała i oczekuj tego samego od partnera. Jeśli rozmowy z ukochanym nie pomagają ci poczuć się lepiej, poszukaj wsparcia psychologicznego. Pamiętaj, że jeśli chodzi o trudne sprawy, czas naprawdę działa na naszą korzyść. Jeśli jednak mijają miesiące, a twoje libido nadal pozostaje uśpione, koniecznie poszukaj pomocy u specjalisty.

Przeczytaj też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama