GRY
35. tydzień życia niemowlaka
fot. AdobeStock

Rozwój fizyczny

Przewijanie dziecka, które nauczyło się obracać na brzuszek, jest nie lada wyczynem. Jeśli nie umiesz jeszcze zakładać pieluchy "od tyłu", to na pewno ucieszy cię fakt, że twoje niesforne dziecko zaczyna sygnalizować swoje potrzeby fizjologiczne. Niektóre niemowlaki mają już świadomość pełnego pęcherza lub jelit i np. ciągną za pieluszkę. Mogą też marudzić, gdy jest ona mokra. Jednak na kupowanie nocnika ciągle za wcześnie.

35. tygodniowe dziecko nie jest jeszcze w stanie kontrolować swoich potrzeb fizjologicznych. Na to musisz poczekać przynajmniej do czasu, jak skończy 2 lata. Na razie możesz go tylko zachęcać do takiej nauki. Podczas przewijania, kiedy już ucieknie ci na brzuszek, nie odwracaj dziecka od razu. Pozwól mu na krótki spacer bez utrudniającej ruchy pieluchy między nogami. Kto raz zasmakuje wolności, będzie chciał na stałe wyzwolić się z kajdan.

Sprawdź, kiedy nadchodzi pora na nocnik >>

Aby ułatwić sobie przewijanie dziecka, staraj się go zabawić. Śpiewaj maluchowi, rozmawiaj z nim, daj mu do ręki zabawkę. Kiedy przewijanie będzie dla dziecka przyjemnością, nie będzie się tak wyrywało.

Redakcja poleca: Niepokojące objawy podczas nauki chodzenia - film
Jakie zachowanie dziecka, które zaczyna chodzić, powinno skłonić rodziców do wizyty lekarskiej? Doradza pediatra.

Rozwój emocjonalny i intelektualny

35. tygodniowe dziecko coraz więcej rozumie. Odróżnia już własne ciało od reszty świata. Umie wykorzystać rączki do ściągnięcia interesujących go rzeczy czy nóżki do usunięcia leżącej na jego drodze przeszkody.

35. tygodniowe dziecko rozpoznaje dźwięki. Trudniej je przestraszyć włączeniem odkurzacza czy spuszczeniem wody w łazience. Dziecko wie bowiem, że to nie jest dla niego nic groźnego. Mało tego, może kojarzyć dźwięki z ich przyczyną. Z radości kopie nóżkami, słysząc brzęk kluczy w zamku, bo wie, że to wraca z pracy tata. Gaworzy na dźwięk silnika mamy samochodu. Ponadto, dzięki Waszym rozmowom z dzieckiem, rozumie ono coraz więcej słów. Te najczęściej słyszane może nawet próbować powtarzać.

Sprawdź, prawdy i mity o nauce mówienia >>

Wybierz ulubioną zabawkę dziecka. Nazwij ją. Niemowlak prawdopodobnie zacznie jej szukać wzrokiem. Jeśli nie, podaj mu ją i powtórz nazwę. Po kilku dniach powinien zapamiętać. To samo możesz ćwiczyć z dźwiękami, jakie wydają zabawki. Potrząśnij jedną za plecami, a następnie usuń się, by dziecko mogło ją zobaczyć. Powinno wybrać odpowiednią spośród innych.

Co cię może niepokoić?

W dzisiejszym świecie nie sposób uniknąć stresu. Nie zdziw się więc, jeśli Twoje dziecko zacznie okazywać strach, frustrację czy złość. To zupełnie prawidłowe reakcje na nowe sytuacje życiowe. Poszerza się przecież zakres uczuć malucha. Nieważne, czy niemowlak boi się wanny, ciemności czy miksera. Nie wyśmiewaj jego obaw i nie lekceważ ich. Twoje dziecko właśnie odkrywa, że świat to nie tylko bezpieczne ramiona rodziców. Aby lęki nie utrwalały się, pomyśl o prostych rozwiązaniach. Możesz np. wstawić dziecięcą wanienkę do dużej wanny, by łatwiej oswoić nowe miejsce; zapalać lampkę nocną przy łóżeczku; pokazać mikser, kiedy nie pracuje. Z czasem obawy dziecka powinny zniknąć. Pamiętaj też, że łatwiej radzić sobie z sytuacjami, które rozumiemy. Dlatego pomóż dziecku nazwać jego emocje. Możesz np. robić miny do lustra i tłumaczyć dziecku, że jedna obrazuje strach, inna radość.

Sprawdź też: Dziecięce strachy >>

Kiedy widzisz, że dziecko jest zdenerwowane lub się boi, staraj się je uspokoić lub odwrócić jego uwagę od źródła niepokoju. Opowiedz mu także, jak Ty byś chciała być potraktowana w takiej sytuacji.

Ekspert radzi

Kiedy nie można szczepić dziecka?
W jakich sytuacjach nie szczepi się dzieci? Czy można podać szczepionkę dziecku z alergią pokarmową?

Alergia pokarmowa nie jest powodem do rezygnacji ze szczepienia, choć, owszem, należy o niej powiedzieć lekarzowi, wykonującemu szczepienie.

Przeciwwskazaniem do szczepienia jest np. zakaźna choroba dziecka przebiegająca z gorączką powyżej 38,5°C, a także zaostrzenie chorób przewlekłych, m.in.:

  • astmy oskrzelowej,
  • cukrzycy
  • czy chorób nerek.
Przeciwwskazaniem do szczepienia konkretną szczepionką jest też nasilona reakcja na pierwszą jej dawkę.

Bez względu na to, czy dziecko jest alergiczne, przed szczepieniem należy skonsultować się z lekarzem.

Wydrukuj kalendarz szczepień obowiązkowych

>prof. dr n. med. Maria Korzon, pediatra onkolog

Film

Jak wspierać rozwój mowy niemowlaka?


Więcej o 35. tygodniu

Siatki centylowe online - sprawdź, w którym centylu jest twoje dziecko
Rozwój mowy u dziecka
Koniec kłopotów ze snem - poradnik dla zdesperowanych rodziców
12 najdziwniejszych gadżetów dla dzieci
5 typów mam - którą jesteś?

Porozmawiaj o 35. tygodniu

Niania, babcia czy żłobek?
Nagość przy dziecku
Kiedy nocnik?

Źródło:
H. Murkoff, A. Eisenberg, S. Hathaway: „Pierwszy rok życia dziecka.”
P. Warner: „Dziecko. Rozwój w pierwszym roku życia tydzień po tygodniu.”

Doładuj
Przeładuj

Narzędzia dla mam

Więcej

Zima z niemowlakiem

Przygotowania do świąt