brak ochoty na seks po porodzie
Fotolia
Związki i seks

Brak ochoty na seks po porodzie – przyczyny i sposoby rozwiązania problemu

Część kobiet skarży się na brak ochoty na seks po porodzie. W pierwszych tygodniach po urodzeniu dziecka to normalne – podczas połogu ciało kobiety dopiero wraca do formy i reguluje się jej gospodarka hormonalna. Przeczytaj, co zrobić, gdy brak ochoty na współżycie utrzymuje się dłużej.

Czy bycie rodzicem odbiera apetyt na seks? Może chodzi o to, żeby wydać na świat potomka lub dwóch i cały ten zmysłowy szał mógł odejść w niepamięć, bo cele prokreacyjne zrealizowaliśmy w 100 proc.? Z pewnością wiele kobiet tak właśnie się czuje, kiedy zostaje matkami. Brak ochoty na seks, libido w trybie uśpienia, matka też – zarwane noce, zastój pokarmu, zapach pieluszek i resztek nieprzetrawionego do końca mleka, a do tego coraz częstsze kłótnie i zerowa cierpliwość – nowa rzeczywistość po porodzie? Wiele zależy od was obojga.

Co pyli w lipcu: lista roślin i okresy pylenia [WIDEO]

Przyczyny braku ochoty na współżycie po porodzie

Dlaczego nie mam ochoty na seks – pyta ona. Kiedy – i czy w ogóle – będzie jeszcze chciała się kochać? – zastanawia się on. Jeśli seks stał się dla was po prostu kolejnym zadaniem do odhaczenia z listy rzeczy do zrobienia, może to być spowodowane przyczynami zewnętrznymi lub emocjonalnymi. Omówmy je po kolei.

Brak ochoty na seks po porodzie – przyczyny zewnętrzne

1. Partner nie jest dobrym kochankiem. Dobrze, to brutalne, ale nie oszukujmy się – zdarza się częściej, niż myślimy.
Rada: próbujcie nowych rzeczy, rozmawiajcie o tym, co was kręci, powiedz mu, co byś chciała, żeby robił.

2. Zmęczenie. Czy w ogóle można nie być zmęczonym w pierwszym roku po porodzie? Trudno mieć ochotę na seks, kiedy oczy zamykają ci się nawet, gdy chodzisz!
Rada: nie zmuszaj się do niczego, spróbuj odpocząć, zrobić coś dla siebie, kiedy będziesz bardziej wyspana i mniej zmęczona, ochota na seks też może wrócić. Wytłumacz to partnerowi, powinien zrozumieć.

3. Depresja poporodowa. Jeśli cierpisz na depresję poporodową albo masz obniżony nastrój, nie masz ochoty na seks. Nie obwiniaj się za to. To zdarza się po narodzinach dziecka częściej, niż myślisz.
Rada: porozmawiaj o tym, jak się czujesz z partnerem i bliskimi. Koniecznie poszukaj pomocy! Powiedz o problemie lekarzowi, pozwól skierować się do odpowiedniego specjalisty – depresję trzeba leczyć.

4. Hormony. Szalejące hormony w ciąży i zwariowane poziomy tychże już po porodzie – to wszystko wpływa na kobiece libido. Moja znajoma zwykła mawiać, że hormony są gorsze od bakterii i wirusów. Po dwóch ciążach i dwóch połogach pozostaje mi się z nią tylko zgodzić.
Rada: bądź cierpliwa. Zaczekaj aż poziom hormonów się unormuje. To się kiedyś stanie, czas działa na waszą korzyść.

5. Bolesne współżycie po porodzie. Czasami pierwsze próby powrotu do seksu po porodzie spełzają na niczym, bo kobieta odczuwa ból lub dyskomfort w intymnych rejonach, co zniechęca ją do ponawiania prób współżycia. Może to być spowodowane np. nie do końca zagojoną blizną po nacięciu krocza albo bakteryjnym zakażeniem pochwy.
Rada: idź do ginekologa i powiedz mu o tym, że czujesz ból podczas stosunku. Lekarz sprawdzi, co może być jego przyczyną i pomoże zlikwidować problem.

