Spis treści:

Reklama

34 tydzień ciąży - który to miesiąc?

34 tydzień ciąży to połowa ósmego miesiąca ciąży. Niedługo skończy się przedostatni miesiąc oczekiwania na dziecko. Do terminu porodu pozostało około 6 tygodni, ale dziecko może urodzić się wcześniej.

Dziecko, które przyjdzie na świat w ciągu najbliższych trzech tygodni, będzie wcześniakiem. Jeśli urodzi się za cztery tygodnie, będzie już uznane za dojrzałego noworodka. Sprawdź, co jest normalne na tym etapie ciąży, a co powinno cię zaniepokoić.

Jak wygląda dziecko w 34 tygodniu ciąży?

Płód wygląda już jak noworodek (wcześniej tylko go przypominał). Potrafi otwierać i zamykać oczy. A na dłoniach i stopach ma paznokcie, które sięgają czubków palców.

Waga dziecka w 34 tygodniu ciąży to prawie 2200 g. To sporo, ale na tym nie kończy się przyrost masy ciała płodu. Urodzony w terminie noworodek może być o kilogram (lub nawet półtora kilograma) cięższy. Przeciętnie płód ma teraz około 50 cm długości. Jest duży jak dwie torebki cukru lub jeden melon kantalupa.

Rozwój dziecka w 34 tygodniu ciąży

34 tydzień ciąży prawdopodobnie zakończy rozwój fizyczny dziecka. Mimo to czaszka płodu nadal jest dość elastyczna, a jej kości nie są w pełni zespolone. Będzie tak do porodu. Dzięki temu główka łatwiej przeciśnie się przez wąski kanał rodny.

Zobacz także

Co jeszcze zmienia się w 34 tygodniu ciąży u płodu?

  • płód ćwiczy zasysanie płynu owodniowego (to trening przed prawdziwym oddychaniem),
  • kości stają się coraz twardsze,
  • układ pokarmowy jest całkiem dobrze rozwinięty,
  • organy wewnętrzne działają prawie tak, jak u noworodka urodzonego o czasie,
  • intensywnie rozwija się układ oddechowy (gdyby dziecko urodziło się teraz, wymagałoby wspomagania oddychania),
  • skóra jest mniej pomarszczona,
  • u chłopców na tym etapie życia płodowego mogą zstępować jądra,
  • u dziewczynek rozwijają się jajniki.

Brzuch w 34 tygodniu ciąży

W 34 tygodniu ciąży brzuch może wyraźnie się powiększyć. Dzieje się tak, bo przyszła mama zaczęła szybciej przybierać na wadze. To skutek intensywnego wzrostu dziecka. Dźwiganie ciążowego brzucha sprawia coraz większą trudność przyszłej mamie.

Powodem do niepokoju w 34 tygodniu ciąży może być szybkie tycie, któremu towarzyszą obrzęki i nadciśnienie. Tak może objawiać się stan przedrzucawkowy, który najczęściej występuje właśnie pod koniec ciąży.

Niektóre ciężarne zauważają teraz rozstępy na brzuchu. To normalne, bo w wyniku szybkiego tycia dochodzi do rozciągnięcia lub zerwania włókien kolagenowych w skórze. Aby temu zapobiegać można masować brzuch. Trzeba to robić delikatnie, omijając górną część (masowanie tego miejsca może wywołać przedwczesne skurcze). Można wykonywać masaż punktowy (dwoma palcami chwycić skórę i lekko unosić ją kawałek po kawałku,). Do masażu nadaje się niemowlęca oliwka lub specjalne kremy na rozstępy

34 tydzień ciąży - ułożenie dziecka

Około 34 tygodnia ciąży dziecko zaczyna układać się główką w dół, czyli ustawia się w pozycji główkowej do porodu. Być może maluszek ułożył się w ten sposób już wcześniej, ale może też zrobić to dopiero za kilka dni. Przy takim ułożeniu prawie zawsze możliwy jest poród naturalny. Główka to największa część ciała dziecka. Gdy urodzi się pierwsza, utoruje drogę reszcie ciała.

34 tydzień ciąży - objawy i odczucia

Na tym etapie ciężarna może czuć coraz większe zmęczenie ciążą. Najczęstsze objawy, które mogą niepokoić w 34 tygodniu ciąży to:

  • intensywne ruchy dziecka. Maluch obrócony główką do dołu może kopać mamę w żebra.
  • puchnięcie nóg w kostkach – lekko obrzęknięte nogi to efekt zatrzymywania wody w organizmie. Problem pojawia się wtedy, gdy opuchlizna widoczna jest rano i nie mija po nocnym odpoczynku.
  • uciążliwa zgaga – związana z uciskiem coraz większego brzucha na żołądek,
  • nadwrażliwość dziąseł podczas mycia zębów może pojawiać się krwawienie,
  • suchość oka, podrażnienie i uczucia dyskomfortu – to wynik zmniejszonej produkcji łez wskutek zmian hormonalnych,
  • zmiana krzywizny rogówki – może sprawić, że kobieta nosząca dotąd szkła kontaktowe, sięgnie po okulary (zmiany w oku są tymczasowe i zwykle po porodzie widzenie powraca do normy),
  • kłopoty z pamięcią i skupieniem uwagi – są naturalne w końcówce ciąży. Mają nawet swoją nazwę – pregnezja. Skarżą się na nią nawet świetnie zorganizowane i wielozadaniowe mamy.

W ostatnich tygodniach ciąży może wystąpić biegunka. Często jest to objaw zbliżającego się porodu. Jeśli biegunka pojawi się w 34 tygodniu ciąży, w przypadku wystąpienia dodatkowych objawów: nasilających się bólów brzucha czy plamienia z pochwy, trzeba się zgłosić na kontrolę do lekarza.

Skurcze w 34 tygodniu ciąży

W 34 tygodniu ciąży skurcze przepowiadające, tzw. skurcze Braxtona-Hicksa, stają się silniejsze i częstsze. Macica przygotowuje się do porodu. Trening ten objawia się między innymi twardnieniem brzucha. W kolejnych tygodniach skurcze będą bardziej intensywne, może pojawiać się kłucie i ból podbrzusza jak przed miesiączką.

34 tydzień ciąży – szyjka macicy

Czasem zdarza się, że szyjka macicy skraca się wiele tygodni przed terminem spodziewanego porodu. Niewydolna szyjka macicy może spowodować przedwczesny poród. Lekarz może wykryć tę przypadłość podczas comiesięcznej wizyty kontrolnej. Ciężarna dostaje wówczas zalecenie leżenia, a jeśli szyjka skraca się lub rozwiera zbyt dynamicznie, zakłada się na nią szew szyjkowy lub pessar.

Rady na ten tydzień ciąży

Ostatni trymestr ciąży to czas, kiedy uaktywnia się instynkt „wicia gniazda”, czyli jeden z objawów zaawansowanej ciąży. Pod jego wpływem ciężarna może odczuwać nieprzepartą chęć przygotowania wszystkie na narodziny dziecka.

Jak mądrze spożytkować przypływ energii w 34 tygodniu ciąży? Rady na 34 tydzień ciąży:

  • przygotuj jedzenie na zapas (zamroź porcje, które przydadzą się tuż po narodzinach dziecka),
  • zaplanuj wsparcie, czyli pomoc osób, które odciążą powiększoną rodzinę w domowych obowiązkach po porodzie,
  • skompletuj wyprawkę dla noworodka,
  • wypierz i wyprasuj wszystkie ubranka dla maluszka,
  • zaplanuj urządzenie kącika dla dziecka.

    USG i inne badania w 34 tygodniu ciąży

    Czas na wykonanie czwartego USG ciążowego już minął (wykonuje się je między 28 a 32 tygodniem ciąży). Piąte USG wykonuje się między 38 a 40 tygodniem ciąży. I jest ono zwykle już ostatnim tego typu badaniem.

    W 34 tygodniu lub w najbliższych tygodniach (do 37 tygodnia ciąży) wykonuje się:

    Dla pewności najlepiej na bieżąco kontrolować kalendarz badań w ciąży.

    Poród w 34 tygodniu ciąży

    Poród na tym etapie ciąży to poród przedwczesny. Jeśli dziecko urodzi się teraz, będzie wcześniakiem, ale zapewne da sobie radę. Szanse na przeżycie dzieci urodzonych w 34 tygodniu ciąży wynoszą prawie 100 procent.

    Noworodek urodzony w 34 tygodniu ciąży zazwyczaj jest silnym dzieckiem i po kilku tygodniach może wyjść ze szpitala do domu. Pobyt w inkubatorze potrzebny jest mu jedynie dla wzmocnienia.

    34 tydzień ciąży bliźniaczej

    W 34 tygodniu ciąży bliźnięta wolniej przybierają na wadze. W ciągu tygodnia staną się cięższe o około 500 g. Choć w brzuchu robi się im bardzo ciasno, a przyszłej mamie coraz trudniej zjeść cały posiłek, nie nadal należy dobrze się odżywiać. Mama, która spodziewa się więcej niż jednego dziecka, potrzebuje więcej kalorii niż zwykła ciężarna.

    • ciąża bliźniacza – 300-600 kcal dziennie więcej
    • ciąża z trojaczkami – 400-900 kcal dziennie więcej.

    To ostatni dzwonek na szykowanie wyprawki oraz pakowanie torby do szpitala. Dzieci z ciąż mnogich lubią wcześniej pojawiać się na świecie. Od 34 tygodnia – na szczęście – zagrożenie dla ich życia czy zdrowia jest niewielkie.

    Zobacz także:

    Reklama

    33 tydzień ciąży 35 tydzień ciąży

    Reklama
    Reklama
    Reklama