GRY
5 tygodniowe niemowlę
fot. Fotolia

Rozwój fizyczny

Twoje dziecko wkracza w drugi miesiąc życia. Powoli przestaje być noworodkiem i zyskuje miano niemowlęcia. Umie już prawdopodobnie podnieść na krótki okres główkę (na ok. 3-4 cm), leżąc na płaskiej powierzchni w pozycji na brzuszku. Potrafi także obracać ją na boki, szukając dogodnej pozycji do leżenia. Nie martw się jednak, gdy główka dziecka gwałtownie opadnie. Mięśnie nie są jeszcze na tyle silne, by ją utrzymać.

Dobrze jest umożliwić dziecku trening podnoszenia główki. Podczas ćwiczenia niemowlę powinno leżeć na twardym posłaniu (nie na poduszce) z rączkami ułożonymi pod klatką piersiową. Ważne, aby nie urządzać takiego treningu po karmieniu ani nie zostawiać dziecka w takiej pozycji samego!

W 5. tygodniu życia dziecka następuje dalszy rozwój koordynacji wzrokowej, zwłaszcza tzw. fiksacji: niemowlak coraz chętniej i na dłużej będzie zatrzymywał wzrok na twojej twarzy lub interesującym go obiekcie. Choć siatkówka oka, która odpowiada za widzenie barw, będzie się rozwijać jeszcze do około 6. miesiąca życia, dziecko coraz częściej zwraca uwagę na kolorowe przedmioty – zwłaszcza te o zdecydowanych barwach (szczególnie żółte, czerwone, niebieskie i zielone).

Sprawdź, jak widzi niemowlę.

Kiedy 5-tygodniowe niemowlę zobaczy coś, co mu się spodoba, może wyrażać swoje zainteresowanie całym sobą: machać energicznie rączkami, nóżkami, wiercić się, a nawet wyciągać rączkę w kierunku interesującego przedmiotu (choć jeszcze nie potrafi go uchwycić). Dla niego może na chwilę przerwać ssanie piersi lub butelki. Kiedy włożysz mu do rączki grzechotkę, będzie w stanie ją utrzymać przez kilka sekund, a pod koniec 5. tygodnia nawet nią wymachiwać.

Redakcja poleca: Jak nauczyć dziecko samodzielnego spania? - film
Zobacz porady psychologa, które pomogą ci nauczyć dziecko przesypiania całych nocy.

Rozwój emocjonalny i intelektualny

Niemowlę, śpiąc coraz krócej, uczy się w stanach czuwania (około 6 godzin w ciągu doby) reagować na różne bodźce. Pierwszy uśmiech dziecka jest ważnym krokiem w rozwoju psychicznym, który będzie trwał nieprzerwanie przez całe dzieciństwo. Już wkrótce pasywny noworodek zamieni się w aktywnego obserwatora, który z chęcią będzie naśladował mimikę twarzy, gesty, ruchy, potem dźwięki aż wreszcie konkretne zachowania otaczających go osób – zarówno te pozytywne, jak i negatywne.

W 5. tygodniu życia w czasie krzyku mogą pojawić się też pierwsze łzy u niemowlęcia. To dowód na rozwój skomplikowanych reakcji układu nerwowego. Rozpoczęcie aktywności gruczołów łzowych wzbogaca dziecko w tym okresie życie o jeszcze jeden sposób wyrażania emocji. Już teraz niektóre dzieci zaczynają wydawać oprócz płaczu i krzyku pierwsze ciche i krótkie dźwięki gardłowe, przypominające sylaby: agu, ga, kha, aha, ehe, he (jest to tzw. głużenie)

Pamiętaj, że stany uczuciowe twojego dziecka są bardzo wyraźnym odbiciem stanów uczuciowych i zachowań osób w jego otoczeniu. Dlatego tak ważna w tym okresie jest niezwykła dbałość o dobrą, spokojną, pełną życzliwości i ciepła atmosferę w waszym domu.

Okazuj dziecku miłość w sposób, jaki potrafisz, i najczęściej, jak możesz. Nic tak dobrze nie wpływa na rozwój człowieka jak poczucie, że jest kochany.

Wkrótce dziecko nauczy się także, że swoim zachowaniem może wywoływać reakcję u obserwującej go osoby (oczywiście szybko zaczyna to wykorzystywać). W ten sposób poczujesz, że dziecko nawiązuje z tobą pierwszy, prawdziwy kontakt. To naprawdę wzruszająca chwila.