Przyczyny emocjonalne braku ochoty na współżycie po porodzie

1. Problemy w związku. Jeśli od porodu w waszym związku coś zgrzyta, odczuwacie złość lub frustrację, macie do siebie pretensje lub żal, trudno w takiej sytuacji odczuwać ochotę na seks.
Rada: rozmawiajcie o swoich uczuciach, spróbujcie zrozumieć, skąd biorą się wasze emocje. Nie chowajcie uraz. Jeśli sami nie dajecie rady pokonać kryzysu, pomyślcie o terapii par.

2. Nie lubisz swojego ciała. Twoje ciało po ciąży zmieniło się, bo wykonało ogromną pracę i stworzyło nowego człowieka. To najprawdziwszy cud. Pomyśl o tym, że opowiada ono teraz o tej wspaniałej supermocy, którą posiadasz: powołujesz życie. Może nie lubisz tego, jak wygląda teraz twój brzuch, nie podobają ci się twoje piersi i masz problemy z zaakceptowaniem rozstępów, ale to wszystko da się oswoić.
Rada: kilogramy można zrzucić, mięśnie uformować ćwiczeniami, a jeśli potrzebujesz wsparcia psychicznego, rozmawiaj z partnerem, bliskimi i/lub psychoterapeutą. Bądź dla siebie łagodna. 

3. Trauma poporodowa. Porody bywają różne, a niektóre są ciężkie. Niełatwo od razu wrócić po nich do równowagi psychicznej. Na to też potrzeba czasu, a czasami pomocy specjalisty. Trudno mieć ochotę na seks, jeśli wszystko co wiąże się z narządami rodnymi przywołuje ciężkie wspomnienia.
Rada: bądź cierpliwa, daj sobie czas. Wytłumacz partnerowi, co czujesz. Jeśli wspomnienie porodu jest dla ciebie naprawdę bolesne, koniecznie poszukaj pomocy u psychologa.

Sposoby na odzyskanie ochoty na seks po porodzie

Seks nie musi oznaczać pełnego stosunku. Bądźcie dla siebie życzliwi, przytulajcie się, okazujcie sobie bliskość. Jeśli czujesz się dobrze z okazywaniem i przyjmowaniem czułości i miłości od partnera, jest większa szansa, że ochota na seks wróci. Pamiętaj – i wytłumacz to partnerowi – że kobiety najczęściej potrzebują odpowiedniej atmosfery i czasu, żeby mieć ochotę na zbliżenie. Nie bez powodu po internecie krąży zdanie, że dla kobiety gra wstępna zaczyna się po przebudzeniu. Jeśli nie ma sprzyjających warunków i atmosfery, nie ma też seksu.

Bez względu na to, która z powyższych przyczyn obniżonego libido cię dotyczy, pamiętaj, że pewne rozwiązania są uniwersalne: rozmawiaj z partnerem, nie udawajcie, że nie ma problemu – im dłużej milczycie na jakiś temat, tym trudniej później stawić mu czoła.

Bądź dla siebie dobra i wyrozumiała i oczekuj tego samego od partnera. Jeśli rozmowy z ukochanym nie pomagają ci poczuć się lepiej, poszukaj wsparcia psychologicznego. Pamiętaj, że jeśli chodzi o trudne sprawy, czas naprawdę działa na naszą korzyść. Jeśli jednak mijają miesiące, a twoje libido nadal pozostaje uśpione, koniecznie poszukaj pomocy u specjalisty.

Przeczytaj też:

kobieta, mężczyzna, seks, współżycie, laptop, komputer, sypialnia, test
Fotolia
Starania o dziecko
Czy jesteście zgrani seksualnie? - test dla dwojga
gra wstępna, para w łóżku
Fotolia
Związki i seks
Seks po trzydziestce... ma moc!
Masz trzydzieści lat? Jesteś w szczytowej formie! Dobrze już znasz swoje ciało i wiesz, jak z seksu czerpać maksimum przyjemności. Tylko jak się kochać, gdy brakuje sił, partnerowi nie pasuje to, że chcesz rządzić w łóżku, albo twoje libido leży i kwiczy, bo... jesteś w ciąży?

Po przekroczeniu trzydziestki znajdujesz się u szczytu swoich możliwości seksualnych. W tym wieku jajniki zwiększają bowiem produkcję testosteronu – męskiego hormonu odpowiadającego za popęd płciowy, który występuje również u kobiet. To właśnie testosteronowy „doping” powoduje, że jesteś teraz głodna zbliżeń, a stan podniecenia osiągasz bardzo łatwo. Chcesz bawić się seksem i nie wstydzisz się swoich pragnień. Przeciwnie – oczekujesz, że ukochany będzie zaspokajał twoje seksualne potrzeby. Ona chce rządzić w łóżku Rozbudzona i pewna swego seksapilu trzydziestolatka często chce dyrygować w łóżku. A partner nie zawsze to akceptuje. Jeśli uważa, że w seksie inicjatywa powinna należeć do mężczyzny, traci zapał do pieszczot. Harmonia w związku może ulec zakłóceniu. Co robić? Nie przejmuj zbyt ostentacyjnie sterów w sypialni, jeśli partner nie potrafi się w takiej sytuacji odnaleźć. Oczywiście to nie oznacza, że powinnaś pohamować swoją aktywność i tylko biernie przyjmować pieszczoty. Postępuj jednak z dużym wyczuciem. Dla niepewnego siebie mężczyzny propozycja: „Może pokochamy się «na jeźdźca»?” zabrzmi lepiej niż niecierpliwa uwaga: „Ojej, zapomniałeś, co lubię najbardziej”. Gdy brakuje energii na miłość Większość trzydziestolatki to młode matki lub kobiety tak zajęte robieniem kariery zawodowej, że miłosne figle zupełnie im nie w głowie. Wieczorem zwykle lecą z nóg i marzą tylko... o śnie. Co robić? Staraj się, aby myśli o niewyprasowanych pieluchach czy stresującym zebraniu w pracy nie miały wstępu do waszej sypialni. Podrzućcie czasem dziecko do dziadków czy cioci, abyście mieli choć kilka godzin tylko dla siebie. Gdy zapomnisz o codziennych kłopotach i poczujesz się zrelaksowana, pojawi się ochota na miłość. Skarżą się na brak uwagi ze strony partnera...

ochota na seks, od czego zalezy libido
Fotolia
Związki i seks
Od czego zależy twoje libido?
Jedni twierdzą, że siłę pożądania dziedziczymy po rodzicach, zdaniem innych ochota na seks to rzecz nabyta i zależna od jakości związku. Prawda, jak zwykle, leży pośrodku.

To, czy człowieka porwą tzw. dzikie żądze w dużej mierze zależy od poziomu jego libido , a ono da się opisać językiem, i genetyki, i socjologii, i psychologii... Na to, co odziedziczysz w genach po rodzicach, nakładają się bowiem normy społeczne oraz indywidualne doświadczenia życiowe, które też wpływają na popęd płciowy . Dodaj do tego jeszcze takie czynniki, jak wiek, stan zdrowia, styl życia, dieta ... Kiedy przeanalizujesz je wszystkie, szybko odkryjesz, co budzi w tobie chęć do seksu, a co skutecznie ją usypia. Poznaj 7 mitów na temat seksu po porodzie Seksualność po rodzicach Jak dotąd, nie udało się wyodrębnić konkretnego genu, który odpowiadałby za siłę libido. Seksuolodzy twierdzą wręcz, że ludzkie zachowania seksualn e to cecha nabyta. Jak w takim razie wytłumaczyć fakt, że wielu ludzi, którzy mają rodziców o dużych potrzebach seksualnych, też nie narzeka na brak popędu? Zdaniem ekspertów to zwykła powtarzalność zachowań, a nie sprawka zawartości kodu genetycznego. Jeśli dzieci widzą, że ich rodzice często przytulają się , mówią otwarcie o seksie, wyraźnie okazują zainteresowanie tą sferą życia, to jako osoby dorosłe też będą chętniej podejmować współżycie . Libido a gen ryzyka Chociaż nie znaleziono genu bezpośrednio podkręcającego libido, wyodrębniono jednak fragment DNA, który odpowiada za ludzkie zachowania i reakcje, także w sferze seksu. To gen decydujący o tym, czy dana osoba poszukuje nowych doznań: receptor dopaminy oznaczony symbolem D4. Dopamina to substancja, dzięki której odczuwasz coś jako przyjemne , czujesz radość, euforię. Od receptora D4 zależy, jak komórki mózgowe reagują na podwyższony poziom dopaminy i jaki sygnał zostanie przesłany do reszty ciała, np. co odczujesz na widok przystojnego faceta. Doznasz silnego podniecenia i zapragniesz przeżyć romans (ryzyko), czy tylko rzucisz na niego okiem i uznasz, że...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz