Spis treści:

Reklama

19 tydzień ciąży – który to miesiąc?

19 tydzień ciąży to piąty miesiąc i drugi trymestr ciąży. Niebawem przekroczysz półmetek ciąży. Do porodu zostaje około 21 tygodni (ciąża może potrwać jeszcze od 19 do 23 tygodni).

Choć przez całą ciążę łatwo się wzruszasz, jesteś teraz bardziej stabilna emocjonalnie. Choć wahania nastroju typowe dla początku ciąży już się uspokoiły, ciążowe hormony mogą wpływać teraz na twój organizm inaczej. Jesteś bardziej zagrożona infekcjami intymnymi. Powinnaś też unikać przebywania w słońcu, które może doprowadzić do powstania przebarwień na skórze.

19 tydzień ciąży –rozwój dziecka

Dziecko rośnie jak na drożdżach. Ma już mniej więcej 15 cm długości (od czubka głowy do pupy) i waży około 225 g. Wielkością przypomina mango lub banana.

Ciało dziecka zaczyna pokrywać maź płodowa. To biała substancja, która powstaje z wydzieliny gruczołów łojowych i złuszczonego naskórka. Chroni skórę płodu przed skutkami stałego kontaktu z płynem owodniowym. Gdyby jej nie było, dziecko przyszłoby na świat pomarszczone i zmacerowane jak opuszki palców zbyt długo moczonych w wodzie.

Zobacz także

Trwa intensywny rozwój płodu. Na tym etapie życia płodowego dziecko słyszy bicie serca matki i inne dźwięki dochodzące z jej ciała, takie jak szum krwi przepływającej przez żyły, odgłosy dochodzące z żołądka i jelit.

Ułożenie płodu stale się zmienia, dziecko w pełni korzysta z wolnej przestrzeni, którą jeszcze ma i energicznie się porusza, co widać na USG. Płód kopie, robi obroty i fikołki, a poprzez to rozwija układ nerwowy, stymuluje rozwój mięśni, stawów i kości.

Ruchy dziecka w 19 tygodniu ciąży są bardzo delikatne i słabo wyczuwalne. Trudno więc określić, jak często powinny występować. Intensywniejsze staną się ok. 20 tygodnia ciąży. Brak ruchów dziecka również nie powinien niepokoić . U niektórych kobiet pojawiają się dopiero ok. 22 tygodnia ciąży.

Tak wygląda dziecko w 19 tygodniu ciąży. To renderowane zdjęcie z USG z 19 tygodnia ciąży.

zdjęcie dziecka w 19 tygodniu ciąży

fot. SciePro/Adobe Stock

Brzuch w 19 tygodniu ciąży

W 19 tygodniu ciąży nie da się już ukryć ciążowego brzucha. Już za moment macica sięgnie wysokości pępka, to właśnie tam znajduje się dziecko. Później wyraźne uwypuklenie pojawi się wyżej, w środkowej części brzucha.

Odpowiednią wielkość ciążowego brzucha można zobaczyć na zdjęciach brzucha. Pamiętaj jednak, że każda kobieta jest inna, inaczej wygląda też jej ciążowy brzuch. To samo dotyczy masy ciała. Waga mamy w 19 tygodniu ciąży może wzrosnąć około 1-2 kg. W całym drugim trymestrze powinnaś przytyć około 6 kg.

Ból podbrzusza w 19 tygodniu ciąży spowodowany jest rozciągającymi się mięśniami i więzadłami. Macica powiększa się, aby pomieścić dziecko. Wiele kobiet odczuwa też teraz ból brzucha w okolicy pępka oraz charakterystyczne kłucie w dole brzucha. To efekt ucisku macicy na moczowód, jego skutkiem jest też zahamowanie przepływu moczu. Ulgę może przynieść położenie się na przeciwległym boku niż ten, w którym występuje kłucie.

Niepokój powinien wzbudzić silny, regularny ból oraz twardnienie brzucha. To mogą być objawy odklejania się łożyska.

Badania w 19 tygodniu ciąży

Do 20 tygodnia ciąży włącznie powinnaś zgłosić się do lekarza na wizytę kontrolną i wykonać następujące badania laboratoryjne:

 • badanie ogólne moczu
 • morfologię krwi
 • przeciwciała anty-Rh.

Między 18 a 22 tygodniem ciąży powinnaś wykonać też bardzo ważne badanie USG. To tzw. USG połówkowe. Jest to badanie obowiązkowe w ciąży. Jego celem jest dokłada ocena dziecka uwzględniająca jego budowę wewnętrzna i zewnętrzną. USG połówkowe wykrywa też wady płodu.

Do 20 tygodnia masz również czas na zrobienie badania w kierunku wad uwarunkowanych genetycznie (test potrójny – βHCG, Estriol, AFP). Nie jest ono obowiązkowe (refundowane), ale lekarz może w pewnych sytuacjach polecać jego wykonanie. Badanie jest wskazane, gdy w rodzinie występowały choroby genetyczne.

  19 tydzień ciąży – objawy i odczucia

  Twoje ciało zmienia się w szybkim tempie. Co może cię zaskoczyć w 19 tygodniu ciąży?

