Bakteryjne zapalenie pochwy: objawy, leczenie
Bakteryjne zapalenie pochwy zwane także waginozą bakteryjną wynika z zaniku pałeczek kwasu mlekowego i rozwoju mieszanej flory beztlenowej i tlenowej w pochwie. Bakteryjne zapalenie pochwy bardzo często przebiega bezobjawowo. W pozostałych przypadkach dominującym objawem jest przykry zapach z pochwy.
Bakteryjne zapalenie pochwy to infekcja, która jest jedną z najczęstszych dolegliwości kobiecych. Do bakteryjnego zapalenia pochwy dochodzi w wyniku zaburzenia mikroflory pochwy. Skutkiem tego jest namnożenie bakterii oraz zwiększenie pH pochwy.Oprócz bakteryjnego zapalenia pochwy możemy spotkać się również z grzybiczą infekcją intymną oraz zakażeniem wirusem lub rzęsistkiem.Warto pamiętać, że bakteryjne zapalenie pochwy jest niestety dolegliwością nawracającą.
Zakażenie dróg rodnych może zdarzyć się każdej współżyjącej kobiecie.
Spis treści:
Bakteryjne zapalenie pochwy: objawy
Bakteryjne zapalenie pochwy: czynniki zwiększające bakteryjne zapalenie pochwy
Bakteryjne zapalenie pochwy: leczenie
Bakteryjne zapalenie pochwy: zapobieganie
Bakteryjne zapalenie pochwy: objawy
Jednym z najczęstszych objawów infekcji bakteryjnej pochwy jest zmiana wyglądu i zapachu wydzieliny z pochwy. W normalnej sytuacji, gdy kobieta jest zdrowa, wydzielina powinna być bezwonna, przejrzysta (lub biała – to zależy od fazy cyklu) i śliska w dotyku.
Kiedy kobieta ma bakteryjne zapalenie pochwy, wydzielina zmienia się: staje się białoszarawa lub żółtawa, może mieć rybi zapach – to świadczy o infekcji bakteryjnej. Niestety, infekcja może również przebiegać bezobjawowo, przez co czasem jest trudna do rozpoznania. Najczęściej, gdy zapalenie obejmie również cewkę moczową, można zacząć odczuwać pieczenie i świąd oraz parcie na cewkę moczową.
Zobacz także
Objawy bakteryjnego zapalenia pochwy zwykle nasilają się przed terminem spodziewanej miesiączki. Należy udać się do ginekologa i rozpocząć leczenie, ponieważ infekcja może zacząć obejmować zakażenie grzybicze, a następnie przenieść infekcje do kanału szyjki macicy. Bakterie mogą też zaatakować inne narządy - błonę śluzową macicy, a potem jajowody i przydatki. Jeśli jesteś w ciąży – musisz uważać szczególnie – bakterie mogą doprowadzić do poronienia lub przedwczesnego porodu.
Czynniki zwiększające bakteryjne zapalenie pochwy:
- przyjmowanie antybiotyków
- suchość w pochwie wywołana niskim poziomem estrogenów
- zakażenia bakteryjne innych narządów, nawet ucha lub gardła
- stosunki seksualne z wieloma partnerami
- brak właściwej higieny intymnej, szczególnie w trakcie miesiączki (krew menstruacyjna zobojętnia kwaśne środowisko pochwy, przez co możliwości obronne zostają osłabione),
- stres
Warto pamiętać, że zbyt częste podmywanie okolic intymnych też nie jest dobre, ponieważ może doprowadzić do wypłukania naturalnej flory bakteryjnej, natomiast znajdujące się w mydłach i dezodorantach składniki chemiczne mogą zmieniać pH pochwy i podrażniać jej śluzówkę.
Czasem bakteryjne zakażenie pochwy może obejmować również cewką moczową. Wówczas dochodzi do nieprzyjemnego swędzenia oraz pieczenia pochwy z towarzyszącym parciem na cewkę moczową. Ponadto kobiety mogą uskarżać się na dolegliwości bólowe warg sromowych i uczucie suchości w pochwie. Wymienione objawy ulegają nasileniu zazwyczaj przed miesiączką.
Bakteryjne zakażenie pochwy: leczenie
Bakteryjne zapalenie pochwy jest w całkowicie wyleczalne i leczy się je preparatami w postaci doustnej i dopochwowej takimi jak żele czy kremy do stosowania miejscowego. Podczas kuracji odradza się współżycie seksualne, ponieważ może skutkować ono zaostrzeniem infekcji.
Specjaliści zalecają antybiotyki takie jak:
- Klindamycyna - to antybiotyk stosowany pod postacią żelu stosowanego wewnątrz pochwy przez 7 dni. Krem z klindamycyną osłabia skuteczność prezerwatyw wykonanych z lateksu, a efekt ten może się utrzymywać nawet przez 5 dni po zakończeniu stosowania kremu.
- Metronidazol - doustnie lub 0,75% żelu dopochwowo 1 raz dziennie (na noc) przez 5 dni. W trakcie przyjmowania tego leku nie należy spożywać alkoholu, ponieważ może on powodować dolegliwości żołądkowe (bóle brzucha,
nudności). Należy pamiętać, że metronidazolu doustnie nie należy stosować u kobiet w pierwszym trymestrze ciąży.
Jak zapobiegać bakteryjnemu zakażeniu pochwy?
pamiętaj o antykoncepcji. Stosując prezerwatywy, unikniesz chorób przenoszonych drogą płciową
unikaj kontaktów seksualnych z dużą liczbą partnerów, szczególnie nowo poznanych. To również pomoże ci uniknąć ewentualnych chorób wenerycznych
pamiętaj, że nadmierne mycie okolic intymnych zaburza naturalną florę bakteryjną w pochwie, to zwiększa ryzyko infekcji
wybieraj niepodrażniające kosmetyki oraz bezzapachowe tampony i podpaski
podczas okresu często zmieniaj podpaski lub tampony. Pamiętaj też, że stosowanie tamponów nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ może podrażniać błonę śluzową;
noś przewiewne ubrania, dzięki którym nie będziesz się pocić. Zwiewne tkaniny jednocześnie namnażaniu się bakterii.
Zobacz także:
Jakie są przyczyny bakteryjnego zapalenia pochwy?
Detox pochwy na lepszą płodność. Zobacz, która celebrytka go poleca
Masz upławy? Zwróć uwagę na ich kolor