Trądzik niemowlęcy: sprawdź, jak go rozpoznać i czym leczyć

Myślałaś, że trądzik jest zastrzeżony dla nastolatków? Wcale nie! Takie wypryski możesz zobaczyć też na buzi noworodka. Przeczytaj, jak rozpoznać trądzik niemowlęcy i jak go leczyć.
Małgorzata Wódz
trądzik niemowlęcy
Zauważyłaś u swojego noworodka krostki na twarzy? To może być trądzik noworodkowy. Wypryski pojawiają się także po pierwszym miesiącu życia dziecka, wtedy mamy do czynienia z trądzikiem niemowlęcym. Podpowiadamy, jak rozpoznać trądzik niemowlęcy i jak go leczyć. Dowiesz się tu:

1. Jak rozpoznać trądzik noworodkowy
2. Co powoduje trądzik niemowlęcy
3. Co na trądzik niemowlęcy
4. Czy iść do lekarza z trądzikiem niemowlęcym
5. Pielęgnacja skóry przy trądziku niemowlęcym
6. Jak długo trwa trądzik niemowlęcy

Trądzik niemowlęcy jest to trądzik, który występuje u dzieci w pierwszych miesiącach życia. Wygląda tak, jak trądzik młodzieńczy, jednak jego pojawienie się związane jest najczęściej z gospodarką hormonalną mamy, rzadziej dziecka. Niemowlę jeszcze przez kilka miesięcy ma w sobie hormony mamy z czasu ciąży, a jeśli jest karmione piersią, przez cały ten czas dostarczane mu są kolejne. Trądzik niemowlęcy występuje u około 20 proc. małych dzieci, częściej pojawia się na twarzach chłopców niż dziewczynek. 

Jak rozpoznać trądzik noworodkowy

Trądzik noworodkowy pojawia się w pierwszych tygodniach życia dziecka, ale nie u wszystkich noworodków. Najpierw na skórze widoczne są czerwone plamy, później w ich miejscu zaczynają się tworzyć dość twarde, drobne czerwone krostki. Zmiany skórne w trądziku niemowlęcym – tak jak w typowym trądziku – mogą wystąpić na policzkach, nosku, czole. Nie pojawiają się na tułowiu, rękach i nogach. W odróżnieniu od innych zmian skórnych nie swędzą i nie sączy się z nich wydzielina. Może się jednak zdarzyć, że w grudkach uwidocznią się białe albo żółtawe punkciki.
Redakcja poleca: Jak kąpać niemowlę - film
Jak często kąpać niemowlę, jaką temperaturę powinna mieć woda do kąpieli i w jaki sposób myć buzię dziecka?

Co powoduje trądzik niemowlęcy

Do powstania trądziku noworodkowego może przyczyniać się nowe środowisko (ubranka, pościel, pieluszki, kosmetyki, proszki do prania, temperatura otoczenia), które wpływa na delikatną skórę dziecka. Mówi się także o tym, że trądzik niemowlęcy wywołują hormony kobiece, które oddziałują na dziecko jeszcze przez jakiś czas po narodzinach, oraz kontakt z jej drogami rodnymi, do którego doszło podczas porodu.

Co na trądzik niemowlęcy

Zmiany trądzikowe u niemowląt są łagodne i zwykle szybko ustępują. Nie wymagają leczenia, tylko właściwej pielęgnacji – przemywania skóry wacikiem zmoczonym w ciepłej przegotowanej wodzie z dodatkiem emolientu (nie powoduje wysuszenia skóry, nie narusza delikatnej bariery naskórkowej, ale dodatkowo wzmacnia ją, przyspieszając gojenie). Grudki można też smarować kremem z zawartością cynku (np. Sudocrem, Linomag). I co ważne: trądziku, również tego noworodkowego, nie wolno wyciskać.

Czy iść do lekarza z trądzikiem niemowlęcym

Trądzik niemowlęcy zazwyczaj nie wymaga wizyty u lekarza. Jednak w przypadku zmian ropnych potrzebna jest wizyta u dermatologa dziecięcego lub neonatologa, który przepisze maść z antybiotykiem. Stosowanie jej jest konieczne ze względu na ryzyko uogólnienia się infekcji. Konsultacji z lekarzem wymagają też zmiany, które zamiast ustępować, powiększają się albo tylko przypominają trądzik, ale występują w miejscach dla niego nietypowych, np. w zgięciach rąk, pachwinach, pod pachami, na szyi.

Pielęgnacja skóry przy trądziku niemowlęcym

W przypadku trądziku niemowlęcego, duże znaczenie dla utrzymania skóry w dobrej kondycji ma nieprzegrzewanie dziecka. Gdy niemowlęciu jest za ciepło, zmiany skórne nasilają się. Warto zwrócić uwagę, aby temperatura otoczenia wynosiła 20–22ºC oraz tak ubierać dziecko, by nie było mu za gorąco. Można to ocenić, dotykając skóry na karczku, która powinna być sucha i ciepła. Wskazana jest również codzienna kąpiel w wodzie o temperaturze nie wyższej niż 37ºC.

Jak długo trwa trądzik niemowlęcy

Chociaż trądzik noworodkowy bardzo stresuje młode mamy, krostki zwykle znikają  po paru tygodniach - czasem jednak utrzymują  się przez kilka miesięcy. Jeśli po raz pierwszy dają o sobie znać, gdy dziecko skończy miesiąc,  mamy do czynienia z trądzikiem niemowlęcym. Wśród jego przyczyn wymienia się hormony mamy, które mogą przenikać do organizmu wraz z pokarmem. Za zmiany skórne mogą być również odpowiedzialne własne hormony dziecka. Gdy wysypka u dziecka utrzymuje się bardzo długo, konieczna jest wizyta u lekarza, który oceni pracę układu hormonalnego maleństwa.

Konsultacja: dr n. med. Dorota Jenerowicz, dermatolog z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Jako pierwsza osoba z Polski uzyskała tytuł międzynarodowego specjalisty, nadawany przez Europejskie Stowarzyszenie Lekarzy Specjalistów (UEMS).


Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Znowu płacze

Wiosna z maluszkiem