Wraz z rozwojem układu nerwowego oraz narządów zmysłów (wzrok, słuch, smak, dotyk) niemowlak zaczyna aktywnie nawiązywać kontakt ze światem zewnętrznym. Zaczyna się u niego kształtować pewna gama nowych reakcji emocjonalnych, zarówno pozytywnych (zadowolenie, radość, zaciekawienie), jak i negatywnych (strach, niezadowolenie, złe samopoczucie).

Mów do dziecka jak najwięcej, przytulaj, śpiewaj mu kołysanki, czytaj głośno, próbuj rozmawiać z niemowlakiem poprzez powtarzanie dźwięków, jakie wydaje: gdy westchnie, westchnij i ty, gdy kichnie, powiedz „apsik”. To doskonała zabawa dla was obojga.

Co cię może niepokoić?

Jak zmierzyć dziecku temperaturę?

Oto jak możesz mierzyć temperaturę niemowlęciu:

  • W odbycie. Wazeliną posmaruj końcówkę termometru. Włóż ją nie głębiej niż 1–1,5 cm. Od wyniku odejmij 0,5˚C.
  • W pachwinie. Przygnij nogę dziecka do brzuszka i włóż termometr w fałd pachwinowy. To dobry sposób mierzenia temperatury u niemowląt. Pomiar jest precyzyjny.
  • W uchu. Potrzebujesz termometru elektronicznego. Od wyniku odejmij 0,5˚C. Niestety, wyniki często różnią się między sobą.
  • Pod pachą. Pomiar jest precyzyjny. Trzeba tylko tak przytrzymać termometr, by stale dotykał skóry.
  • Na czole. Wynik nie jest dokładny, ale pozwala ocenić stan dziecka.

Gorączka u niemowlaka - jak ją zbijać, co podawać?

Ekspert radzi

Czy trzeba obserwować ciemiączka?

Na główce noworodka są dwa ciemiączka, czyli okienka między kośćmi ciemieniowymi czaszki, które z czasem zarosną (tylne między 6. tygodniem a 4. miesiącem życia dziecka; przednie między 9. a 18. miesiącem życia).

Mniejsze ciemiączko znajduje się z tyłu głowy, więc trudniej je dostrzec. Łatwiej za to zaobserwować duże ciemiączko na czubku głowy. Jeśli ciemiączko się zapadnie, trzeba o tym powiedzieć lekarzowi. Powodem bywa odwodnienie dziecka, np. spowodowane biegunką lub gorączką niemowlęcia. Nie należy też bagatelizować uwypuklania się ciemiączka, zwłaszcza jeśli jego przyczyną nie jest płacz dziecka. Może to świadczyć o wzroście ciśnienia wewnątrzczaszkowego i wymagać konsultacji lekarskiej oraz (być może) wykonania badania USG. 

Nie trzeba się bać dotykać ciemiączka na główce dziecka – podczas codziennej pielęgnacji nic złego nie może się zdarzyć.

prof. dr n. med. Ewa Helwich, neonatolog

Film

Zobacz, jaki termometr wybrać dla dziecka:


Więcej o 5. tygodniu

W którym centylu jest twoje dziecko? (Siatki centylowe online)
Jak nie oszaleć, gdy niemowlę jest nieznośne?
Kiedy dziecko zacznie przesypiać całą noc?
7 rzeczy, których nie lubi niemowlę
Dlaczego dziecko nie chce spać? 8 najczęstszych powodów
8 rad, których mamy nie powinny słuchać
Ile powinno ważyć dziecko?

Porozmawiaj o 5. tygodniu

Miesięczne niemowlę prawie wcale nie je - pomocy!
Jak dbać o siusiaka?
Dzieci - podział na roczniki i miesiące - dołącz do Klubu Mam!


Źródło:
* Penny Warner „Dziecko. Rozwój w pierwszym roku życia tydzień po tygodniu”
* Joanna Wilkońska „Pierwszy rok życia dziecka. Poradnik dzień po dniu” * A. Eisenberg, H. Murkoff „Pierwszy rok życia dziecka“

Doładuj
Przeładuj

Narzędzia dla mam

Więcej

Zima z niemowlakiem

Przygotowania do świąt