Jakie są przedmioty w 6 klasie: spis przedmiotów w roku szkolnym 2024/2025
Przedmioty w 6 klasie to kontynuacja nauki rozpoczętej w poprzednim roku. Wyprawka szkolna dla szóstoklasisty będzie wyglądała więc dokładnie tak, jak rok wcześniej. Upewnij się jednak, czy wiesz na pewno, jak będzie wyglądał plan lekcji dziecka, które rozpocznie naukę w szóstej klasie.
Jeszcze przed ostatnimi wakacjami dużo mówiło się o zmianach, które czekają uczniów i nauczycieli. Już w ubiegłym roku szkolnym dzieci przestały mieć zadawane prace domowe.
Spis treści:
- Ile jest przedmiotów w 6 klasie?
- Jakie trzeba kupić zeszyty do 6 klasy?
- Czego uczą się dzieci w 6 klasie?
Ile przedmiotów jest w 6 klasie?
W 6 klasie szkoły podstawowej nie dochodzi żaden nowy przedmiot. Dzieci mają te same lekcje, co w klasie piątej — tyle tylko, że uczą się bardziej złożonych zagadnień.
W 6 klasie jest 14-15 przedmiotów. Dzieci mają najwięcej zajęć z języka polskiego (czytania jest więc sporo, mimo okrojonej liczby obowiązkowych lektur do 6 klasy) a w następnej kolejności: matematyki i wychowania fizycznego. Liczba przedmiotów zależy od liczby języków obcych nauczanych w danej szkole.
Osobną kwestią jest to, czy dziecko chodzi na lekcje religii lub etyki. Obecnie zajęcia te nie są obowiązkowe. Od 1 września 2024 oceny z tych przedmiotów nie są wliczane do średniej (ani na półrocze, ani na koniec roku).
Nieobowiązkowe są także zajęcia z wychowania do życia w rodzinie. Od 1 września 2025 przedmiot ten ma zniknąć z planu lekcji.
W roku szkolnym 2024/2025 szóstoklasiści tygodniowo mają 32 godziny lekcyjne.
Spis przedmiotów w 6 klasie szkoły podstawowej:
- język polski;
- matematyka;
- zajęcia wychowania fizycznego;
- historia;
- geografia (doszła w 5 klasie);
- biologia;
- muzyka;
- plastyka;
- technika;
- informatyka;
- język nowożytny (zwykle język angielski lub język niemiecki);
- godzina wychowawcza (podczas niej w 6 klasie uczniowie będą mieli zajęcia z udzielania pierwszej pomocy)
- religia lub etyka;
- wychowanie do życia w rodzinie.
Jakie trzeba kupić zeszyty do 6 klasy?
Przed początkiem każdego roku szkolnego rodzice kompletują wyprawkę szkolną. Na szczęście dzieci otrzymują książki w szkole. Rodzice nie muszą za nie płacić, o ile dziecko nie zgubi podręcznika lub nie odda na koniec roku zniszczonego egzemplarza (wyjątkiem jest zakup podręcznika do religii). Do kupienia zostają więc zeszyty i ewentualnie inne pomoce dydaktyczne, które wyczerpały się w poprzednich latach.
W szóstej klasie potrzebne będą grubsze zeszyty. Najlepiej 60-kartkowe i z miękkimi oprawami, bo są zdecydowanie lżejsze od tych w twardych okładkach.
- zeszyty w kratkę – do matematyki, przyrody, historii, geografii, plastyki, techniki, informatyki, religii (czyli na początek — potrzebnych będzie minimum 5-6 zeszytów);
- zeszyty w szeroką linię – do języka polskiego i języków obcych (najlepiej od razu kupić ich 3-4);
- zeszyt nutowy (z pięciolinią) – do muzyki (z reguły wystarczy 1).
Sprawdź, czy szkoła, do której uczęszcza dziecko, nie wywiesiła listy rzeczy, które są wymagane od uczniów. W każdej szkole na pewno jednak przydadzą się: plecak, piórnik, długopisy, ołówki, kredki, farby, temperówka, gumka do ścierania, korektor, przybory do geometrii, nożyczki, blok rysunkowy i techniczny, taśma klejąca, teczki, a także buty na zmianę, na WF i strój gimnastyczny oraz wspomniane wyżej zeszyty.
Czego uczą się dzieci w 6 klasie?
Najwięcej jest lekcji języka polskiego, bo aż 5 godzin w tygodniu. Po 4 godziny lekcyjne przypadają na matematykę i WF. W 6 klasie podczas zajęć uczniowie utrwalają materiał, który przerabiali już w poprzednich klasach, ale także dowiadują się zupełnie nowych rzeczy.
- Na lekcjach języka polskiego omawiane są nowe lektury, uczeń uczy się także o środkach stylistycznych i słowotwórstwie.
- Na matematyce uczniowie nabywają wiedzę z zakresu wyrażeń algebraicznych, uczą się obliczać objętości figur, porównują ułamki zwykłe i dziesiętne, a także dodają, odejmują, mnożą i dzielą liczby wymierne.
- Na zajęciach z języka angielskiego szóstoklasista nabywa wiedzę w zakresie stopniowania przymiotników, uczy się nowych słówek i czasów (są szkoły, w których dzieci w 6 klasie uczą się co najmniej dwóch języków nowożytnych).
- Podczas nauki historii uczeń nabywa wiedzę historyczną z zakresu XVIII wieku, poznaje przyczyny i skutki trzech rozbiorów Polski.
- Na lekcjach geografii szóstoklasista uczy się charakteryzować ruchy Ziemi, opisywać środowisko geograficzne Polski na tle Europy, opisywać gospodarkę Polski, poznaje geografię regionalną poszczególnych kontynentów.
- W trakcie zajęć z biologii uczeń nabywa wiedzę o anatomii człowieka i zwierząt.
- Lekcje techniki pozwalają szóstoklasiście nauczyć się rozwiązać proste problemy techniczne, a także sprawnie i bezpiecznie posługiwać się sprzętem technicznym.
- Na zajęciach z informatyki szóstoklasista uczy się obsługi programów typu Word, Power Point, Excel oraz tworzenia prostych animacji.
- Dzięki zajęciom z plastyki w klasie szóstej uczeń nauczy się operować światłem w pracach plastycznych, interpretować wybrane dzieła sztuki, poznaje także rodzaje druku i rolę mediów w sztuce.
- Podczas zajęć z muzyki uczeń nauczy się tworzyć proste struktury dźwiękowe i układy ruchowo-taneczne, a także przedstawiać cechy i charakter wykonywanych utworów werbalnie i pozawerbalnie, rozwijając swoje zdolności i umiejętności muzyczne.
Zobacz też: