Reklama

Spis treści:

Reklama
  1. Rozwój fizyczny
  2. Rozwój emocjonalny
  3. Rozwój intelektualny
  4. Co cię może niepokoić?
  5. Co cię może zainteresować?

Rozwój fizyczny

Najbliższy miesiąc upłynie twojemu dziecku na zastanawianiu się, co można by tu jeszcze robić ciekawego na szeroko rozstawionych nóżkach.

16 miesięczne dziecko nie tylko z chęcią chodzi po całym mieszkaniu, ale też - uginając nóżki - zaczyna przymierzać się do skakania, najchętniej na miękkim materacu lub kanapie. Sprzyja temu coraz lepsze poczucie równowagi i pewność siebie, jaka rozwija się wraz z postępami w chodzeniu.

16 miesięczne dziecko odkrywa też uroki tańca – do tej pory umiało jedynie podskakiwać na pupie, teraz zaczyna kołysać się na boki, a nawet lekko podryguje, delikatnie uginając kolana.

Sprawdź kiedy dziecko powinno zetknąć się z muzyką

Spacery po mieszkaniu nie polegają już tylko na walce o utrzymanie równowagi. 16 miesięczne dziecko z chęcią ciągnie na sznurku kaczuszkę albo pcha przed sobą drewnianą zabawkę. Gdy zobaczy piłkę, próbuje ją kopnąć. Potrafi też podnieść ją i z uporem próbuje rzucić do przodu (choć póki co piłeczka leci dokąd chce).

Ruchy rąk 16 miesięcznego dziecka stają się coraz bardziej precyzyjne. Małe paluszki potrafią szybko złapać toczący się groszek a zabawa w przelewanie wody z jednego kubeczka do drugiego nie musi już kończyć się domową powodzią.

Poznawanie świata wiąże się zazwyczaj z lekkim zmniejszeniem się apetytu. Zajęty nowymi sprawami maluch, zapomina o jedzeniu. Za to coraz lepiej zaczyna sobie radzić z gryzieniem i połykaniem większych kawałków pokarmu. Samodzielnie je zupkę, a nawet dzielnie pałaszuje kanapki.

Sprawdź, dlaczego dzieci tracą apetyt

Rady dla rodziców:

  • Jak najczęściej tańcz z dzieckiem. Zyskacie oboje. Dziecko rozwinie swoje umiejętności motoryczne, a ty odzyskasz energię i poprawisz sobie nastrój na resztę dnia. Zmieniaj style muzyczne: niech dziecko pozna i szybkie, rytmiczne utwory, i spokojne, melodyjne piosenki o miłości.
  • Spraw dziecku jeździk - stabilną zabawkę z kołami, na której można usiąść i jeździć, odpychając się od podłogi nogami.
  • Skontaktuj się z lekarzem, jeśli do tej pory twoje dziecko nie zrobiło jeszcze pierwszego kroczku. Trzeba wyjaśnić, co je przed tym powstrzymuje.
  • Rozwój emocjonalny

    W twoim dziecku zaczyna budzić się nowa, cenna umiejętność: empatia czyli zdolność współodczuwania. 16 miesięczne dziecko przeżywa pierwszą miłość do jednej ze swych przytulanek: karmi ją, tuli, zabiera wszędzie ze sobą. Przeczytaj także: Mój przyjaciel miś 16 miesięczne dziecko staje się też małym uparciuchem, który bez litości egzekwuje wykonywanie wszystkich zwykłych czynności w jeden, ściśle określony sposób. Jeśli przegapiliście moment odzwyczajania malucha od spania w waszym małżeńskim łóżku, teraz może być dużo trudniej. Każda próba wyegzekwowania czegokolwiek oczywiście zakończy się ustępstwem... Twoim, nie dziecka. Warto jednak próbować.

    Sprawdź także: Pożegnanie z łóżkiem rodziców

    Rady dla rodziców:

    • Nie zapominaj o misiu, gdy wyjeżdżacie. Brak ukochanej przytulanki może popsuć dziecku każdy wyjazd.
    • Podczas nauki samodzielnego zasypiania wykorzystaj sympatię dziecka do przytulanki. Opowiadaj malcowi o tym, co będzie śniło się jemu, a co jego pluszakowi. Nie zapomnij o włożeniu do łóżeczka ulubionej poduszeczki.
    • Bądź cierpliwa i wyrozumiała. Nikt nie lubi zasypiać bez przytulenia się do ukochanej osoby.
    • Pokaż dziecku jak opiekowac się ukochaną zabawką. Zaproponuj mu np. zabawę w kąpanie lalki - to uczy opiekuńczości i rozwija empatię.

