Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Adobe Stock
Edukacja

Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?

Na podstawie wyników z egzaminu ósmoklasisty szkoły ponadpodstawowe decydują, którzy kandydaci zostaną przyjęci do danej placówki. Tłumaczymy, ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty i ile trzeba mieć punktów, żeby dostać się do liceum.

Punkty na egzaminie ósmoklasisty to ważna kwestia dla uczniów kończących podstawówkę. To właśnie liczba zdobytych punktów decyduje o tym, czy uczeń dostanie się do dobrego liceum. Sprawdź, ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego, matematyki oraz języka obcego. Wyjaśniamy, ile trzeba mieć punktów, żeby zwiększyć swoje szanse w rekrutacji do szkoły średniej.

115 rzeczy do zrobienia w wakacje 2022: szalone i kreatywne pomysły

Ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty 2023?

Na egzaminie ósmoklasisty (z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego) uczeń może zdobyć łącznie 100 punktów.

Jak się liczy punkty z egzaminu ósmoklasisty?

Wyniki egzaminów wyrażone są procentowo. Zastanawiasz się, ile procent ma 1 punkt na egzaminie ósmoklasisty? To proste. Liczbę zdobytych punktów procentowych na egzaminie z języka polskiego i matematyki należy pomnożyć przez 0,35.

  • przykład: 100 proc. x 0,35 = 35 punktów

Liczbę punktów procentowych zdobytych na egzaminie z języka obcego trzeba pomnożyć przez 0,3.

  • przykład: 100 proc. x 0,3 = 30 punktów

Dodatkowe punkty

Poza punktami z egzaminu ósmoklasisty przy rekrutacji do szkoły średniej liczą się także punkty za oceny na świadectwie, szczególne osiągnięcia lub dodatkową działalność, np. wolontariat. To maksymalnie 100 punktów.

Oceny na świadectwie są przeliczane na punkty:

  • celujący – 18 punktów,
  • bardzo dobry – 17 punktów,
  • dobry – 14 punktów,
  • dostateczny – 8 punktów,
  • dopuszczający – 2 punkty.

Dodatkowe punkty:

  • świadectwo z czerwonym paskiem – 7 punktów,
  • wolontariat szkolny – 3 punkty,
  • sukcesy w konkursach kuratoryjnych, konkursach wiedzy, osiągnięcia artystyczne i sportowe – maksymalnie 18 punktów.

Ile trzeba mieć punktów, żeby dostać się do liceum?

Nie ma ustalonego progu punktowego, który należy przekroczyć, by zdać egzamin i dostać się do szkoły średniej. Im więcej punktów, tym oczywiście większe szanse podczas rekrutacji. O tym, ile dokładnie punktów trzeba zdobyć, aby trafić do wybranej przez siebie szkoły, uczeń dowiaduje się dopiero po zakończonej rekrutacji do liceum.

Na stronach internetowych poszczególnych szkół często publikowane są progi punktowe z poprzednich lat. To dzięki nim uczeń może się zorientować, ile prawdopodobnie punktów będzie musiał uzyskać, żeby dostać się do konkretnej szkoły. 

Zobacz też

wyprawka do liceum
Adobe Stock
Zakupy
Wyprawka do liceum: co kupić do wyprawki szkolnej?
Wyprawka do liceum otwiera całkiem nowy etap w życiu ucznia. Trzeba kupić nowe przybory, zeszyty, nowy pojemny plecak, kapcie i buty sportowe niezbędne nastolatkowi w szkole. Wielu rodziców ubolewa, że wyprawka do liceum to także pełnopłatne podręczniki, które bardzo zawyżają koszt szkolnych zakupów.

Wyprawka do liceum to lista przedmiotów, które będą potrzebne dziecku w szkole średniej. Licealista to już dumny nastolatek, trzeba więc zaplanować zakup bardziej poważnych, „dorosłych” akcesoriów, jak plecak czy obuwie. Przyda się spora liczba zeszytów, przybory geometryczne, kalkulator, mapy, słowniki oraz koniecznie – komplet podręczników. Spis treści :  1. Wyprawka do liceum 2. Co kupić do liceum? Plecak do liceum  Zeszyty dla licealisty Standardowe przybory szkolne Śniadaniówka dla ucznia Bidon dla licealisty Strój na WF 3. Podręczniki do liceum Wyprawka do liceum Wielu rodziców zastanawia się, co kupić do liceum, bo to już nieco inna wyprawka szkolna niż w podstawówce. Trzeba wziąć pod uwagę zmienny gust nastolatka oraz wszystkie licealne potrzeby dziecka: wyposażenie plecaka, akcesoria do jedzenia i picia, wygodny strój na WF. Warto też pomyśleć o pomocach naukowych przydatnych w liceum. Co kupić do liceum? Oto lista rzeczy, które należy kupić dla ucznia do liceum.  Plecak do liceum  Plecak powinien być uniwersalny, pojemny, z usztywnionymi plecami i regulacją szelek. Zwróć uwagę na kieszenie zapinane na suwaki oraz podział na komory wewnątrz plecaka. Na plecach przyda się siatka, która zapewni przepływ powietrza. Zeszyty dla licealisty Licealista musi mieć osobny zeszyt do każdego przedmiotu: najwięcej przyda się zeszytów w kratkę, ale trzeba kupić także zeszyty w linie oraz gładkie, techniczne. Kupuj zeszyty w kompletach. Jeśli do wyprawki nie dokupicie okładek, wybierzcie zeszyty w twardych oprawach. Standardowe przybory szkolne W trakcie roku szkolnego uczeń nie obejdzie się bez najważniejszych przyborów szkolnych, takich jak: 2-3 długopisy (czarne i niebieskie); kilka ołówków;...

