GRY
18 tygodniowe dziecko
fot. AdobeStock

Rozwój fizyczny

U 18-tygodniowego dziecka pojawia się umiejętność chwytania przedmiotów podawanych mu nad twarzą. Dziecko coraz częściej chwyta rzeczy tylko jedną ręką, podczas gdy drugą trzyma w tym czasie w przykurczu. Stwierdzono, że już w tym czasie można zauważyć przewagę jednej ręki nad drugą. Możesz też zaobserwować, że chwytanie odbywa się zwykle z dużym udziałem... nóżek. Polega to na tym, że gdy niemowlę wyciąga ręce po przedmiot lub niesie do buzi, równocześnie podnosi nóżki do góry. Zresztą nóżki stają się teraz ulubionym obiektem zabaw dziecka, które zafascynowane stópkami obmacuje je, chwyta i gryzie (potrafi nawet obgryzać paznokieć u największego palca!).

U 18-tygodniowego niemowlaka wykształca się umiejętność samodzielnego siedzenia z trzymaniem się np. szczebelków łóżeczka. Dziecko trzeba oczywiście posadzić i pozwolić mu chwycić się podpory. Trzymając się w ten sposób, dziecko usiedzi zaledwie kilkanaście sekund, ale już po paru dniach – kilka minut. Równocześnie z samodzielnym siadaniem można dziecko postawić na nóżki z pozycji na plecach, ciągnąc je za rączki. Jednak chęć stawania zależy od samopoczucia dziecka. Jeśli nie ma ono w danej chwili ochoty na stanie, będzie niezadowolone krzyczeć oraz uginać nogi w kolanach. Dziecko usztywnia też nóżki, gdy się je chwyci pod paszki i postawi pionowo.

Sprawdź: kiedy niemowlę siada?

18-tygodniowe niemowlę aktywnie wypróbowuje wszystkie zdobyte zdolności i potrzebuje na to sporo bezpiecznego miejsca. Dobrym rozwiązaniem może być umieszczenie dziecka w dużym kojcu ze ściankami z siatki, w którym na pewno nie zrobi sobie krzywdy.

Rozwój emocjonalny i intelektualny

Okres czuwania u twojego 18-tygodniowego dziecka wydłużył się do około 6 godzin w ciągu doby: przez tyle czasu niemowlak jest aktywny i gotowy do zdobywania coraz to nowych umiejętności. Mózg niemowlęcia osiąga już taki stopień dojrzałości, że zaczyna się ono uczyć pierwszych prostych zależności przyczynowo-skutkowych, niezmiernie ważnych dla jego dalszego rozwoju intelektualnego. Dziecko wie już, że jeśli płacze, to ktoś do niego przychodzi, a jeśli ssie pierś, to płynie mleko.

U 18-tygodniowego dziecka pojawiają się też pierwsze reakcje obronne: jeśli nakryjesz dziecko pieluchą, po upływie kilku sekund zdenerwowany maluch zacznie energicznie trzepotać rączkami i nóżkami, by ściągnąć z siebie niepożądany przedmiot. Choć ruchy te są zupełnie chaotyczne, to doprowadzają do zamierzonego przez dziecko celu: zrzucenia pieluszki z twarzy. 5-miesięczne niemowlę potrafi manipulować czymś, czego nie widzi, ale czuje.

Dziecko już coraz dłużej w okresach czuwania potrafi skupić się na jakiejś wykonywanej czynności, ale jeśli wykazuje objawy znudzenia, nie rób niczego na siłę. Zmień zabawkę, aktywność, lub po prostu pozwól niemowlęciu odpocząć i zająć się sobą.

Kontakty dorosłych z niemowlętami mogą być bardzo różne. Odpowiednio urozmaicone, żywe, pobudzające do aktywności ruchowej, gaworzenia, uśmiechu – wywierają dodatni wpływ na rozwój dziecka. W wieku ok. 18 tygodni dzieci uwielbiają łaskotki, pocieranie noska o nosek, śmieszne miny i inne wygłupy. Potrafią śmiać się z tego do rozpuku.

Wypróbuj zabawy rozwijające dla niemowląt.

Gdy dziecko płacze, można go uspokoić nie tylko biorąc na ręce i przytulając, ale dziecko ucisza się również, słysząc głos mamy, taty lub interesujący dźwięk, na przykład dzwonka, gwizdka, telefonu.

Możesz spróbować zrobić niemowlęciu pierwszy mini-teatrzyk kukiełkowy. Wystarczy, że weźmiesz jakąś maskotkę (kotka, pieska, małpkę) i zmieniając głos, będziesz przemawiać do dziecka, ruszając zwierzątkiem.

Co cię może niepokoić?

Niemowlę śpi z otwartą buzią

Oddychanie przez buzię może być objawem nie tylko zatkanego noska (chociaż to pierwsze podejrzenie), lecz także zwiastować problemy logopedyczne. Warto więc pokazać dziecko pediatrze albo laryngologowi. Jeszcze przed wizytą u niego obserwuj, jak często dziecko śpi z otwartą buzią oraz czy podczas czuwania nie wysuwa bardzo często języka na wargi. To pomocne informacje przy diagnozie.


Sprawdź kalendarz badań niemowlaka od 0 do 12 miesięcy.

Ekspert radzi

Dlaczego dziecko ulewa?Powodem niepokojących objawów (ulewania i czkawki) może być przekarmianie. Możliwe, że dziecko je zbyt często i za dużo. Radzę nie budzić wtedy niemowlęcia do karmienia, lecz cierpliwie czekać, aż samo upomni się o posiłek, nawet gdyby przerwy między karmieniami przedłużały się do 4 godzin.Jeżeli mleko wypływa z piersi zbyt szybko, przed karmieniem trzeba go trochę odciągnąć. Po karmieniu należy zaś trzymać dziecko w pionie, aż usłyszy się wyraźne odbicie. Nie ma potrzeby podawania jakichkolwiek leków. Ważna jest dostosowana do potrzeb dziecka technika karmienia i cierpliwość.

dr n. med. Teresa Kibalenko-Nowak, pediatra

Film

Jak rozpoznać alergię u dziecka - radzi pediatra:

Więcej o 18. tygodniu

Siatki centylowe online - sprawdź, w którym centylu jest twoje dziecko
Dlaczego dziecko nie chce spać - 8 powodów
Kalendarz badań niemowlaka od 0 do 12 miesięcy
Plan ząbkowania niemowlaka do druku
Jak ochronić dziecko przed otyłością - 9 rad dla rodziców niemowlęcia
7 wielkich mitów o karmieniu piersią

Porozmawiaj o 18. tygodniu

Kosmetyki dla niemowlaka - SONDA
Ciemieniuch ciągle wraca...
Dzieci - podział na roczniki i miesiąca. Dołącz do Klubu Mam!


Źródło:
* Penny Warner „Dziecko. Rozwój w pierwszym roku życia tydzień po tygodniu”
* Joanna Wilkońska „Pierwszy rok życia dziecka. Poradnik dzień po dniu”
*
A. Eisenberg, H. Murkoff „Pierwszy rok życia dziecka“
*
S. Ellison, S. Ferdinandi „365 dni z kochanym maleństwem”

Doładuj
Przeładuj

Narzędzia dla mam

Więcej

Jesień z maluszkiem

Karm piersią, polecamy!