Egzamin

egzamin ósmoklasisty 2022 matematyka - zakres materiału
szkoła
egzamin

Egzamin ósmoklasisty 2023: matematyka – zakres materiału, przykładowe zadania

Egzamin z matematyki jest obowiązkowy dla ósmoklasisty. Wyjaśniamy, jaką wiedzę musi mieć uczeń, by udzielić poprawnych odpowiedzi i dobrze rozwiązać zadania. Poniżej znajdziesz zakres materiału na egzamin ósmoklasisty 2023 z matematyki. Podpowiadamy, gdzie znaleźć arkusze, podajemy przykładowe odpowiedzi do zadań.
Magdalena Drab
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
uczeń
szkoła podstawowa
lektury

Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału

Egzamin ósmoklasisty 2023 coraz bliżej. Co trzeba umieć, by zaliczyć egzamin z języka polskiego? CKE nie robi z tego żadnej tajemnicy. Sprawdź, jaki zakres materiału obowiązuje na egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego w 2023 roku.
Luiza Słuszniak
egzamin ósmoklasisty
szkoła podstawowa
egzamin

Egzamin ósmoklasisty 2023: wymagania, punkty, wyniki

Kiedy odbędzie się egzamin ósmoklasisty w 2023 roku? Wyjaśniamy, jakie wymagania obowiązują uczniów w tym roku szkolnym na egzaminie z matematyki, języka polskiego i języka obcego. Sprawdź, ile trwa egzamin ósmoklasisty i kiedy zostaną ogłoszone wyniki.
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
szkoła
uczeń
egzamin

Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?

Na podstawie wyników z egzaminu ósmoklasisty szkoły ponadpodstawowe decydują, którzy kandydaci zostaną przyjęci do danej placówki. Tłumaczymy, ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty i ile trzeba mieć punktów, żeby dostać się do liceum.
Joanna Biegaj
Matura ustna z polskiego 2023: zestaw pytań jawnych
uczeń
egzamin
szkoła średnia

Matura ustna z polskiego 2023: o co może zapytać komisja egzaminacyjna? Pełna pula pytań jawnych CKE

Matura ustna z polskiego 2023 jest obowiązkowa, a zestaw pytań, z którymi będą się musiały zmierzyć osoby podchodzące do egzaminu, składa się z jednego pytania jawnego i jednego pytania niejawnego. Nie daj się zaskoczyć! Sprawdź, jak wygląda matura ustna z polskiego w 2023 roku po zmianach ogłoszonych 1 marca 2023 roku.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Egzamin ósmoklasisty 2022 – terminy
egzamin

Egzamin ósmoklasisty 2023 – terminy egzaminów z poszczególnych przedmiotów

Egzamin ósmoklasisty 2023 – kiedy odbędą się egzaminy dla ósmoklasistów w 2023? Podajemy listę przedmiotów egzaminacyjnych wraz z terminami podstawowymi i dodatkowymi oraz datą ogłoszenia wyników.
Ewa Janczak-Cwil
ile trwa egzamin ósmoklasisty
szkoła podstawowa
egzamin

Ile trwa egzamin ósmoklasisty 2023 – czas podstawowy i wydłużony

Egzamin ósmoklasisty obejmuje egzaminy z trzech przedmiotów. Na napisanie każdego z nich dziecko ma inny limit czasu. Podstawowy czas trwania egzaminu ósmoklasisty może zostać wydłużony w przypadku dzieci ze specjalnymi potrzebami. Sprawdź, ile czasu będzie miało twoje dziecko na napisanie egzaminu ósmoklasisty.
Ewa Janczak-Cwil
Co zabrać na egzamin ósmoklasisty?
szkoła podstawowa
egzamin

Co można zabrać na egzamin ósmoklasisty?

Co można zabrać na egzamin ósmoklasisty: pióro, ołówek i kalkulator? Niekoniecznie. Centralna Komisja Egzaminacyjna wydała specjalny komunikat o tym, co można zabrać ze sobą na egzamin, a co jest zakazane.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Najlepsze licea i technika w Polsce [RANKING]
uczeń
egzamin
szkoła średnia

Najlepsze licea i technika w Polsce 2023 [RANKING]

Ranking najlepszych liceów i techników to obiektywne oraz uporządkowane zestawienie wszystkich szkół średnich w Polsce. Sprawdź, czy wybrana przez ciebie szkoła zaspokaja twoje ambicje i apetyt na wiedzę.
Luiza Słuszniak
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
uczeń
szkoła podstawowa
edukacja szkolna

Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?

