Czy drugi poród jest łatwiejszy i szybszy od pierwszego?
Fotolia
Przygotowania do porodu

Czy drugi poród jest lżejszy od pierwszego – wyjaśnia ginekolog

O jakim porodzie marzy kobieta, która kolejny raz wybiera się na porodówkę? Wiadomo! O szybszym, łatwiejszym i mniej bolesnym. Sprawdzamy, czy taki scenariusz jest możliwy.

Strach przed porodem jest czymś zupełnie naturalnym i uzasadnionym dla przyszłych mam, które wkraczają na porodówkę pierwszy raz w życiu. Są jednak kobiety, które narodziny dziecka mają już za sobą, a mimo to i tak bardzo boją się drugiego porodu. Dzieje się tak na przykład, gdy wydaniu na świat pierwszego dziecka towarzyszył duży wysiłek i cierpienie. Czy sytuacja musi się powtórzyć? Niekoniecznie. Sprawdzamy od czego to zależy.

Ile trwa drugi poród?

Każda kobieta, która już rodziła przynajmniej raz, doskonale wie, że nie da się tego dokładnie zaplanować. Są pewne sposoby przyspieszające poród, przyszłe mamy wymieniają się nowinkami na temat tego, co zażywać, żeby poród był krótszy i sprawniejszy, jednak nie zawsze one działają. Jednak niemal pewne jest, że drugi poród danej kobiety będzie trwał krócej niż pierwszy. Warunkiem jest jednak to, by odstęp między porodami nie trwał zbyt wielu lat.

Lekarze podkreślają, że drugie porody (i każde kolejne) zwykle są krótsze od pierwszych ze względu na to, że po pierwszym porodzie kanał rodny jest już szerszy, a mięśnie bardziej rozluźnione. To ułatwia główce dziecka sprawniej przecisnąć się przez drogi rodne. O ile z reguły pierwszy poród trwa średnio od 6 do 12 godzin w pierwszej fazie i od pół godziny do 1,5 godziny w fazie partej, o tyle przy drugim porodzie pierwszy etap trwa od 4 do 6 godzin, a drugi to jedynie 10-15 minut. Może się również zdarzyć, że drugi poród będzie trwał dłużej od pierwszego, jeśli pojawią się jakieś komplikacje lub dziecko ułoży się w taki sposób, że trudniej będzie mu się wpasować w kanał rodny.

Czy drugi poród boli bardziej?

Paulina z Poznania ma dwuletnią córeczkę i jest teraz w drugiej ciąży: – Malwinkę rodziłam długo i bardzo mocno się nacierpiałam – opowiada i wyznaje, że marzy o tym, aby drugi poród był lżejszy i łatwiejszy od pierwszego. Zdaniem dr Marzeny Jurczak Czaplickiej, ginekolog położnik z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie zazwyczaj właśnie tak się dzieje. Drugi poród jest łatwiejszy i szybszy od pierwszego, nawet jeśli dziecko rodzi się nieco większe. Lekarka zastrzega jednak, że może też zdarzyć się i tak, że skurcze będziemy odczuwać jako intensywniejsze niż poprzednim razem, ale za to postęp porodu będzie sprawniejszy i dziecko pojawi się na świecie szybciej.

Co ułatwia drugi poród?

Dr Jurczak Czaplicka wskazuje również na dodatkowe czynniki, dzięki którym kolejny poród może stać się mniej bolesnym doświadczeniem. – Na korzyść na pewno działa niezbyt długa przerwa między ciążami. Ale ważne jest również przygotowanie psychiczne. Przy kolejnym porodzie młoda mama już wie, czego może spodziewać się na porodówce, a to pomaga zapanować nad swoim ciałem i sprawia, że niewiele może ją zaskoczyć – podkreśla.

Zobacz też:

Drugi poród: jak wygląda, ile trwa, kiedy do szpitala? Wyjaśnia ginekolog [WIDEO]

drugi poród łatwiejszy
Fotolia
Przygotowania do porodu
Drugi poród łatwiejszy? - prawda czy fałsz?
Oto 6 najczęściej mylnych spostrzeżeń odnośnie kolejnych porodów! Wam też tak mówiono?

Drugi poród w godzinę, bez komplikacji i z uśmiechem na twarzy – to marzenie wielu kobiet. Niestety, tak jak to w życiu, nie ma rzeczy pewnych. Tak też jest z porodami. Nigdy nic nie wiadomo! Czasem pierwszy poród jest bardzo trudny, a kolejne idą szybko. Czasem pierwszy poród przebiega szybko, a kolejne ciąże kończą się cesarką , lub powikłaniami po trudach porodu trwającego kilkanaście godzin. Nie ma na to żadnej reguły.   6 najczęściej mylnych spostrzeżeń odnośnie kolejnych porodów 1.    Drugie dziecko rodzi się zawsze w terminie, albo wcześniej. Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Ohio dowodzą, że kobiety, które rodzą kolejne dzieci w odstępie ok. 18 m-cy, powinny urodzić dziecko w terminie lub nawet wcześniej.  Niestety inne badania dowodzą z kolei, że w tej kwestii nie ma żadnych pewniaków, a przyjście dziecka na świat zależy od tak wielu czynników, że nie sposób przewidzieć jak będzie w rzeczywistości wyglądać.  2.    Gdy ma się cesarkę przy 1. porodzie, potem zawsze już będzie cesarka. Niektóre kobiety są załamane sądząc, że nie będą mogły rodzić w sposób naturalny, gdy ich pierwsza ciąża była zakończona cesarką. Badania dowodzą jednak, że 63% kobiet z 140 tys. biorących udział w badaniu, drugi raz rodziły naturalnie. Nie ma więc przeciwwskazań, by nie mogły spróbować pomimo wcześniejszych doświadczeń. Naturalnie po cesarce - to możliwe! 3.    Drugi poród trwa krócej. Wiele badań potwierdza, że pierwszy okres porodu, czyli zanim zaczną się skurcze parte, przy drugim porodzie trwa krócej. Byłaby to wspaniała nowina dla wszystkich kobiet, które decydują się na kolejne dzieci, gdyby nie to, że wiele porodów łamie tę regułę i dzieci kolejne rodzą się dłużej, niż pierworodni. Nie ma więc żadnej pewności.  4.    Jeżeli...