    Rozwój intelektualny

    W 16 miesiącu obserwacja dziecka sprawi ci - jak zwykle zresztą – wiele radości. Mały człowiek coraz bardziej przypomina większego człowieka.

    Postępy, jakie poczynił w ostatnim czasie, z pewnością ułatwią wam wzajemne porozumienie: dziecko w wieku 16 miesięcy rozumie większość poleceń, jakie mu wydajesz. Gorliwie stara się je spełnić. Teraz będzie ci łatwiej zrozumieć potrzeby swojego dziecka: maluch kiwnie główką lub w inny sposób wyrazi aprobatę dla pomysłów, które mu się spodobają, a tym, które będą dla niego zupełnie nieatrakcyjne, da zdecydowany odpór.

    Nagle odnajdą się różne zagubione rzeczy. Dzięki nowej umiejętności wskazywania „tu” i „tam” dziecko ujawni miejsce ich pobytu. Nie oczekuj jednak od malca zbyt wiele: pamięć 16 miesięcznego dziecka jest jeszcze zbyt krótka, aby mogło sobie on przypomnieć, gdzie tydzień temu ukryło twoją ulubioną szminkę.

    Sprawdź, co zapamięta twoje dziecko?

    Bajeczki, jakie czytacie wspólnie, staną się teraz w dwójnasób atrakcyjne: dziecko zaczyna rozpoznawać przedmioty i zwierzęta na obrazkach. Nie licz jednak na to, że maluch sam zajmie się oglądaniem obrazków, a ty w tym czasie będziesz mogła spokojnie wziąć prysznic. 16 miesięczne dziecko nie potrafi jeszcze skupić się na dłużej niż kilkadziesiąt sekund. Rozproszyć je może wszystko: dźwięk za oknem, przelatujący blisko szyby ptak, twoja krzątanina...

    Rady dla rodziców:

    • Zachęcaj dziecko do poznawania świata. Opowiadaj mu o zdarzeniach za oknem, pokazuj słońce i deszcz, opowiadaj, co dzieje się, gdy wieje wiatr.
    • Baw się z dzieckiem w rozpoznawanie dźwięków. Przydadzą ci się cymbałki, szeleszczące papierki, dzwoneczki itd.
    • Zachęcaj malucha do pomocy w domowych pracach. Dzięki temu za kilka miesięcy w domu będziesz miała nie bałaganiarza, ale małego, skorego do pracy pomocnika.

    Obejrzyj film: Czego nie może jeść małe dziecko

    Co cię może niepokoić?

    • Strach przed psami. Niektóre dzieci je uwielbiają i nie czują przed nimi żadnego lęku, inne zamierają z przerażenia, nawet gdy widzą je tylko z daleka. Warto zmniejszyć ten lęk. Nie po to, by dziecko zaczepiało potem każdego napotkanego labradora, ale by codzienne spacery nie kojarzyły się dziecku z czyhającymi na nie potworami. Pomóc może oglądanie obrazków z psami, przytulanie psa-zabawki, zabawa z dobrze wychowanym i lubiącym dzieci pupilem znajomych. Pamiętaj jednak, że nie wolno robić niczego na siłę.

    Przeczytaj skąd się bierze lęk przed zwierzętami.

    • Niechęć do jedzenia. 16 miesięczne dzieci mają mniejszy apetyt, bo są zbyt zajęte, by zajmować czymś tak banalnym jak jedzenie. Jeśli dziecko rośnie i prawidłowo przybiera na wadze, nie ma powodu do niepokoju.

    Poznaj rady dla rodziców niejadka

    Reklama

    Co cię może zainteresować?

    Siatki centylowe - jak się nimi posługiwać, do czego służą?​
    Pożegnanie z łóżkiem rodziców
    Dobra dieta = dobre zachowanie
    Jak szukać niani? - film
    Jak mądrze karać i nagradzać
    Przebojowe czy grzeczne - rozmowa z Dorotą Zawadzką
    Gdzie są grzeczne dzieci
    Dokąd na spacer z dzieckiem
    Wychowanie bezstresowe - tak czy nie?
    Wspólny czas z dzieckiem

    Reklama
    Reklama
    Reklama