trądzik niemowlęcy

Czy te zmiany na buzi niemowlaka to trądzik?

Myślałaś, że trądzik jest zastrzeżony dla nastolatków? Wcale nie! Takie wypryski możesz zobaczyć nawet na buzi noworodka. Przeczytaj, jak rozpoznać trądzik niemowlęcy (lub noworodkowy) i jak go leczyć.
Małgorzata Wódz
Konsultacja: dr hab. n. med. Dorota Jenerowicz, dermatolog, alergolog
trądzik niemowlęcy
Zauważyłaś u swojego dziecka krostki na twarzy? To może być trądzik niemowlęcy lub noworodkowy. Jeśli wypryski pojawiają się w pierwszym miesiącu życia dziecka, mówimy o trądziku noworodkowym, jeśli wystąpią w kolejnych miesiącach – nazywamy je trądzikiem niemowlęcym lub trądzikiem dziecięcym (jeśli utrzymują się po 1 roku życia). Wspólnie z lekarzem dermatologiem, dr hab. n. med. Dorotą Jenerowicz, wyjaśniamy, co trzeba wiedzieć o tych zmianach na skórze:
   

Jak rozpoznać trądzik u noworodka?

Trądzik noworodkowy pojawia się w pierwszych tygodniach życia dziecka, ale nie u wszystkich noworodków. Może być widoczny już w 2-3 dobie i bardzo szybko ustępuje. Często po tygodniu nie ma już po nim śladu. Jak się objawia:
 • najpierw na skórze widoczne są czerwone plamy (na tym etapie trądzik bywa mylony ze skazą białkową)
 • później w ich miejscu tworzą się dość twarde, drobne czerwone krostki.
 • w grudkach mogą uwidocznić się białe albo żółtawe punkciki (to znak, że pojawiła się w nich ropa).

Zmiany skórne w trądziku u noworodka i niemowlaka mogą wystąpić na:
 • policzkach
 • nosie
 • czole
 • tułowiu
Nie pojawiają się na rękach i nogach. W odróżnieniu od innych zmian skórnych nie swędzą i nie sączy się z nich wydzielina.

Zobacz na zdjęciu, jak wygląda trądzik na buzi dziecka
trądzik niemowlęcy - zdjęcie
Redakcja poleca: Jak wypadło mleko następne Enfamil Premium MFGM 2 w naszym teście? Sprawdź!
Badania nad składem mleka z piersi trwają od lat i stanowią inspirację do zmian w składzie mlek modyfikowanych dla niemowląt. W ręce mam oddaliśmy mleko następne Enfamil Premium MFGM 2 i poprosiliśmy o jego przetestowanie. Dowiedz, się jak wypadł ten sprawdzian!

Kiedy pojawia się trądzik niemowlęcy?

Jeśli krostki na buzi pojawią się po raz pierwszy, gdy dziecko skończy miesiąc, mamy do czynienia z trądzikiem niemowlęcym. Wśród jego przyczyn wymienia się:
 • hormony mamy, które mogą przenikać do organizmu wraz z jej pokarmem.
 • własne hormony dziecka, które też mogą być odpowiedzialne za zmiany skórne

Co powoduje trądzik u noworodka?

Do powstania trądziku noworodkowego przyczyniają się hormony kobiece, które oddziałują na dziecko jeszcze przez jakiś czas po narodzinach, oraz kontakt z jej drogami rodnymi, do którego doszło podczas porodu. Mówi się także o tym, że trądzik u noworodka wywołuje zetknięcie się z nowym środowiskiem  – z ubrankami, pościelą, pieluszkami, kosmetykami, proszkami do prania, które wpływają na delikatną skórę dziecka.

Co na trądzik u dziecka?

Zmiany trądzikowe u niemowląt są łagodne i zwykle szybko ustępują. Trądzik niemowlęcy nie wymaga leczenia tylko właściwej pielęgnacji:
 • przemywaj skórę wacikiem zmoczonym w ciepłej przegotowanej wodzie z dodatkiem emolientu .
 • grudki możesz też smarować kremem z zawartością cynku (np. Sudocrem, Linomag).
 • krostek na buzi dziecka nie wolno wyciskać.
 • jeśli pojawią się zmiany ropne, trzeba smarować je maścią z antybiotykiem (czytaj niżej).
 

Czy iść do lekarza z trądzikiem niemowlęcym?

Trądzik noworodkowy/niemowlęcy zwykle nie wymaga wizyty u lekarza. Do dermatologa dziecięcego, pediatry lub neonatologa musisz iść, jeśli: 
 • dziecko ma zmiany ropne – lekarz przepisze wtedy maść z antybiotykiem. Stosowanie jej jest konieczne ze względu na ryzyko uogólnienia się infekcji.
 • zmiany nie ustępują – albo powiększają się
 • zmiany przypominają trądzik – ale występują w nietypowych dla niego miejscach, np. w zgięciach rąk, pachwinach, pod pachami, na szyi.
Do smarowania grudek lekarz może zalecić zawiesinę cynkową, która ma działanie przeciwzapalne i lekko podsuszające.

Jak pielęgnować skórę przy trądziku niemowlęcym?

Jeśli dziecko ma trądzik niemowlęcy, zadbaj, aby nie było przegrzewane. To ma duże znaczenie dla utrzymania skóry w dobrej kondycji. Gdy niemowlakowi jest za ciepło, zmiany skórne nasilają się. Zwróć uwagę, by temperatura otoczenia wynosiła nie więcej niż 20–22ºC. Sprawdzaj skórę na karczku dziecka – powinna być sucha i ciepła. Wskazana jest również codzienna kąpiel w wodzie o temperaturze nie wyższej niż 37ºC.

Ile trwa trądzik niemowlęcy?

Chociaż trądzik na buzi dziecka bardzo stresuje młode mamy, krostki zwykle znikają po paru tygodniach. Czasem utrzymują się przez kilka miesięcy. Gdy wysypka u dziecka utrzymuje się bardzo długo, konieczna jest wizyta u lekarza, który oceni pracę układu hormonalnego maleństwa.Zobacz też:
Konsultacja: dr hab. n. med. Dorota Jenerowicz, dermatolog, alergolog

Pracuje na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Jako pierwsza osoba z Polski uzyskała tytuł międzynarodowego specjalisty, nadawany przez Europejskie Stowarzyszenie Lekarzy Specjalistów (UEMS).

Ocena (21 ocen)

4.5
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Dieta niemowlaka

Pielęgnacja noworodka