Jak może wyglądać poród: termin porodu, przebieg porodu
Fotolia
Poród naturalny
Co się dzieje w czasie porodu?
Termin porodu zbliża się wielkimi krokami, czasu na przygotowania coraz mniej, a pytań z nim związanych coraz więcej. Jak może przebiegać poród, wyjaśnia ginekolog.

Jak może przebiegać poród, wyjaśnia ginekolog prof. Ewa Dmoch-Gajzleska z Akademii Medycznej w Warszawie.   Jestem drobnej budowy i mam wąską miednicę. Czy powinnam się przygotować na ciężki i długi poród. To już historyczny, nie mający pokrycia w rzeczywistości pogląd. Dziś wiemy już, że budowa ciała nie ma decydującego wpływu na przebieg porodu. Tak naprawdę wszystko zależy od tego, na ile więzadła macicy są rozciągliwe i czy główka dziecka jest w stanie się wpasować w kanał rodny, jeśli tak, to wszystko odbywa się dobrze. Czas porodu zależy od tego, na ile silne i regularne są skurcze. Ma to związek m.in. także z długością i elastycznością wiązadeł. Wielkość miednicy ma znaczenie tylko wtedy, gdy płód jest zbyt duży i gdy USG wykazuje wyraźną dysproporcję między główką dziecka a miednicą i kanałem rodnym. Wtedy trzeba się liczyć z koniecznością wykonania cesarskiego cięcia. Ale o tym lekarz powinien uprzedzić rodzącą wcześniej.   ZOBACZ TEŻ: jak układa się dziecko przed swoimi narodzinami   Siostra nie mogła urodzić przez całą noc, dopiero po podaniu kroplówki z oksytocyną poród nabrał tempa. Czy mogą poprosić lekarza o podanie oksytocyny, żeby się nie męczyć tyle godzin. Podanie kroplówki z lekiem nasilającym skurcze porodowe nie ma na celu skrócenia porodu, ale jedynie ustabilizowanie tempa i siły skurczy. O podaniu kroplówki z tym preparatem decyduje lekarz kierując się oceną akcji porodowej. Oksytocynę możemy też podać, aby wywołać skurcze, np. gdy wycieknie lub odejdzie płyn owodniowy, minęło 10–16 godzin, a poród nadal się nie zaczyna. Decyzja o jego przyśpieszeniu ma na celu ochronę płodu przed ewentualnym zakażeniem. Nie ma natomiast powodu, by podawać kroplówką z lekiem, gdy poród przebiega prawidłowo. Może to bowiem doprowadzić do tak silnego skurczu, że nastąpi...

Ile trwa drugi poród
StockAdobe
Poród naturalny
Pierwszy poród był długi i ciężki? Tym razem może być inaczej!
Ile trwa drugi poród? Dokładnie nie da się tego określić, ale u znacznej większości kobiet jest on krótszy od pierwszego. Dlaczego? Sprawdź, podpowiadamy!

Jeśli jesteś akurat w drugiej ciąży, pewnie zastanawiasz się, jak przetrwasz kolejny poród i czy będzie wyglądał on podobnie do pierwszego. To, co  z pewnością odróżnia wieloródkę od pierworódki, to to, że ma już świadomość, jak może wyglądać poród. I to świetnie! Bo między innymi właśnie dlatego drugi poród zwykle jest krótszy od pierwszego . Dobra wiadomość, prawda? Ile trwa drugi poród? W normalnych warunkach, gdy nie ma żadnych komplikacji, a dziecko ułożone jest prawidłowo, drugi poród jest krótszy od pierwszego. Pierwszy poród może trwać nawet dobę, ale średnio jest to 10-12 godzin w pierwszej fazie, oraz około godziny w fazie partej. Drugi poród przebiega dużo sprawniej. Pierwsza faza to statystycznie około 4-6 godzin , a faza parta z reguły nie jest dłuższa niż kilkanaście minut. Dlaczego drugi poród jest krótszy od pierwszego? To, że wieloródce łatwiej jest urodzić, niż pierworódce, zależy przede wszystkim od naszej fizjologii. Ciało po pierwszym porodzie nieco się zmienia i to w taki sposób, że kolejnemu dziecku łatwiej jest przecisnąć się przez kanał rodny . Kobieta po ciąży i pierwszym porodzie: ma bardziej rozluźnione mięśnie dna miednicy; ma szerszy kanał rodny. Aby drugi poród faktycznie poszedł gładko, należy jednak pamiętać o tym, by odstęp między pierwszą, a kolejną ciążą nie był zbyt długi. Czy drugi pod jest łatwiejszy? Drugi poród może być łatwiejszy od pierwszego, zakładając, że zarówno pierwszy, jak i drugi raz kobieta rodzi siłami natury i dziecko prawidłowo wpasowało się w kanał rodny (przy cięciu cesarskim za każdym razem jest to zabieg operacyjny, więc czas obu takich porodów może być podobny). Po pierwsze drugi poród może być właśnie krótszy, co również przyczynia się do tego, że wymaga mniej wysiłku od kobiety i jest przez to lżejszy. Poza tym...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj