24 tydzień ciąży – co się dzieje u mamy i dziecka?
24 tydzień ciąży to czas, gdy waga dziecka gwałtownie się zwiększa. Rośnie też waga przyszłej mamy, która może zacząć odczuwać na tym etapie bóle podbrzusza. Płód w 24 tygodniu ciąży ma już włosy na głowie i staje się coraz bardziej podobny do noworodka.
Spis treści:
- 24 tydzień ciąży – który to miesiąc?
- 24 tydzień ciąży – brzuch
- 24 tydzień ciąży – USG
- Jak wygląda dziecko w 24 tygodniu ciąży?
- 24 tydzień ciąży – objawy i dolegliwości
- Poród w 24 tygodniu ciąży
- 24 tydzień ciąży bliźniaczej
24 tydzień ciąży – który to miesiąc?
24 tydzień ciąży to początek szóstego miesiąca. Do porodu zostało mniej więcej 16 tygodni, o ile dziecko przyjdzie na świat w terminie wyznaczonym przez lekarza na podstawie ostatniej miesiączki. Nie można się jednak zbytnio do tej daty przywiązywać – poród dokładnie w terminie zdarza się tylko kilku procentom przyszłych mam.
24 tydzień ciąży – brzuch
Waga przyszłej mamy w 24 tygodniu ciąży wzrasta o około 5-6 kilogramów. Również brzuch jest coraz bardziej okazały. Staje się bardziej okrągły, ponieważ płód rośnie, a w macicy znajduje się również około pół litra płynu owodniowego. Płyn ten spełnia bardzo ważną funkcję:
- chroni dziecko przed urazami i łagodzi wstrząsy (dzięki temu płód jest bezpieczny),
- zapewnia stałą temperaturę,
- tworzy środowisko, w którym małemu człowiekowi łatwiej się poruszać.
W płynie owodniowym pływają złuszczone komórki naskórka płodu, włoski, maź płodowa oraz produkty przemiany materii.
Ból brzucha
Ból brzucha i podbrzusza w 24 tygodniu ciąży pojawia się najczęściej z powodu rozciągających się więzadeł. Zwiększająca wymiary macica może powodować też bóle pleców oraz ból umiejscowiony na prawo lub lewo od pępka.
Ból brzucha w okolicach pępka jest charakterystycznym objawem całego drugiego trymestru ciąży. Kobiety określają go jako nieprzyjemne kłucie, które nasila się, a potem ustępuje. Czasem ból promieniuje do krocza i pachwin.
24 tydzień ciąży – USG
Najbliższe USG odbędzie się dopiero między 28 a 32 tygodniem ciąży. W tym tygodniu czasem wykonuje się także dodatkowe badanie. Lekarz może zlecić USG, jeśli wystąpi krwawienie, pojawi się nadciśnienie, cukrzyca albo gdy istnieje podejrzenie zbyt wczesnego odejścia wód płodowych.
24 tydzień ciąży – zdjęcie USG
Zdjęcie z USG w 24 tygodniu ciąży, fot. AdobeStock
Jak wygląda dziecko w 24 tygodniu ciąży?
Waga dziecka w 24 tygodniu ciąży wynosi mniej więcej 700 g. Płód mierzy blisko 22 cm. Rośnie w szybkim tempie: ok. 170 g tygodniowo. Znaczna część tej wagi przypada na tkankę tłuszczową, a także na powiększające się narządy wewnętrzne, kości i mięśnie dziecka.
W 24 tygodniu ciąży płód bardzo przypomina noworodka. Jego twarz jest niemal w pełni ukształtowana. Są na niej rzęsy, brwi, a na głowie widać włosy.
Mniej więcej ok. 24 tygodnia ciąży dziecko zyskuje większą świadomość otaczającego je świata. Poza tym:
- Zaczyna mieć własny rytm dobowy snu i czuwania. Kształtuje się on mniej więcej na wzór rytmu dobowego matki. Przetrwa, co ciekawe, nawet do czasu po porodzie.
- Pobiera tlen z krwi przepływającej przez łożysko. Ale jego płuca już przygotowują się do pełnienia ważnej funkcji, jaką jest oddychanie. Zaczynają też produkcję surfaktantu (substancji zapobiegającej zapadaniu się i sklejaniu pęcherzyków płucnych).
24 tydzień ciąży – ułożenie dziecka
Dziecko w 24 tygodniu ciąży ma jeszcze sporo miejsca w macicy. Jego przestrzeń nie jest zbyt mocno ograniczona, może więc dowolnie zmieniać swoje położenie.
Ruchy dziecka w 24 tygodniu ciąży są już znacznie mocniejsze. Dziecko jest coraz większe, coraz silniejsze są również jego mięśnie. Czas powoli myśleć o tym, z czego powinna składać się wyprawka do szpitala. Dobrym i niedrogim rozwiązaniem są gotowe zestawy wyprawkowe.
24 tydzień ciąży – objawy i dolegliwości
W 24 tygodniu ciąży przyszła mama nadal może mieć fizyczne dolegliwości typowe dla szóstego miesiąca, czyli:
- białawe upławy,
- zgagę, niestrawność, zaparcia,
- bóle i zawroty głowy,
- skurcze mięśni nóg.
Wiele ciężarnych (szczególnie te, które pracują przy komputerach) w drugim trymestrze cierpi na zespół cieśni nadgarstka. Do jego powstania przyczyniają się obrzęki w ciąży, które mogą uciskać nerw biegnący przez nasadę dłoni. Ciężarna odczuwa wtedy mrowienie, drętwienie i ból w nadgarstku, dłoni i palcach. Aby złagodzić te objawy:
- jeśli dolegliwości nie ustępują w nocy, ramiona dobrze jest podeprzeć poduszką,
- warto spróbować potrząsać dłonią i nadgarstkiem.
- należy robić częste przerwy w pracy – dolegliwości mogą się nasilać, jeśli wielokrotnie powtarza się jakieś ruchy, np. pisząc na klawiaturze.
Po urodzeniu dziecka opuchlizna ustępuje, znika także zespół cieśni nadgarstka.
Około 24 tygodnia ciąży może się pojawić tzw. niezdarność ciężarnych. Powoduje ją rozluźnienie więzadeł i zatrzymanie wody w organizmie. To dlatego przyszłe mamy mniej pewnie chwytają i trzymają przedmioty. Z pewnością duże znaczenie ma też zmiana środka ciężkości ciała, wywołana rosnącym brzuchem.
W 24 tygodniu ciąży obserwuje się również zmiany w samopoczuciu psychicznym:
- rzadziej występują zmienne nastroje,
- może pojawić się znudzenie ciążą,
- czasami pojawia się roztargnienie,
- odczuwany jest niepokój o przyszłość
- lub podekscytowanie nadchodzącymi zmianami.
Skurcze w 24 tygodniu ciąży
Twardnienie brzucha w ciąży jest spowodowane skurczami Braxtona-Hicksa. Występują one już od 20 tygodnia ciąży. Jest to znak, że organizm zaczął przygotowywać się do porodu.
Skurcze przepowiadające nie są regularne. Kobieta odczuwa je jako napinanie się brzucha. Skurcze Braxtona-Hicksa nie bolą lub ból i towarzyszący jest bardzo delikatny.
24 tydzień ciąży – badania
Między 24 a 28 tygodniem ciąży ginekolog może zalecić wykonanie badania DTTG – doustnego testu tolerancji glukozy. Test służy wykryciu cukrzycy ciążowej, która dotyka 2-5 proc. kobiet w ciąży. Cukrzyca ciążowa jest przejściową formą (w większości wypadków) hiperglikemii, kiedy organizm nie wytwarza wystarczających ilości insuliny do przetworzenia cukru.
Najczęstsze objawy cukrzycy ciążowej:
- występowanie cukru w moczu,
- nietypowe pragnienie,
- częste oddawanie moczu,
- zmęczenie,
- mdłości.
Poród w 24 tygodniu ciąży
Dziecko urodzone w 24 tygodniu ciąży, czyli w szóstym miesiącu życia płodowego, nie jest jeszcze w pełni gotowe do funkcjonowania poza organizmem mamy. Wciąż nie działa jego układ pokarmowy, nie umiałoby też samo oddychać czy utrzymać stałej temperatury ciała. Ale lekarze, głównie dzięki specjalistycznej aparaturze, są w stanie utrzymać przy życiu dzieci ważące nawet 500 g, dlatego poród w 24 tygodniu ciąży daje szanse dziecku.
24 tydzień ciąży bliźniaczej
Kobieta będąca w ciąży mnogiej, już teraz powinna zacząć oswajać się z myślą, że może urodzić wcześniej niż kobieta w ciąży pojedynczej. Okazuje się, że o ile kobiety, które spodziewają się jednego dziecka, rodzą zwykle w 39 tygodniu ciąży, o tyle poród bliźniąt następuje przeciętnie między 35 a 36 tygodniem ciąży. Trojaczki natomiast rodzą się przeciętnie w 32 tygodniu, a czworaczki w 30 tygodniu ciąży. Na pociechę można dodać, że dzieci z ciąż mnogich nieco wcześniej niż z pojedynczych osiągają dojrzałość do życia poza brzuchem mamy. Na przykład terminowy poród bliźniąt następuje w 37, a nie w 40 tygodniu ciąży.
Zobacz także:
- Ciągle swędzi mnie brzuch. Doprowadza mnie to do szału. Jak sobie pomóc?
- Czy w ciąży mogę depilować bikini woskiem i jak z innymi zabiegami kosmetycznymi?
- Czy rodzić z mężem, czy lepiej bez?