Egzamin ósmoklasisty coraz bliżej. Uczniowie i nauczyciele coraz częściej zastanawiają się, czy w tym roku szkolnym na egzaminie z języka polskiego pojawią się tzw. pewniaki. Podpowiadamy, czego można spodziewać się na egzaminie i co powtórzyć, by nie obawiać się porażki.
Luiza Słuszniak
Matura ustna 2023: dwa egzaminy – inne zasady. Sprawdź, czym się różnią
uczeń
egzamin
szkoła średnia

Matura ustna 2023: dwa egzaminy – inne zasady. Sprawdź, czym się różnią

Matura ustna w 2023 roku obejmuje dwa egzaminy: z języka polskiego i języka obcego nowożytnego. Czy wiesz, że oba egzaminy różnią się od siebie nie tylko czasem trwania, ale także liczbą zadań? Sprawdź, ile możesz uzyskać punktów z każdego z nich.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Próbny egzamin ósmoklasisty 2022/2023
uczeń
szkoła podstawowa
egzamin

Próbny egzamin ósmoklasisty: czy warto go zdawać, skoro nie jest obowiązkowy? [TERMINY]

Próbny egzamin ósmoklasisty to doskonała okazja, żeby zapoznać się z formułą tak ważnego i oficjalnego sprawdzianu, a przy okazji oswoić się z nieznanym. Dzięki temu stres związany z majowym, obowiązkowym egzaminem ósmoklasisty będzie mniejszy. W 2023 roku osoby uczniowskie będą się mierzyć z językiem polskim, matematyką i językiem obcym nowożytnym. Sprawdź daty egzaminów.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Orzeczenie imienne
szkoła podstawowa
język polski
egzamin

Co to jest orzeczenie imienne i jak je rozpoznać? Dużo  przykładów orzeczeń imiennych w zdaniach

Czym różni się orzeczenie imienne od zwykłego orzeczenia (czasownikowego)? Z czego się składa i na jakie pytania odpowiada? By to zrozumieć i zapamiętać wystarczy prosta definicja i przykłady orzeczeń imiennych w zdaniach.
Luiza Słuszniak
onomatopeje
szkoła
język polski
egzamin

Onomatopeja: definicja, funkcje, dużo przykładów i ćwiczenia

Co to jest onomatopeja? Jaką rolę pełni w utworach literackich? Jak bezbłędnie rozpoznać onomatopeję wśród innych środków stylistycznych? Wbrew pozorom, odpowiedzi na te wszystkie pytania mogą okazać się prostsze, niż myślisz.
Luiza Słuszniak
Co to jest okolicznik?
uczeń
język polski
egzamin

Co to jest okolicznik? Najważniejsze informacje z przykładami okoliczników

Co to jest okolicznik? Wyjaśniamy, na jakie pytania odpowiada okolicznik, jakie są jego rodzaje i jakimi częściami mowy może być wyrażony. Podajemy też przykłady, które pozwalają szybko zrozumieć wszystkie tajemnice okoliczników.
Luiza Słuszniak
Co to jest dopełnienie
szkoła
język polski
egzamin

Co to jest dopełnienie, na jakie pytania odpowiada, przykłady dopełnienia w zdaniu

Czym jest dopełnienie? Jak bezbłędnie rozpoznać je w zdaniu? Kiedy mówimy o dopełnieniu bliższym, a kiedy o dopełnieniu dalszym? Wystarczy kilka prostych wyjaśnień i przykładów dopełnienia, by zrozumieć i zapamiętać najważniejsze informacje o tej części zdania.
Luiza Słuszniak
Przydawka: co to jest, jak ją rozpoznać
uczeń
język polski
egzamin

Przydawka: co to jest i inne przydatne wiadomości z przykładami przydawek

Co to jest przydawka? Na jakie odpowiada pytania i co określa? Odkryj z nami wszystkie tajemnice przydawki i przekonaj się, jak łatwo wskazać ją w zdaniu. Tradycyjnie przygotowaliśmy mnóstwo przykładów – dzięki nim zrozumiesz i zapamiętasz najbardziej przydatne wiadomości o przydawce.
Luiza Słuszniak
Rodzaje podmiotów w zdaniach: przykłady i ćwiczenia
uczeń
język polski
egzamin

Rodzaje podmiotów – jak je rozpoznać? [przykłady i ćwiczenia]

Jakie są rodzaje podmiotów? Jak nie pomylić ich ze sobą na sprawdzianie lub egzaminie? Przekonaj się, że dzięki licznym przykładom i prostym ćwiczeniom łatwo utrwalisz sobie wiadomości na temat wszystkich rodzajów podmiotów.
Luiza Słuszniak
Matura międzynarodowa: co daje, gdzie zdawać, jak wygląda
uczeń
kariera
egzamin

Matura międzynarodowa: co daje, gdzie zdawać, jak wygląda?

Matura międzynarodowa wieńczy dwuletni program edukacyjny mający na celu rozwinąć umiejętność nieszablonowego, krytycznego myślenia, wzbudzić ciekawość świata oraz uwrażliwić na różnorodność i wielokontekstowość świata. Co roku w Polsce do międzynarodowej matury przystępuje kilkaset osób. Sprawdź, czy warto do niej podejść.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Egzamin ósmoklasisty 2023: wymagania + wykaz lektur obowiązkowych
szkoła podstawowa
egzamin

Wymagania na egzaminie ósmoklasisty 2023

Wymagania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2022/2023 obejmują trzy przedmioty obowiązkowe: język polski, matematykę oraz język obcy nowożytny. Sprawdź, jakie umiejętności będą sprawdzane.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
tematy wypracowań egzamin ósmoklasisty
egzamin

Tematy wypracowań na egzamin ósmoklasisty 

Tematy wypracowań na egzaminie ósmoklasisty zawsze dotyczą lektur obowiązkowych. Uczniowie muszą wykazać się nie tylko bardzo dobrą znajomością książek, ale i umiejętnością konstruowania zgrabnych, poprawnych językowo wypowiedzi pisemnych. Podajemy tematy wypracowań z lat 2019-2022.
Magdalena Drab
Matura 2023
uczeń
matura
egzamin

Matura 2023: co się zmieni w nowej Formule? [ZASADY, TERMINY]

Matura 2023 obowiązuje absolwentki i absolwentów 4-letniego liceum i 5-letniego technikum. Znamy już terminy tegorocznych egzaminów dojrzałości. Sprawdź, na jakich zasadach będą przeprowadzane.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Stopniowanie przymiotników w języku polskim
uczeń
szkoła podstawowa
język polski

Stopniowanie przymiotników w języku polskim: rodzaje stopniowania, ćwiczenia

Stopniowanie przymiotników sprawia ci kłopot? Przekonaj się, że to prostsze, niż myślisz. Wyjaśniamy, jakie są rodzaje stopniowania w języku polskim i jak stopniujemy różne przymiotniki.
Luiza Słuszniak
kiedy będą matury próbne
uczeń
egzamin
szkoła średnia

Kiedy będą próbne matury? [FORMUŁA 2023]

Kiedy będą próbne matury w nowej Formule 2023? Już znamy odpowiedź! Jak informuje CKE, pierwsza tura egzaminów próbnych odbędzie się już we wrześniu, a kolejna w grudniu. Sprawdź dokładny termin wrześniowych testów diagnostycznych.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Antygona: test wiedzy z lektury
nasz test
lektury
język polski

„Antygona”: test wiedzy [PYTANIA I ODPOWIEDZI]

Przed egzaminem, sprawdzianem lub pisaniem ważnej rozprawki – dobrze jest mieć pewność, że nie pomylisz Kreona z Hajmonem i Eurydyki z Jokastą. Rozwiązując nasz test z lektury –  utrwalisz najważniejsze wiadomości na temat „Antygony.”

Luiza Słuszniak
Sesja na studiach: co to jest i ile trwa
nauka
uczeń
egzamin

Sesja na studiach: co to jest i ile trwa?

Pierwsza sesja na studiach może budzić wielkie i nie zawsze pozytywne emocje. Jednak strach często wynika z lęku przed nieznanym. Dlatego dowiedz się, co to jest sesja egzaminacyjna, jak wygląda i czy jest się czego obawiać.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Poprawki matur
matura
egzamin

Poprawa matury 2022 – ważne terminy, jak wygląda egzamin poprawkowy?

Maturę w 2022 roku zdało 78,2 proc. maturzystów, to nieco lepiej niż rok temu. Maturę z jednego przedmiotu oblało 15,5 proc. uczniów, co uprawnia ich do zdawania maturalnego egzaminu poprawkowego w tym samym roku. Sprawdź, w jakim terminie organizowana jest matura poprawkowa 2022 i jaki przebiega taki egzamin z języka polskiego, matematyki lub języka obcego.
Ewa Janczak-Cwil
jak sprawdzić wyniki rekrutacji
egzamin
szkoła średnia

Jak sprawdzić wyniki rekrutacji 2022/2023 do szkół średnich i gdzie to zrobić? [harmonogram wg województw]

Czy wiesz, jak sprawdzić wyniki rekrutacji do szkoły ponadpodstawowej i kiedy to zrobić? W tym roku wyniki rekrutacji do szkół średnich w każdym województwie ogłaszane są w innym terminie. Sprawdź terminy ogłoszenia oficjalnych wyników rekrutacji do liceów, techników i szkół branżowych.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
odwołanie od wyniku matury
egzamin
szkoła średnia
nastolatki

Odwołanie od wyniku matury: jak je napisać? Wzór, wniosek, procedura

Odwołanie od wyniku matury, choć z pewnością budzi wiele emocji, nie jest wcale trudne. Czasem kilka dodatkowych punktów na świadectwie maturalnym może zaważyć nie tylko o jej zdaniu, ale także o kontynuacji nauki na studiach. Sprawdź, jak wygląda procedura odwołania się od wyniku matury.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
wyniki matur
egzamin
szkoła średnia
nastolatki

Wyniki matur 2022: jakie są średnie wyniki matury i ile osób zdało?

Wyniki matur 2022 są już znane. Jak podaje Centralna Komisja Egzaminacyjna, tym roku do egzaminu dojrzałości przestąpiło 268 257 absolwentów liceów, techników i szkół branżowych II stopnia oraz 34 obywateli Ukrainy. Sprawdź, jak poszły matury uczniom i uczennicom, którzy zamiast chodzić do szkoły… większość czasu siedzieli „na zdalnej”.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska