Matura międzynarodowa: co daje, gdzie zdawać, jak wygląda?
Matura międzynarodowa wieńczy dwuletni program edukacyjny mający na celu rozwinąć umiejętność nieszablonowego, krytycznego myślenia, wzbudzić ciekawość świata oraz uwrażliwić na różnorodność i wielokontekstowość świata. Co roku w Polsce do międzynarodowej matury przystępuje kilkaset osób. Sprawdź, czy warto do niej podejść.
Dla młodych ludzi, jak i ich rodziców wybór liceum może stanowić wyzwanie. Jednym z kryteriów jest możliwość zdawania międzynarodowej matury. W 1968 roku w Genewie powstał program edukacyjny International Baccalaureate (w skrócie IB), który obecnie jest realizowany w ponad 4000 placówek na całym świecie. Od 1993 roku istnieje możliwość zdawania międzynarodowej matury, czyli międzynarodowego Diploma Programme także w Polsce.
Matura międzynarodowa: co to jest?
Matura międzynarodowa (IB-DP) to nie tylko odpowiednik polskiego egzaminu dojrzałości, ale także dwuletni kurs przeduniwersytecki (w Polce realizowany w języku angielskim, na świecie także w języku hiszpańskim lub francuskim), który przygotowuje do międzynarodowych egzaminów. Aby móc podejść do egzaminów, należy posiadać certyfikat zaświadczający o ukończeniu międzynarodowego programu nauczania.
Matura międzynarodowa: koszt
W Polsce publiczna edukacja jest bezpłatna, dlatego też uczniowie realizujący program matury międzynarodowej nie muszą płacić za dodatkowe zajęcia. Nie oznacza to jednak całkowitego zwolnienia z opłat. Rejestracja do matury to koszt ok. 100 euro. Dodatkowo za każdy zdawany na maturze międzynardowej przedmiot należy zapłacić 80 euro. Rodzice lub opiekunowie prawni są także zobowiązani zakupić podręczniki oraz kalkulator graficzny.
Corocznie na stronach organizacji The International Baccalaureate publikowany jest obowiązujący cennik, który obejmuje opłaty za egzamin oraz pozostałe koszty administracyjne.
Matura międzynarodowa: co daje?
Międzynarodowa matura daje możliwość harmonijnego rozwoju, który będzie współgrał z indywidualnymi predyspozycjami każdej osoby. Zgodnie z założeniami każda osoba decydująca się na udział w programie określa swój plan nauki poprzez wybranie po jednym przedmiocie z następujących grup:
- literatura języka ojczystego,
- nauka języka obcego,
- nauki społeczne (np. ekonomia, geografia, historia, psychologia, antropologia, politologia, zarządzanie),
- nauki eksperymentalne (np. biologia, chemia, informatyka, fizyka, nauka o zdrowiu i sporcie, technologia projektowania),
- matematyka (możliwość realizowana na trzech poziomach trudności)
oraz szóstego przedmiotu wybranego spośród grup 2-4.
Minimum trzy z wybranych przedmiotów muszą być nauczane na poziomie rozszerzonym, pozostałe na poziomie podstawowym.
Niezależnie od wybranych przedmiotów wszyscy kursanci realizują:
- Theory of Knowledge (TOK), czyli zajęcia z teorii wiedzy w wymiarze 100 godzin – mają na celu doskonalenie umiejętności krytycznego myślenia oraz uświadomienie interdyscyplinarnego charakteru wiedzy;
- CAS (ang. Creativity, Action, Service – twórczość, działanie, pomoc) jako działalność pozaszkolna w wymiarze co najmniej 150 godzin. Te zajęcia mają za zadanie rozbudzić empatię i wrażliwość społeczną poprzez działania wolontariackie, prospołeczne, artystyczne, proekologiczne, zgodne z indywidualnymi zainteresowaniami;
- Extended Essay (EE) to praca badawcza napisana pod kierunkiem nauczyciela lub nauczycielki i przedstawiona w formie eseju do 4000 słów (w języku angielskim). Esej ma formę pracy licencjackiej: zawiera cześć teoretyczną, badawczą oraz samodzielne wnioski.
Co istotne, wszystkie przedmioty, poza językiem ojczystym, odbywają się w wybranym języku obcym, a w konsekwencji dobrze zdana międzynarodowa matura pozwala nie tylko podjąć studia na krajowych uczelniach, ale także na zagranicznych uniwersytetach o światowej renomie takich jak: Cambridge, Oxford, Harvard, Yale czy Sorbona.
Jak wygląda matura międzynarodowa?
Międzynarodowa matura obejmuje wszystkie wybrane przez ucznia lub uczennicę przedmioty, które są realizowane w ramach dwuletniego kursu, i dzieli się na dwie części: wewnętrzną oraz zewnętrzną. Matura wewnętrzna polega na przygotowaniu prac pisemnych (np. TOK, EE, matematyka oraz pozostałe przedmioty społeczne i eksperymentalne) lub nagrań audiowizualnych (literatura i języki obce) albo testów sprawdzających wiedzę. Prace uczniów są oceniane przez nauczycieli prowadzących lub wysyłane do zagranicznych ekspertów. Zadania te są realizowane w ramach dwuletniego kursu.
Matura zewnętrzna odbywa się w czasie trwania majowych egzaminów maturalnych zgodnie z harmonogramem, ale jest pisana w języku angielskim, a następnie oceniana przez zagranicznych egzaminatorów.
Aby zdać maturę międzynarodową, należy zdobyć minimum 24 z 45 punktów i wywiązać się z obowiązku ukończenia trzech kursów: TOK, EE i CAS. Świadectwo maturalne jest wydawane w języku angielskim.
Matura międzynarodowa: gdzie można zdawać?
W Polsce istnieją 43 licea z maturą międzynarodową. Są to między innymi:
- II Liceum Ogólnokształcące im. Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Białymstoku
- IX Liceum Ogólnokształcące w Bydgoszczy
- II Liceum Ogólnokształcące im. Romualda Traugutta w Częstochowie
- III Liceum Ogólnokształcące im. Bohaterów Westerplatte w Gdańsku
- III Liceum Ogólnokształcące im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni
- I Liceum Ogólnokształcące im. Edwarda Dembowskiego w Gliwicach
- II Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Kaliszu
- III Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Katowicach
- VI Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Kielcach
- International School of Kraków
- II Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Lesznie
- I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Lublinie
- IV Liceum Ogólnokształcące im. Emilii Sczanieckiej w Łodzi
- I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Olsztynie
- II Liceum Ogólnokształcące im. Generałowej Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej w Poznaniu
- Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Jagiełły w Płocku
- II Liceum Ogólnokształcące im. Mieszka I w Szczecinie
- II Liceum Ogólnokształcące im. Hetmana Jana Tarnowskiego w Tarnowie
- I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Ignacego Paderewskiego w Wałbrzychu
- XXXIII Liceum Ogólnokształcące Dwujęzyczne im. Mikołaja Kopernika w Warszawie
- II Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Batorego w Warszawie
- V Liceum Ogólnokształcące im. Jakuba Jasińskiego we Wrocławiu
Zobacz także: