trądzik niemowlęcy

Trądzik niemowlęcy i trądzik noworodkowy: jak rozpoznać i leczyć [rady dermatologa]

Trądzik niemowlęcy (noworodkowy) pojawia się nawet w pierwszych dniach po porodzie. Sprawdź na zdjęciu, jak wygląda i dowiedz się, czym go leczyć.
Małgorzata Wódz
Konsultacja: dr hab. n. med. Dorota Jenerowicz, dermatolog, alergolog
trądzik niemowlęcy
Zauważyłaś u swojego dziecka krostki na twarzy? To może być trądzik niemowlęcy lub noworodkowy. Jeśli wypryski pojawiają się w pierwszym miesiącu życia dziecka, używamy nazwy trądzik noworodkowy, jeśli w kolejnych miesiącach – nazywamy je trądzikiem niemowlęcym. Jeśli utrzymują się po 1 roku życia – to trądzik dziecięcy.

Wspólnie z lekarzem dermatologiem, dr hab. n. med. Dorotą Jenerowicz, wyjaśniamy, co trzeba wiedzieć o tych trądziku niemowlęcym i noworodkowym.

Opisujemy:

Trądzik niemowlęcy

Trądzik niemowlęcy wygląda podobnie do trądziku noworodkowego (opis poniżej). Różni się od niego tym, że zmiany na skórze pojawiają się po raz pierwszy dopiero, gdy dziecko skończy miesiąc. Krostki trądzikowe nie swędzą i nie sączy się z nich wydzielina.
To różni je od innych zmian skórnych pojawiających się u niemowląt. Trądzik niemowlęcy (noworodkowy także) nie występuje na rękach i nogach.
 

Miejsca występowania trądziku niemowlęcego:

 • policzki
 • nos
 • czoło
 • tułów 

Przyczyny trądziku niemowlęcego:
 • hormony mamy – które mogą przenikać do organizmu wraz z jej pokarmem
 • hormony dziecka – które też mogą być odpowiedzialne za zmiany skórne
Redakcja poleca: Jak nie krzyczeć na dziecko – jak przestać krzyczeć? Jak krzyk wpływa na dziecko? [WIDEO]
Jeśli zastanawiasz się, jak nie krzyczeć na dziecko, najważniejszy krok do sukcesu masz już za sobą. Krzyczenie na dziecko przynosi bowiem fatalne skutki i wyrabia w maluchu nawyk rozwiązywania problemów podniesionym głosem. A to nie jest dobry kapitał na przyszłość. Psycholog wyjaśnia, czy można krzyczeć na dziecko, i jak przestać to robić.

Trądzik noworodkowy

Trądzik noworodkowy pojawia się w pierwszych tygodniach życia dziecka. Może być widoczny już w 2–3 dobie i bardzo szybko ustępuje. Krostki są widoczne głównie na twarzy. Często po tygodniu nie ma już po nich śladu.

Objawy trądziku noworodkowego:

 • czerwone plamy – pojawiają się najpierw na skórze, na tym etapie trądzik może być mylony ze skazą białkową
 • czerwone krostki – są dość twarde i drobne, to kolejny etap trądziku, który tworzy się w miejscu czerwonych plam
 • białe albo żółtawe punkciki – pojawiają się w grudkach (krostkach), to znak, że jest w nich ropa.

Przyczyny trądziku noworodkowego:

Do powstania trądziku noworodkowego przyczyniają się hormony kobiece, które oddziałują na dziecko jeszcze przez jakiś czas po narodzinach, oraz kontakt z jej drogami rodnymi, do którego doszło podczas porodu. Mówi się także o tym, że trądzik u noworodka wywołuje zetknięcie się z nowym środowiskiem  – z ubrankami, pościelą, pieluszkami, kosmetykami, proszkami do prania, które wpływają na delikatną skórę dziecka.

Trądzik noworodkowy (zdjęcie)
trądzik niemowlęcy - zdjęcie

Co na trądzik niemowlęcy i noworodkowy?

Trądzik zwykle szybko ustępuje, a zmiany są łagodne. Nie wymagają leczenia, tylko właściwej pielęgnacji.
 • przemywaj skórę – wacikiem zmoczonym w ciepłej przegotowanej wodzie z dodatkiem emolientu
 • smaruj grudki kremem z zawartością cynku (np. Sudocrem, Linomag)
 • nie wyciskaj krostek  możesz doprowadzić do groźnej infekcji
 • idź do lekarza – jeśli pojawią się zmiany ropne (krostki z białym lub żółtym punkcikiem).

Emolienty stosowane do mycia niemowlaka nie powodują wysuszenia skóry, nie naruszają delikatnej bariery naskórkowej, ale dodatkowo wzmacniają ją i przyspieszając gojenie.

 

 Trądzik niemowlęcy i noworodkowy – leczenie

Trądzik niemowlęcy (noworodkowy podobnie) zwykle nie wymaga wizyty u lekarza. Do dermatologa dziecięcego, pediatry lub neonatologa musisz iść, jeśli: 
 • dziecko ma zmiany ropne – lekarz przepisze maść z antybiotykiem do smarowania krostek. Stosowanie jej jest konieczne ze względu na ryzyko uogólnienia się infekcji
 • zmiany nie ustępują – mimo odpowiedniej pielęgnacji albo zaczynają się powiększać
 • zmiany pojawia się w nietypowych miejscach – krostki przypominają trądzik niemowlęcy, ale występują nie na twarzy tylko w zgięciach rąk, pachwinach, pod pachami, na szyi.
Do smarowania grudek występujących przy trądziku niemowlęcym lekarz może zalecić zawiesinę cynkową, która ma działanie przeciwzapalne i lekko podsuszające.

 Pielęgnacja dziecka z trądzikiem niemowlęcym lub noworodkowym

Jeśli dziecko ma trądzik niemowlęcy, zadbaj, aby nie było przegrzewane. To ma duże znaczenie dla utrzymania skóry w dobrej kondycji. Gdy niemowlakowi jest za ciepło, zmiany skórne nasilają się. Zwróć uwagę, by temperatura otoczenia wynosiła nie więcej niż 20–22ºC. Sprawdzaj skórę na karku dziecka – powinna być sucha i ciepła. Wskazana jest również codzienna kąpiel w wodzie o temperaturze nie wyższej niż 37ºC.

Ile trwa trądzik niemowlęcy?

Chociaż trądzik niemowlęcy i noworodkowy bardzo stresuje młode mamy, towarzyszące mu krostki zwykle znikają po paru tygodniach. Czasem utrzymują się przez kilka miesięcy. Gdy wysypka u dziecka utrzymuje się bardzo długo, konieczna jest wizyta u lekarza, który oceni pracę układu hormonalnego niemowlaka.Zobacz też:
Konsultacja: dr hab. n. med. Dorota Jenerowicz, dermatolog, alergolog

Pracuje na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Jako pierwsza osoba z Polski uzyskała tytuł międzynarodowego specjalisty, nadawany przez Europejskie Stowarzyszenie Lekarzy Specjalistów (UEMS).

Oceń artykuł

Ocena 5 na 23 głosy

Zobacz także

Popularne tematy