  • Kobiety, które wcześniej były „zmarzluchami”, przestają marznąć. Dzieje się tak, ponieważ podczas ciąży rozszerzają się naczynia krwionośne, a przez naczynia w skórze przepływa więcej krwi. Pamiętaj, że rozszerzone naczynia to także szybka utrata ciepła. Uważaj, aby się nie przeziębić.
  • Możesz odczuwać silniejszą ochota na seks. Lekarze tłumaczą wzrost popędu zwiększonym przepływem krwi w miednicy, co poprawia wrażliwość na bodźce. Jeśli ginekolog nie zalecił wyraźnych ograniczeń, przyszli rodzice mogą się kochać do woli, korzystając z polecanych pozycji seksualnych w ciąży.
  • Z powodu zwiększonej aktywności melanocytów po opalaniu na skórze przyszłej mamy mogą powstać przebarwienia (tzw. ostuda ciążowa). Po ciąży powinny zniknąć, ale zawczasu lepiej chronić skórę przed słońcem i nie mieć problemu nawet przez krótki czas.

  Skurcze i krwawienie w 19 tygodniu ciąży

  Krwawienie w ciąży nie zawsze oznacza, że dzieje się coś złego (może mieć np. związek z przemęczeniem). Ale tylko lekarz jest w stanie określić jego przyczynę. Nawet jeśli krwawienie jest niewielkie, zawsze wymaga pilnego kontaktu z ginekologiem.

  Krwawienie w 19 tygodniu ciąży może oznaczać:

  • zagrożenie przedwczesnym porodem – towarzyszy mu wówczas ból brzucha albo okolicy krzyża. Skurcze macicy często można powstrzymać, jednak pod warunkiem, ze przyszła mama trafi w porę do szpitala.
  • niewydolność szyjki macicy, czyli samoistne rozwieranie się szyjki macicy bez skurczów macicy, które może prowadzić do poronienia lub przedwczesnego porodu. W tym przypadku także konieczne są badania w szpitalu.
  • kłopoty z łożyskiem, np. gdy łożysko przykrywa ujście wewnętrzne szyjki macicy (mówi się wówczas o łożysku przodującym) – w tym przypadku przyszła mama bezwzględnie musi trafić do szpitala. Leczenie zależy od tygodnia ciąży i polega albo na hamowaniu skurczów macicy i krwawienia, albo (gdy krwawienie jest bardzo obfite lub ciąża jest donoszona) na zakończeniu ciąży przez cesarskie cięcie.

  Krwawienie, któremu towarzyszy silny ból i złe samopoczucie (osłabienie, duszności), może pojawić się, gdy prawidłowo usytuowane łożysko zbyt wcześnie odkleja się od ściany macicy (co z kolei może być spowodowane m.in. nadciśnieniem lub silnym urazem). W takiej sytuacji przyszła mama musi znaleźć się jak najszybciej w szpitalu.

  Rady na ten tydzień ciąży

  1. Na wizycie kontrolnej porozmawiaj z lekarzem o wszystkim, co cię niepokoi.
  2. Chroń się przed infekcjami intymnymi. Grzybica pochwy w ciąży to częsta przypadłość ciężarnych. Przyszła mama jest na nią bardziej podatna, bo ciąża wiąże się ze zmianą naturalnie kwaśnego odczynu środowiska pochwy. Infekcje intymne mogą pojawić się również pod wpływem stresu, złej diety, przyjmowania antybiotyków, złej (niedbałej) lub wprost przeciwnie – nadmiernej higieny. Grzybicą łatwo jest też zarazić się na basenie lub od zarażonego partnera. Grzybicę trzeba leczyć (nawet wiele razy podczas jednej ciąży). Kuracji powinna się poddać nie tylko przyszła mama (dostaje w tym celu globulki dopochwowe), ale i jej partner (otrzymuje maści lub tabletki).
  3. Ostrożnie dobieraj kosmetyki. Latem zwróć szczególną uwagę na kosmetyki przeciwsłoneczne. Najlepsze są te przeznaczone dla kobiet w ciąży i z bezpiecznym składem, czyli mineralne. Niektóre chemiczne składniki wielu codziennych kosmetyków nie są obojętne dla zdrowia. Zwróć uwagę na szminkę i wybielającą pastę do zębów (mogą zawierać szkodliwy ołów), ogranicz malowanie paznokci (lakiery to prawdziwy chemiczny koktajl). Warto o tym pamiętać. Sprawdź naszą infografikę, których kosmetyków lepiej unikać, oczekując dziecka?
  Kosmetyki zakazane w ciąży - lista do druku
  Elena Grikurova-Wojnowska/MTJ

  19 tydzień ciąży bliźniaczej

  W 19 tygodniu ciąży bliźniaczej przyszła mama czuje się podobnie jak kobieta w ciąży pojedynczej. Jej brzuch jest jednak zwykle nieco większy, a ona sama powinna być w stałym kontakcie z lekarzem i stawiać się na wyznaczone, dość częste wizyty kontrolne. Przyszła mam bliźniąt powinna dużo odpoczywać i dbać o swoje samopoczucie. Polecamy ćwiczenia oddechowe, które sprzyjają relaksowi.

  Zobacz także:

  Reklama

  18 tydzień ciąży 20 tydzień ciąży

  Reklama
  Reklama
  Reklama