powtórka z lektur egzamin ósmoklasisty
Adobe Stock/ Robert Przybysz
Język polski
Powtórka z lektur na egzamin ósmoklasisty. Najważniejsze utwory, bohaterowie, zagadnienia
Przed egzaminem ósmoklasisty z języka polskiego warto uporządkować sobie wiedzę o lekturach. Z myślą o uczniach klas ósmych, przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych lektur i podstawowe informacje na ich temat. Przygotuj sobie herbatę lub jabłko i na spokojnie zrób krótkie powtórzenie wiadomości z lektur, które trzeba znać na teście lub z tej lektury, której najbardziej (może zupełnie niepotrzebnie!) obawiasz się na egzaminie ósmoklasisty.

Epoka, czas i miejsce akcji, bohaterowie, problematyka… To wszystko może się pomieszać? Jedno jest pewne: powtórka z lektur przed egzaminem ósmoklasisty nie zaszkodzi. Przygotowaliśmy dla Ciebie kompendium podstawowych informacji o lekturach, które muszą znać uczniowie kończący podstawówkę. Zwróć uwagę, że po krótkim omówieniu każdej z lektur znajdziesz także link do testu sprawdzającego znajomość jej treści. Testy są oczywiście z odpowiedziami.  Powtórka z lektur: „Pan Tadeusz” „Balladyna” „Syzyfowe prace” „Kamienie na szaniec” „Mały Książę” „Pan Tadeusz” „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza to jedno z ulubionych dzieł egzaminatorów układających pytania testowe. Nawet jeśli epos narodowy nie pojawi się na egzaminie z języka polskiego – z pewnością nie zaszkodzi nawiązać do niego, pisząc rozprawkę lub wypracowanie. Czas powstania: lata 1832 – 1834 (romantyzm) Czas akcji: lato 1811 roku (5 dni) – wiosna 1812 (1 dzień), wspomnienia wydarzeń z końca XVIII wieku Miejsce akcji : Litwa – dworek w Soplicowie, dworek w Dobrzynie, litewskie lasy, Bohaterowie : Pan Tadeusz, Ksiądz Robak (Jacek Soplica), Zosia, Telimena, Sędzia Soplica, Gerwazy, Protazy, Hrabia, Wojski, Rejent, Jankiel, szlachta dobrzyńska Najważniejsze zagadnienia : miłość do ojczyzny, miłość kobiety i mężczyzny, walka narodowo-wyzwoleńcza, życie i obyczaje XIX-wiecznej szlachty, Rozwiąż:  Test z wiedzy o „Panu Tadeuszu” „Balladyna” Podczas powtórki z lektur na egzamin ósmoklasisty warto pamiętać również o „Balladynie” Juliusza Słowackiego. To jeden z najbardziej uniwersalnych dramatów w historii literatury polskiej, w którym nie brakuje akcentów...

profile w liceum
AdobeStock
Edukacja
Jakie są profile w liceum? Który z nich wybrać?
Profile w liceum pozwalają uczniom rozwijać swoje zainteresowania oraz mocne strony, ale przede wszystkim dzięki rozszerzeniom części przedmiotów uczniowie mogą odpowiednio przygotować się do matury i wybrać kierunek studiów. Tłumaczymy, jakie są profile w liceum.

Profile w liceum dzielą się głównie na dwie kategorie: ścisłe i humanistyczne. Od kilku lat w polskich szkołach powstaje coraz więcej kierunków kształcenia do wyboru. Wybór konkretnego profilu wiąże się z nauczaniem w rozszerzonym zakresie obowiązujących w danym profilu przedmiotów (zazwyczaj później uczeń zdaje je także na maturze, np. jako przedmioty dodatkowe lub rozszerzone). Warto dobrze przemyśleć wybór profilu w liceum, aby ułatwić sobie dostanie się na wymarzone studia (uczelnie określają, jakie przedmioty powinien mieć zaliczone na maturze kandydat). Jakie są profile w liceum? Już sama nazwa profilu klasy zdradza, jakie przedmioty są realizowane w zakresie rozszerzonym. Określony profil przygotowuje do konkretnej grupy studiów, np. profil matematyczno-fizyczny jest idealny dla uczniów, którzy myślą o studiowaniu matematyki, fizyki lub ekonomii na uniwersytecie albo marzą o studiowaniu na politechnice (np. informatyki, budownictwa lub innych kierunków inżynierskich).  Na takie kierunki zdecydowanie trudniej dostać się po studiach humanistycznych (choć nie jest to niemożliwe, jeśli ambitny uczeń przygotowuje się i zda na maturze wymagane na nich przedmioty). Najlepiej, aby uczniowie jeszcze przed rozpoczęciem nauki w liceum sprecyzowali swoją ścieżkę edukacyjną. Dzięki temu będą mogli lepiej przygotować się do matury z danych przedmiotów, co zwiększy prawdopodobieństwo dostania się na wymarzoną uczelnię. Najpopularniejsze profile w liceum to : matematyczno-fizyczny (rozszerzone: matematyka i fizyka) matematyczno-informatyczny (rozszerzone: matematyka i informatyka) humanistyczny (rozszerzone: język polski i historia) biologiczno-chemiczny (rozszerzone: biologia i chemia) fizyczno-informatyczne (rozszerzone: fizyka i informatyka) geograficzny (rozszerzone: matematyka, geografia,...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak